Reklama

Znie vám pesnička povedome? Takto odhalíte, odkiaľ si požičala melódiu

Zdroj | Kamil Feczko
Stanislav Vinc
Zdroj | Kamil Feczko
Zdroj | Kamil Feczko

Rozpoznať hity 80., 90. a nultých rokov v melódiách aktuálnych rádiových hitov, nie je vo väčšine prípadov až taký problém. Niekedy si ale interpreti požičajú z inej piesne len krátky útržok, ktorý navyše zrýchlia či spomalia alebo skreslia ďalšími prvkami. Ste si teda takmer istí, že ste tie tóny či melódiu už niekde počuli, no neviete to na isto…

Presne pre takéto prípady vznikla pred 15 rokmi webstránka WhoSampled, ktorá takéto samplované piesne sleduje a vzájomne ich prepája. Vedeli ste, že najsamplovanejšia nahrávka sa doposiaľ objavila už v minimálne 6 433 piesniach?

Samplovanie piesní je bežnou pracovnou metódou hudobníkov, vďaka ktorej dodnes aj z dekády starých piesní vznikajú celkom nové hity. Proces strihu, úpravy rýchlosti, slučkovania, úpravy či vrstvenia melódií, tónov či častí nahrávky, je tu s nami už od 40. rokov minulého storočia a nebyť samplovania, nemali by sme tu ani hip-hop ako ho poznáme dnes.

Obsah pokračuje pod reklamou

Historicky údajne najsamplovanejšia pieseň spomínaná v úvode článku, nie je sama o sebe až tak známa. Jedná sa o pieseň Amen, Brother z roku 1969 od skupiny Winstons, z ktorej si celé dekády od jej vydania ostatní interpreti požičiavajú najmä bubenícke sólo známe ako Amen break. Ak túto pieseň nepoznáte, určite budete poznať piesne Straight Outta Compton od N.W.A, Scary Monsters and Nice Spirites od Skrillexa, Mindfields od The Prodigy, One Kiss od Calvina Harrisa či Pulse of the Maggots od Slipknotu, ktoré túto pieseň vysamplovali.

Toto je však iba špička ľadovca databázy, ktorú WhoSampled ponúka. Tá aktuálne pozostáva z prepojenia viac ako 1 milióna piesní naprieč desiatkami žánrov, ktorá sa vďaka 34-tisícom aktívnych používateľov neustále rozrastá o nové úlovky, vrátane len pred pár dňami vydaných singlov.

Na stránke si môžete prehliadnuť najnovšie a najpopulárnejšie prepojenia samplov, alebo môžete podľa názvu či interpreta vyhľadať ten, ktorý ste práve niekde počuli. V detaile týchto prepojení uvidíte obe piesne vložené z YouTube alebo Spotify a nad týmito prehrávačmi zaznačené časy, v ktorých je možné počuť ich spoločnú sekvenciu.

Špeciálne zaujímavá je aj sekcia „6D“, ktorá označuje šesť stupňov oddelenia hudby. Do vyhľadávača môžete zadať mená dvoch interpretov a stránka vám ukáže, ako sú vzájomne prepojení. Keďže stránka berie do úvahy aj prepojenia na úrovni samplov, od jedného interpreta k druhému to aj naprieč jazykmi a žánrami máte vo väčšine prípadov na 2-3 skoky.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.