Len máloktorá firma zmenila svet internetu, médií, marketingu a šírenia videí tak, ako to dokázal YouTube. Práve tejto revolučnej značke a stránke sme sa rozhodli venovať ďalšiu časť z nášho seriálu ZNAČKY.
V skratke…
Názov spoločnosti: YouTube, LLC
Sídlo: 901 Cherry Avenue, San Bruno, California, USA
Vznik spoločnosti: 14. februára 2005
Zakladatelia: Steve Chen, Chad Hurley, Jawed Karim
Predstavitelia: Susan Wojcicki (CEO), Chad Hurley (Adviser)
Forma spoločnosti: dcérska spoločnosť (Google)
Počet zamestnancov: cca 1 000
Pôsobenie: celosvetovo (okrem blokujúcich krajín)
Web: www.youtube.com
YouTube oslávil pred dvomi rokmi svoje desiate výročie. Napriek tomu, že sa jedná o mladú firmu, za desať rokov zmenila prístup, akým sa na svet internetu a médií pozeráme. Najmä v posledných rokoch sa ukazuje priepasť, aká vzniká medzi tradičnými médiami a tými internetovými.
Tak ako zmenila televízia životy ľuďom v minulom storočí, tak zmenil internet a YouTube životy ľuďom 21. storočia. YouTube neumožnil len sledovať a zdieľať zdarma akýkoľvek video-obsah, ale aj umožnil vznik nových slov ako napríklad YouTuber, Viral Video, Clickbait alebo YouTube marketing. Poďme však pekne postupne a od začiatku. Ako firma vznikla a aké boli jej kroky kým sa stala najznámejšou video-internetovou stránkou na svete?
História YouTube sa začala písať pred 12 rokmi, kedy zamestnanci služby PayPal – Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim vytvorili stránku, ktorá umožňovala zdieľať videá a na ktorej mohol pridávať videá ktokoľvek. Jednalo sa o troch mladých pracovníkov, ktorí v tom čase nemali ani 30 rokov. Chad Hurley mal vyštudovaný dizajn na Indiana University v Pensylvánii a Chen s Karimom študovali spolu počítačovú vedu na University of Illinois v Urbana-Champaign.
Počiatočným impulzom k vytvoreniu stránky bol vraj problém so zdieľaním videa, ktoré bolo natočené na večernej oslave v apartmáne Chena. Keďže Karim sa oslavy nezúčastnil, ponúka inú verziu vzniku. Nápad na YouTube vraj vznikol krátko po odhalení záberu Janet Jackson, ktorej bolo počas vystúpenia na Super Bowle v roku 2004 čiastočne vidieť prsia. Karim vraj nikde nemohol nájsť video online a tak ho napadlo vytvoriť stránku so zdieľaním videí.
Vedeli ste že?
Prvé sídlo firmy YouTube bolo nad pizzeriou a japonskou reštauráciou v San Mateo v Kalifornii.
Samotná doména www.youtube.com bola aktivovaná po prvýkrát pondelok 14. februára 2005 o 9:13. Až o dva mesiace neskôr 23. apríla pribudla možnosť pridávať videá. Prvým videom na tejto stránke bol príspevok jedného zo zakladateľov, Jaweda Karima, ktorý sa natočil v zoo v San Diegu. Zaujímavosťou je, že video je na stránke YouTube do dnes, takže sa jedná o najstaršie YouTube video.
Počiatočné financovanie mladej firmy fungovalo na základe prvotných investícií, no YouTube v podstate operoval doslova z garáže. Už v novembri 2005 investičná firma Sequoia Capital investovala počiatočných 3,5 milióna dolárov do mladej rodiacej sa spoločnosti.
V júli 2005 YouTube pridal možnosť zobrazovať TOP videá a už v auguste pribudla možnosť hodnotenia cez hviezdičky. Október priniesol väčšie zmeny a pribudla možnosť vytvárať playlisty, pozerať vo Full Screen a možnosť tzv. odoberania videí (subscription).
Vedeli ste že?
Prvé video, ktoré na YouTube dosiahlo 1 milión videní, bola reklama na Nike, v ktorej vystupoval futbalista Ronaldinho a to už v roku 2005.
Partner a CFO firmy PayPal Reolof Botha sa pridal do správnej rady YouTube. Nasledujúci rok v apríli 2006, spoločnosti Sequoia a Artis Capital Management investovali ďalších 8 miliónov dolárov. Meno aj investície relatívne mladej firmy rýchlo rástli.
V roku 2006 sa YouTube stal jednou z najrýchlejšie rastúcich stránok na World Wide Web s objemom viac ako 65 000 video príspevkov. Denný počet pozretí presahoval 100 miliónov. Najpočetnejšou skupinou, ktorá sledovali YouTube, bola mládež vo veku 12 – 17 rokov.
Už v tomto období sa YouTube darilo na poli internetového marketingu. V roku 2006 firma napríklad podpísala zmluvu s NBC o reklamnom a marketingovom partnerstve.
9. októbra 2006 bolo oznámené, že firma je plánovaná na odkúpenie vyhľadávacím gigantom Google za 1,65 miliardy v akciách. Už 13. novembra bol YouTube kúpený Googlom. V rámci tohto roku pribudli na YouTube nové funkcie ako napríklad 10-minútový limit na video, personalizované profily a história pozretí. Za zmienku určite stojí, že v čase, keď bol YouTube kúpený Googlom, pracovalo v YouTube len 65 ľudí.
Vedeli ste že?
V roku 2006 sa na obálke časopisu Time objavila osobnosť roka v podobe YouTube obrazovky, ktorá fungovala ako zrkadlo.
V roku 2007 pribudli na YouTube lokalizované služby pre viacero krajín. Okrem toho sa v tomto roku začali udeľovať každoročné ocenenia YouTube Awards za najlepšie YouTube videá predchádzajúceho roku. O videách hlasovala práve YouTube komunita.
V tomto roku prebiehala tiež spolupráca medzi televíziou CNN a YouTube, ktoré priniesli prezidentské debaty, kde kandidáti odpovedali na otázky položené zo strany komentujúcich na YouTube.
V roku 2007 svet spoznal slovo virálne video, ktorým sa stal 56-sekundový klip Charlie bit my finger, kde batoľa Charlie kúše svojho brata do prstu. Jednoduché, no zábavné a milé video zasiahlo celý svet a rodina, ktorá video natočila, zarobila na reklame 150 000 dolárov.
V novembri roku 2008 vznikli zmluvy medzi YouTube a filmovými spoločnosťami MGM, Lions Gate Entertainment a CBS, ktorým YouTube umožnil uverejňovať dlhé videá a filmy spolu s reklamami. V tomto roku pribudlo na YouTube rozlíšenie 480p.
Rok na to už YouTube uverejňoval dlhé videá od viac ako 60 partnerov v USA a vo Veľkej Británii. V roku 2009 pribudlo 720p a 1 080p HD rozlíšenie.
Vedeli ste že?
V roku 2009 spustil Vatikán svoj vlastný YouTube kanál pre komunikáciu s verejnosťou.
Nové desaťročie otvoril YouTube tak, že spustil službu online výpožičiek filmov, ktorá je ale dostupná len pre USA, Kanadu a Veľkú Britániu. Služba ponúka viac ako 6 000 filmov. V tomto roku začal YouTube s tzv. live streamingom, v rámci ktorého priniesol podujatie ako kriketové zápasy Indian Premier League. V tomto roku YouTube spustil aj nový dizajn stránky, ktorý zjednodušil celkové rozhranie.
YouTube v roku 2010 zverejnil dáta, že denne prebehne na ich stránke viac ako 2 miliardy pozretí. Toto číslo sa každým rokom znásobuje a v roku 2012 dosiahlo až 4 miliardy videní denne. V tomto roku pribudlo aj 4K Ultra HD rozlíšenie.
Počas novembra 2011 došlo k integrácii sociálnej siete Google+ priamo s YouTube a s webovým prehliadačom Google Chrome. YouTube videá sa tak dali pozerať priamo z Google+ rozhrania. V tomto roku opäť došlo k zmene dizajnu, v rámci ktorej pribudla možnosť zoradenia video kanálov do stĺpca v strede stránky. Zároveň bolo odhalené nové logo, ktoré dostalo tmavšie odtiene červenej. Išlo o prvú zmenu od roku 2006.
V tomto roku tiež došlo k spusteniu živých streamov, ktoré umožňujú jednotlivým YouTube kanálom prenášať obsah live priamo na svoju stránku. Dnes túto službu využívajú nielen YouTuberi, ale aj televízie a médiá pri tlačových konferenciách či interview.
V roku 2012 YouTube zverejnil, že každú minútu je na YouTube pridaných 60 hodín nových videí. V tomto roku bolo možné po prvé pozerať americkú prezidentskú debatu na živo. Opäť došlo k zmene dizajnu, ktorý sa tentokrát priblížil dizajnu mobilnej aplikácii.
V tomto roku si mohli fanúšikovia po celom svete po prvýkrát v histórii pozrieť letné Olympijské hry cez live stream na YouTube a to cez mobil, tablet alebo počítač.
Vedeli ste že?
21. decembra 2012 sa video s pesničkou Gangnam Style stalo prvým videom na YouTube, ktoré prekonalo jednu miliardu pozretí.
V roku 2013 vznikli nové ocenenia ako napríklad YouTube Comedy Week a YouTube Music Awards. V tomto roku sa stal najpopulárnejším YouTube kanálom PewDiePie, kanál hráča a zabávača zo Švédska Felixa Kjellberga.
V roku 2014 pribudli 60 fps videá a v roku 2015 pribudli zaujímavé 360° videá.
YouTube je za dobu svojej existencie lokalizovaný pre 89 krajín. Zaujímavým je, že niektoré krajiny majú YouTube zablokovaný kvôli miestnemu právu či režimu. Príkladom je napríklad Čína, kde sa na YouTube nedostanete posledných desať rokov. V Líbyi, Turecku a v Pakistane došlo k dočasným zablokovaniam stránky.
YouTube však priniesol na svet aj pojem YouTuber alebo VLOGer. Toto nové zamestnanie, ktorému sa venuje čoraz viac ľudí, sa stalo terčom kritiky ale aj obdivu či dokonca celosvetového úspechu. Najznámejší YouTuber PewDiePie sa môže napríklad pochváliť celosvetovou slávou v počte 55 miliónov odoberateľov. Jeho kanál mu vďaka reklame a vtipným videám priniesol aj nemalé peniaze.
Medzi populárne kanály však patrí aj kanadská hudobná stránka VEVO, na ktorej sa vždy objavia najnovšie hity. Z Kanady tiež pochádza populárny YouTube kanál WatchMojo, ktorý tvorí rebríčky na rôzne témy v podobe top 10. Medzi ďalšie populárne kanály patrí napríklad Ray William Johnson, CaseyNeistat či YouTube Spotlight.
Vo februári 2015 YouTube spustil druhú mobilnú aplikáciu YouTube Kids, kde sa zobrazuje obsah optimalizovaný pre mladšieho diváka. Tiež ponúka jednoduchšie rozhranie a možnosti rodičovskej kontroly. V tomto roku pribudlo na YouTube aj prvé 8K video.
V roku 2015 bola spustená služba YouTube Gaming, ktorá spolupracuje s hráčskou platformou Twitch.tv. Nechýbalo tiež oznámenie prémiovej služby YouTube Red, ktorá umožňuje sledovať obsah bez reklám a tiež sťahovanie videí. Za túto službu sa samozrejme platí členský poplatok, no v rámci poplatku dostanete aj špeciálne show a seriály.
https://www.youtube.com/watch?v=XNT5dYY-ih0
V roku 2016 YouTube spustil beta program služby Community, ktorá má slúžiť ako sociálna sieť, kde môžete zdieľať a komentovať obsah so svojimi priateľmi. V tomto roku YouTube spustil aj podporu pre HDR rozlíšenie.
Medzi posledné novinky patrí napríklad oznámenie YouTube TV z februára tohto roku. Jedná sa o službu, v rámci ktorej platíte 35 dolárov mesačne a dostanete živý prenos z hlavných televíznych sietí (ABC, CBS, The CW, Fox Broadcasting Company a NBC) a ďalších 40 káblových programov.
Zaujímavým faktom je, že každý mesiac navštívi stránku YouTube až 1,5 miliardy zaregistrovaných používateľov, pričom každý strávi na stránke približne hodinu denne.
https://www.youtube.com/watch?v=-NnBRzsHLrg
Zároveň YouTube prichádza s novinkou vo sfére VR, kedy sa môžeme tešiť na nový formát videí VR180, ktorý ponúkne bežné videá, ktoré však po vložení do VR zariadenia konvertujú na videá virtuálnej reality.
Zmenou prejde aj zobrazenie na mobilných zariadeniach, ktoré ponúkne nový pomer strán ako napríklad 4:3 alebo vertikálny. Zaujímavosťou bude tmavá filmová téma, ktorá sa bude dať spustiť na PC verzii YouTube.
Veľké spoločnosti aj jedinci využívajú YouTube ako platformu, ktorá má silný sociálny dopad na svoje publikum. Množstvo tradičných celebrít sa presunulo z bežných médií na internet a to hlavne na YouTube. Stačí spomenúť napríklad úspešné americké show, ktoré sú na tejto stránke rozbehnuté ako napríklad TheEllenShow alebo The Tonight Show Starring Jimmy Fallon.
Dopad sa tiež týka vzdelávania mládeže, kde môžeme spomenúť „najväčšiu virtuálnu školu na svete“ Khan Academy. Z pohľadu politického dopadu hrá YouTube taktiež nezanedbateľnú úlohu. Či už sa jedná o využívanie YouTube ako platformu pre politické debaty alebo o individuálnu prezentáciu jednotlivých politikov. Sociológ Philip N. Howard opísal udalosti arabskej jari ako organizovanie politických nepokojov, ktoré zahŕňajú použitie Facebooku na naplánovanie občianskych protestov, Twitteru na koordináciu a YouTube na komunikáciu so svetom.
Ďalším príkladom môže byť rok 2012, kedy americký senát predstavil rezolúciu odsudzujúcu Josepha Konyho iba 16 dní po tom, čo sa na YouTube objavilo virálne video Kony 2012.
YouTube zároveň disponuje pravidlami, ktoré chránia odberateľov a divákov. Tie sa týkajú najmä obmedzení zakázaného alebo nevhodné obsahu či už sexuálneho alebo násilného charakteru. YouTube taktiež disponuje ochranou voči zneužitiu autorských práv, čo sa týka najmä filmov a hudby.
Ak teda napríklad nahráte na YouTube video so stiahnutou skladbou, ktorá má svoje autorské práva, YouTube väčšinou video stíši, pridá reklamu alebo ho neuverejní vôbec.
Napriek tomu, že niektoré z YouTube obmedzení sú prísne, aj tak viete nájsť na tejto stránke množstvo porušení tohto pravidla a množstvo nevhodného obsahu, keďže samotný YouTube videá pred zverejnením fyzicky nekontroluje, ale využíva špeciálny softvér. Aj preto sa dá YouTube označiť za relatívne slobodný, za čo naň samozrejme padá aj určitá vlna kritiky.
Nevhodný obsah sa však dá nahlásiť pri každom videu samotnými používateľmi, takže pro-aktívna ochrana zo strany divákov funguje.
Väčšina videí umožňuje používateľom komentovať a hodnotiť video pomocou palca hore/dole. Možnosť komentovania videí umožnila rozšírenie nenávistných komentárov, ktoré vznikajú vo väčšine online svete.
YouTube samozrejme patrí medzi služby, ktoré vo veľkom využívajú reklamy. Samotní YouTuberi na týchto reklamách zarábajú. YouTube menil počas svojej existencie aj samotný reklamný obsah. Kým na začiatku sa objavovali len textové a grafické bannery, v súčasnosti sú nám dobre známe video reklamy, ktorým YouTube rôzne upravuje dĺžku. Podľa poslednej zmeny môže reklama trvať buď 5 sekúnd alebo pár minút s možnosťou preskočenia po piatich sekundách.
Zaujímavou službou YouTube je tzv. YouTube Rewind, ktorý každoročne ponúka prehľad najsledovanejších videí ako celosvetovo, tak aj lokálne. Celosvetovo napríklad v roku 2016 dominovalo hudobné video Fifth Harmony – Work from Home ft. Ty Dolla $ign. Na Slovensku dominovalo detské video Máša a Medveď – Hej, zajazdime si!.
YouTube a 1. apríl
Ako väčšina technologických firiem, ani YouTube nie je výnimkou v robení si srandy z ľudí na prvého apríla. Od roku 2008 YouTube každý rok pripraví nejaký vtip týkajúci sa hlavnej stránky.
V roku 2008 napríklad boli všetky linky na videá na hlavnej stránke YouTube presmerované na video Never Gonna Give You Up od Ricka Astleyho. Tento prank však spôsobil aj to, že kedykoľvek ste hľadali niečo dôležité na YouTube, autori kanálov miesto odhalenia či videa ktoré ste hľadali, uverejnili spomínanú pesničku, ktorá sa za tie roky stala pekne otravnou.
V roku 2016 YouTube na prvého apríla oznámil funkciu SnoopaVision Beta, ktorá umožňovala si pozrieť akékoľvek video v 360° so spevákom Snoop Doggom.
YouTube a Slovensko
YouTube zmenil životy aj niektorým Slovákom a tak ako na celom svete, aj u nás sa postupne darí niektorým YouTuberom, ktorí sa nahrávaniu videí venujú naplno. Spomenieme napríklad najúspešnejšieho slovenského YouTubera Daniela Štraucha s kanálom GoGoManTV, ktorý je zameraný na mladšiu generáciu divákov a ktorého hlavným obsahom sú tzv. Let’s Play videá na štýl kanála PewDiePie, kde GoGo komentuje hranie hier. Obsah jeho videí však tvoria aj zábavné videá s rozhovormi, výzvami alebo videa z cestovania. Medzi ďalší populárny slovenský YouTube kanál patrí Menameselassie, ktorý sa venuje hlavne Let’s play hraniu a tematicky serióznejšej problematike.
Medzi žánrovo odlišné, no veľmi populárne YouTube kanály patrí určite Sajfov kanál, ktorý natáča VLOGy v štýle YouTubera CaseyNeistat a nemôžeme zabudnúť ani na cestovateľsko-zábavné VLOGy PPPeter a PeterLife.
Menším problémom slovenskej YouTube scény je absencia žánrovo rozmanitých VLOGov, kde chýba možno viac obsahu pre náročnejšieho diváka ako napríklad VLOGy zamerané na históriu v štýle Feature History, filmy a filmové analýzy v štýle CineFix alebo iné vzdelávacie kanály. Slovenskej YouTubovej scéne určite chýba aj viac politickej satiry, ktorú do istej miery nahrádza Ťažký týždeň s Janom Gorduličom. Tešiť sa však môžeme zo zastúpenia stand-up ukážok ako napríklad Temné kecy či Silné reči.
YouTube patrí na prvé miesto v rebríčku stránok na prezeranie video obsahu. Denne je na stránke pozretých viac ako miliarda hodín videí, pričom priemerné denné pozeranie na jedného človeka vychádza na 40 minút. Aj preto sa právom hovorí, že internet a YouTube nahradili televíziu. Každú minútu je na YouTube nahraných až 400 nových videí po celom svete.
Najväčší počet divákov predstavuje generácia 13 až 17-ročnej mládeže, no veľký počet divákov predstavuje aj generácia narodená v 90. rokoch. YouTube naďalej rapídne rastie a vznikajú nové YouTube kanály, ktoré sa stávajú čoraz sledovanejšie.
YouTube skutočne zmenil svet médií a diváci si v dnešnej dobe radšej pozrú kvalitný obsah na internete než klasické televízne médium, ktoré zažíva kvalitatívny úpadok. Svet YouTube v sebe spája aktuálne trendy, reklamu, vzdelávanie a množstvo zaujímavého a hlavne jedinečného obsahu, ktorý je pre ľudí lákavejší. Hlavnou devízou je možnosť voľby obsahu a široké možnosti vyhľadávania.
Veríme, že YouTube tu s nami bude ešte veľa rokov a desaťročí a že sa naďalej bude zlepšovať v poskytovaní svojich služieb. Potešilo by možno aj určité rozšírenie jednotlivých ponúk a služieb pre náš región. Zároveň si myslíme, že postupne sa budú všetky klasické televízie aj v našich končinách presúvať na YouTube a klasické šírenie bežných televíznych programov bude strácať na význame.
Na záver by sme ešte spomenuli, že aj náš portál TECHBOX.sk disponuje vlastným YouTube kanálom, na ktorom si môžete pozrieť nielen kvalitné video recenzie, ale aj parádne rozhovory o aktuálnych technologických témach v podobe TECHCAST videí. Takže neváhajte a odoberajte naše videá.