Reklama

ZNAČKY | Nokia – vzostupy a pády fínskeho velikána

Nokia
Zdroj | Nokia
Terézia Miková
Nokia
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Spoločnosť Nokia má za sebou niekoľko výrazných vzostupov aj pádov, najmä v poslednom desaťročí. V blízkej budúcnosti by sa vraj mobilná divízia Nokia mala opäť stať výrobcom smartfónov a tabletov. Akým spôsobom sa vyvíjala spoločnosť Nokia počas 150 rokov svojej existencie? Stane sa ešte pýchou fínskej ekonomiky, alebo skončí pod palcom čínskych výrobcov?

V skratke…

Názov spoločnosti: Nokia Corporation

Sídlo:
Espoo, Uusimaa, Fínsko

Vznik spoločnosti: 12. máj 1865

Zakladatelia: Fredrik Idestam, Leo Mechelin

Predstavitelia: Risto Siilasmaa – predseda spoločnosti, Rajeev Suri – prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti

Forma spoločnosti: akciová spoločnosť

Akciové trhy: Euronext, OMX, New York Stock Exchange

Počet zamestnancov: 114 000+

Pôsobenie: globálne

Web:  www.nokia.com

Pred necelými tromi rokmi predala spoločnosť Nokia mobilnú divíziu za 4 miliardy eur. V medzičase sa sústredila na vývoj, výrobu a distribúciu sieťových zariadení v rámci divízie Nokia Networks.

V máji sa na oficiálnej stránke spoločnosti Nokia objavila správa o tom, že Microsoft opäť predal mobilnú divíziu samotnej spoločnosti za 350 miliónov eur. Časť divízie, ktorá zastrešuje vývoj, výrobu a distribúciu mobilných zariadení Microsoft Lumia, však nie je jej súčasťou.

Ako to ale s fínskou Nokiou bolo od jej počiatku?

Zdroj | Nokia

História spoločnosti sa začala písať v roku 1865 vo fínskom meste Tampere, ktoré bolo v tom období súčasťou Ruského impéria. Jej zakladateľom je Frederik Idestam. Vo svojich začiatkoch sa spoločnosť zaoberala výrobou celulózy a produktov z nej.

Vedeli ste, že?

Jedným z prvých produktov bol viacvrstvový toaletný papier?

Zdroj | Nokia

O niekoľko rokov neskôr, v roku 1968 vznikla v blízkosti Tampere a malého mesta Nokia ďalšia celulózka. V roku 1871 začal Frederik Idestam spolupracovať s Leom Mechelinom v zdieľanej spoločnosti s názvom Nokia.

Zdroj | Nokia

Vedeli ste, že?

Názov spoločnosti Nokia je odvodený nielen od blízkeho mesta, ale aj rieky Nokia, ktorá sa v jeho blízkosti nachádza.

Zdroj | Panoramio

Idestam z vedenia spoločnosti v roku 1896 odišiel. Niektoré zdroje uvádzajú, že Fredrik Idestam bol pre rozvíjajúcu sa spoločnosť brzdou.

Po odchode Idestama mal možnosť Mechelin rozvíjať pôsobnosť spoločnosti aj v iných odvetviach. Nokia s produkciou elektrickej energie začala v roku 1902. Mechelin pôsobil vo vedúcej pozícii spoločnosti pravdepodobne do roku 1914.

V roku 1910 bola spoločnosť Nokia v krízovom období a takmer zbankrotovala. Insolventné časti divízie prebrala spoločnosť Finnish Rubber Works, s ktorou Nokia nadviazala spoluprácu.

Zdroj | Nokia

V roku 1922 Nokia rozvíjala spoluprácu aj s Finnish Cable Works, ktoré sa zaoberali výrobou telefónov, telegrafov a elektrických káblov.

Nokia bola naďalej v partnerskom vzťahu aj s Finnish Rubber Works, ktorá sa zaoberala výrobou galoší, gumovej obuvi podobnej gumákom. Tri samostatné spoločnosti patrili však jednému vlastníkovi.

Zdroj | Nokia

Zápasník a zlatý olympijský medailista Werner Veckman sa v roku 1937 stal majiteľom troch spomínaných spoločností. Po tom, čo sa v roku 1949 skončila sa na území euroázijského kontinentu 2. svetová vojna, Nokia bola jednou zo spoločností, ktorá bola súčasťou vojnovej reparácie.

Jednalo sa o reparácie, ktoré platia porazené štáty uznané za vinníka vojny tým víťazným. Nokia dovážala na územie zväzu najmä káble. Z nadviazaných vzťahov spoločnosť Nokia v neskoršom období vyťažila, pretože územie Sovietského zväzu sa stalo významným zdrojom príjmov spoločnosti.

Zdroj | Nokia

V roku 1960 sa Nokia začala zaujímať aj o výrobu elektronických zariadení. Prvým produktom v rámci tohto odvetvia bol pulzový analyzér, ktorý bol určený na použitie v jadrových elektrárňach.

Zdroj | Nokia

Niekoľko desiatok rokov spolupráce Nokie s Finnish Cable Works a Finnish Rubber Works vyústila v roku 1967 do konglomerátu so spoločným názvom Nokia Corporations. V tom období sa spoločnosť zaoberala výrobou produktov v rôznorodých oblastiach.

Dnešná podoba Nokie je výsledkom fúzie Idestamovej Nokie, fínskeho výrobcu gumených výrobkov a fínskeho výrobcu kabeláže, ktorá sa vtedy uskutočnila. Nová Nokia Corporation mala päť oblastí podnikania – guma, káble, lesníctvo, elektronika a elektrické generátory,

pripomenul analytik Capital Markets, Lukáš Lóci.

V istom období bol názov spoločnosti Nokia PLC. V tom čase bol prezidentom spoločnosti Björn Westerlund, ktorý povzbudzoval svojich zamestnancov vo výskumnej činnosti, ktorá sa neskôr stala základným stavebným kameňom telekomunikačného odvetvia Nokie.

Zdroj | Nokia

Spoluprácu s výrobcom rádiových prenosov a súvisiacich zariadení Salora nadviazala v roku 1979. Vznikli mobilné zariadenia s označením Mobira Oy.

V nasledujúcich rokoch začala Nokia rozvíjať produkty, ktoré by sa na vznikajúcom telekomunikačnom trhu s mobilnými telefónmi mohla ujať. V roku 1981 pracovala pre v súčasnosti nepoužívanú mobilnú sieť prvej generácie NMT (1G) – Nordic Mobile Telephone.

1G sa už takmer nikde na svete nepoužíva, ak vôbec. Pri mobilnej sieti prvej generácie bol problém s nenáročným odpočúvaním telefonátov.

Zdroj | Nokia

O rok sa objavil v ponuke Nokie autotelefón s označením Mobira Senator, ktorý vážil neuveriteľných 9,8 kilogramu. Mobira Talkman, ktorý sa objavil o dva roky, už vážil o niečo menej – „len“ 5 kilogramov.

Zdroj | Nokia

Talkman bol však označovaný ako prenosný telefón. V roku 1984 sa Mobira stala akvizíciou spoločnosti Nokia. Názov spoločnosti bol Nokia – Mobira. Spoločnosť sa zaoberala výhradne telekomunikačným trhom.

Zdroj | Nokia

V roku 1987 sa objavil na trhu produkt, ktorý by už mohol byť označovaný aj ako mobilný telefón. Hmotnosť Mobira Cityman bola 0,8 kilogramu, čo bolo oproti predošlým modelom oveľa menej.

Zdroj | Nokia

V rokoch 1981 až 1987 sa Nokia zaoberala aj výrobou mikropočítačov. Počítačová divízia Nokia mohla byť používateľom známa najmä prostredníctvom modelov MikroMikko, napr. stolný počítač MikroMikko 3TT alebo laptop MikroMikko 4m310.

Zdroj | Nokia

Vedeli ste, že?

Mobira Cityman bol označovaný ľudovým názvom „gorba“? Jedným z prvých ľudí, ktorý si ho vyskúšal bol aj sovietský líder Michail Gorbačov.

V roku 1989 bol predošlý názov Nokia Mobira opäť zmenený. Spoločnosť niesla názov Nokia Mobile Phones.

Zdroj | Nokia

V 90.-tych rokoch vraj Nokia Mobile Phones takmer zbankrotovala, pretože krajiny OECD sa nachádzali v najväčšej ekonomickej kríze od čias 2. svetovej vojny.

Nokia skoro zbankrotovala. Hlavným dôvodom bola príliš ambiciózna a nákladná akvizičná stratégia,

vyjadril sa Ari Hyytinen z Výskumného inštitútu fínskej ekonomiky.

V tomto desaťročí prevzal situácie Nokie Jorma Ollila, ktorý sa stal výkonným riaditeľom spoločnosti. Rozpredal všetky akvizície spoločnosti, ktoré nesúviseli s mobilnými technológiami.

Začiatkom 90.-tych rokov nastal aj tzv. „zrod doby mobilnej“ príchodom mobilnej siete 2. generácie. GSM – globálny systém pre mobilné telefóny sa stal náhradou pre NMT.

Zdroj | Nokia

Prvým GSM mobilným telefónom sa stal model Nokia 1011 s dvojriadkovým monochromatickým displejom, pamäťou na 99 kontaktov a schopnosťou prijímať SMS. Tento model sa stal produktom, ktorý odštartoval dve desaťročia v roli Nokie, úspešnej mobilnej spoločnosti.

Vedeli ste, že?

Nokia 1011 bola vraj nazvaná podľa dátumu plánovaného predstavenia na trhu – 10. novembra 1992.

Zdroj | Nokia

O dva roky bol predstavený model Nokia 2100, ktorý zaznamenal výnimočný úspech – až 2 milióny predaných kusov. Pôvodným, plánovaným cieľom bolo len 400 000 predaných mobilných telefónov. V tomto roku sa stalo známym aj legendárna monofónna skladba Nokia Tune, ktorá v rôznych variantoch existuje dodnes.

Zdroj | Nokia

Model mobilného telefónu s vysúvacím krytom Nokia 8110 sa objavil na trhu v roku 1996. Bol jedným z najznámejších mobilných telefónov, objavil sa aj v kultovom filme Matrix.

8110-ka bola určená pre náročnejších zákazníkov. V tej dobe patril aj medzi najľahšie mobilné telefóny, jeho hmotnosť bola len 145 gramov. O rok neskôr sa objavil aj model 8110i, v ktorom ste si mohli prispôsobiť zvuky.

Zdroj | Nokia

Model Nokia 9000 sa taktiež objavil v roku 1996. K dispozícii mal schopnosť telefonovať, faxovať, prehliadať internet a e-mail. K dispozícii bol aj kalendár. Hmotnosť 9000-ky bola až 400 gramov. K dispozícii bol aj displej väčších rozmerov s rozlíšením 640 x 200 bodov.

Zdroj | Nokia

Vedeli ste, že?

V roku 1997 sa v mobilných telefónoch Nokia objavila hra „Had“. Bola prevzatá zo starých 8-bitových mikropočítačov.

Nokia sa v roku 1998 stala trhovým lídrom v oblasti predaja mobilných telefónov.

V rokoch 1996 až 2001 sa finančný obrat spoločnosti Nokia zvýšil z 6,5 miliardy na rekordných 31 miliárd eur. V medzičase, 1. januára 1999 sa Fínsko stalo súčasťou Európskej únie.

Zdroj | Nokia

V novom miléniu sa objavil aj legendárny model telefónu Nokia 3310. V tej dobe sa stala jedným z najrozšírenejších modelov mobilných telefónov, aj v Slovenskej republike. „Tritridesina“ mala čierno-biely displej so šetričom obrazovky. Objavil sa aj populárny spôsob krátenia dlhých chvíľ, alebo skôr „zabijáka času“ – hranie mobilných hier, vrátane legendárneho Snake II.

Zdroj | Nokia

Na území Slovenskej republiky sa stal populárnym modelom mobilného telefónu aj Nokia 3510i s farebným displejom a polyfonickými melódiami.

Nokia 3510i využívala aj schopnosť odosielania a prijímania MMS správ, avšak zatiaľ nebol k dispozícii mobilný fotoaparát. V rámci tohto modelu ste mohli taktiež využívať aj JAVA mobilné hry a aplikácie.

Zdroj | Nokia

Model Nokia 7650 bol produktom z roku 2002. Bol jedným z prvých mobilných telefónov, ktoré mali integrovaný fotoaparát. V tomto prípade sa jednalo o 0,3 Mpx (VGA) fotoaparát, zatiaľ bez možnosti video záznamu.

Zdroj | Nokia

Kamera sa v mobilných telefónoch Nokia objavila až o rok neskôr, v modeli 3650. Rovnako sa zvyšovala aj kapacita batérie. V predošlom modeli, Nokia 7650 bola 750 mAh batéria. V Nokii 3650 bola zabudovaná 850 mAh batéria.

Zdroj | Nokia

V roku 2003 sa objavil aj revolučný mobilný telefón, ktorý bol kombinovaný s vreckovou hernou konzolou. Nokia N-Gage mala osloviť hráčov populárneho Game Boya. Model bol však neúspešný.

Počas nasledujúcich štyroch rokov sa predalo len necelých 2 milióny kusov. Počet dostupných hier nepresiahol 60. Objavil sa aj lacnejší a dostupnejších model Nokia N-Gage QD, avšak ani tomu sa nedostal úspech.

Zdroj | Nokia

V roku 2005 stavila spoločnosť na model Nokia 1110 s čiernobielym displejom, bez fotoaparátu a kamery, vibráciami, polyfonickým zvukom a 900 mAh lítiovou batériou. Nokia zaznamenala až 250 miliónov predaných mobilov.

Zdroj | Nokia

Nokia 6300 bol opäť jedným z obľúbených modelov mobilného telefónu. Na trhu sa objavil začiatkom januára 2007. Používateľ mal k dispozícii množstvo Java hier a aplikácií, Bluetooth a slot pre pamäťovú kartu microSD. 6300-ka bola modelom s odolným kovovým telom a 2″ displejom. V telefóne bol zabudovaný 2 Mpx fotoaparát s možnosťou videozáznamu s rozlíšením 144p.

Zdroj | Nokia

V marci 2007 predstavila spoločnosť Nokia model N95. Mobilný telefón s OS Symbian 9.2 bol celkom obľúbeným smartfónom. Nokia ho vraj označovala ako multimediálny počítač.

Počas roka sa však objavilo viacero verzií tohto mobilného telefónu s väčším displejom a veľkosťou pamäte. Základný model ma len 160 MB pamäte, objavila sa však aj verzia s neuveriteľnými 8 GB.

V jadre mobilného telefónu sa nachádza 64 MB RAM a 950 mAh batéria. Nokia si pri tomto modeli dala záležať aj na fotoaparáte. 5 Mpx fotoaparát s možnosťou 480p (VGA) videozáznamu bol vybavený objektívom Carl Zeiss. Fotoaparát umožňoval aj funkciu automatického zaostrovania a LED blesk.

V roku 2008 sa na trhu objavili prvé smartfóny s operačným systémom iOS a Android. V nasledujúcich rokoch bola pozícia Nokie v konkurenčnom boji oslabená.

Zdroj | Nokia

V júni 2009 predstavila Nokia mobilný telefón s vysúvateľnou QWERTY klávesnicou. Kvôli klávesnici bola hrúbka modelu N97 značná, až 1,6 cm. Používateľov však mohla osloviť 3,5″ displej, 128 MB RAM a 1500 mAh Li-Pol batéria.

Používateľ mohol rozhranie mobilného telefónu ovládať pomocou OS Symbian 9.4. Zaujímavosťou je, že model Nokia N97 bol schopný prehrávať okrem polyfónnych a monofónnych zvukov aj MP3 formát.

V októbri 2009 zaznamenala Nokia prvú štvrťročnú stratu. Ešte počas toho istého roku, v novembri, uviedla Nokia na trh aj menšiu verziu Nokia N97 Mini.

Vedeli ste, že?

Nokia N97 Mini bola vyrobená aj vo verzii Gold Edition s pozláteným obalom z 18-karátového zlata.

Zdroj | Nokia

Zaujímavým produktom, ktorý predstavila spoločnosť Nokia v roku 2009 bol netbook Nokia Booklet 3G, ktorý sa začal predávať v nasledujúcom roku.

Bol to jeden z krokov, ktorým Nokia zmiatla odbornú i laickú verejnosť. Booklet 3G bol však produkt, ktorý bol jednoznačne prepracovaným produktom z hľadiska dizajnu i parametrov. Úspechu sa ale nikdy nedočkal.

Zdroj | Nokia

V roku 2010 Nokia predstavila množstvo noviniek, napr. v rámci kolekcie Cseries sa objavili modely Nokia C3, C5, C6 a E5. Prvým modelom v tejto sérii, zameranej na interakciu s rodinou a priateľmi, bola C5-ka.

Spoločným menovateľom ostatných modelov sa stala priaznivá cena, ktorá sa pohybovala približne od 180 €, QWERTY klávesnica a integrácia sociálnych sietí.

Pozrite si

Nokia C3, C6 a E5: trio pre pisateľov a „sociálne“ závislých

Zdroj | Nokia

V Cseries sa objavili aj lacné low-end telefóny C2-00, C1-00, C1-01, C1-02, ktoré podporovali možnosť vloženia dvoch SIM kariet. Ich cena sa pohybovala od 40 €.

Pozrite si

Nokia CarKit CK-200: štýlový dizajn so štýlovejšou reklamou

Zdroj | Nokia

V máji Nokia predstavila aj Bluetooth handsfree do auta, ktoré sa skladá z dvoch dielov – časť s displejom a reproduktor s mikrofónom. Model Nokia CarKit CK-200 umožňuje pripojenie dvoch mobilných zariadení. Nokia predstavila tento produkt aj pomocou reklamy, v ktorej vystupoval v tom období známy WRC šampión Juha Kankkunen.

Zdroj | Nokia

Ďalšou sériou, ktorá sa v tomto roku objavila bola aj Xseries, ktorých modely sú zamerané na spoločenskú zábavu. Eseries naďalej ostali synonymom produktivity v pracovnom prostredí.

Zdroj | Nokia

Nokia N9 bola záchranným kolesom klesajúceho trhového podielu Nokie. Model bol predstavený v júni 2011. Nokia N9 mala dotykový 3,9″ AMOLED displej s rozlíšením 480 x 584 pixelov.

Displej s ochranným sklom Corning Gorilla Glass mal aj antireflexnú polarizačnú vrstvu. N9 fungovala s rozhraním potenciálneho operačného systému MeeGo 1.2 Harmattan, ktorého vývoj bol však aj kvôli stúpajúcej popularite iných systémov pozastavený.

V jadre Nokie N9 sa nachádzal 1 GHz CPU Cortex A8 a PowerVR SGX 530 GPU. Vo vnútri modelu sa taktiež nachádzala aj 1 GB RAM a interná pamäť s veľkosťou od 16 do 64 GB.

N9 bola vybavená 8 Mpx fotoaparátom s funkciou 720p video záznamu s rýchlosťou 30 fps. Fotoaparát bol vybavený automatickým aj dotykovým zaostrovaním, detekciou tváre a duálnym LED bleskom.

Pozrite si

MeeGo, Nokia N9 a N950 naživo!

Nokia N9 bola úspešným modelom. Do Nokie však prišiel trójsky kôň, Stephen Elop, ktorý dal výrobe N9 červenú. Napriek tomu, že bola N9 úspešná aj v rámci konkurenčného boja, jej vývoj bol pozastavený.

Neskôr sa na trhu objavila neoficiálna verzia N9 s nestabilným OS Android 4.1.

Zdroj | Nokia

Novú stratégiu spoločnosti Nokia na mobilnom trhu predstavil Elop verejnosti vo februári 2011. V nasledujúcich rokoch však strategický plán spoločnosti zlyhal.

Strategický plán trójskeho koňa Elopa spočíval v prechode používateľov Nokie z dvoch operačných systémov MeeGo a Symbian na jednotný operačný systém Windows od spoločnosti Microsoft.

Elop sa snažil stratégiu uplatňovať počas dvoch nasledujúcich rokov. V tomto čase však spoločnosť zaznamenala rekordné straty.

Zdroj | Nokia

Koncom októbra 2011 predstavila Nokia v rámci každoročnej akcie Nokia World niekoľko zaujímavých noviniek, ktoré sa stali malým svetlom upadajúcej spoločnosti.

Nokia predstavila v tom období dlho očakávané modely smartfónov s operačným systémom Windows Phone 7.5 s krycím názvom Mango.

Zdroj | Nokia

Nokia Lumia 800 bola modelom, ktorý takmer vypadol z oka Nokii N9 s operačným systémom Meego. Druhým očakávaným modelom bola Nokia Lumia 710, ktorá sa odlišovala od 800-ky len niekoľkými detailami.

Zdroj | Nokia

Na kongrese Nokia World predstavila aj niekoľko modelov nižšej triedy s označením Asha.

Vedeli ste, že?

Slovo „asha“ pochádza z hindského jazyka a znamená nádej.

V modeloch Nokia Asha 303, 300, 200 a 201 je nainštalované rozhranie operačného systému S40. Modely z tohto radu možno označiť za polovičné smartfóny, vzhľadom na odlišný operačný systém.

Stephen Elop vo funkcii výkonného riaditeľa spôsobil pokles cien akcií spoločnosti o 62% , ich podiel na mobilnom trhu sa zmenšil o polovicu, podiel v rámci trhu so smartfónmi sa znížil z 33% na 3%.

Spoločnosť Nokia zaznamenala v roku 2011 kumulatívnu finančnú stratu až 4,9 miliardy eur.

V predošlom období bolo taktiež zo spoločnosti prepustených viac ako dve tretiny zamestnancov. Projekt s prechodom na Windows sa stretol s rôznorodými názormi.

Niektorí tvrdili, že je to pre Nokiu krok k lepšej budúcnosti. Iní zas špekulovali nad tým, či to nie je len strategický krok k úplnému získaniu mobilnej divízie Nokia.

Aj napriek rozporuplnej situácii vo vnútri spoločnosti sa smartfónom s operačným systémom Windows Phone relatívne darilo. Za posledný štvrťrok 2011 predala Nokia spomedzi všetkých výrobcov najviac zariadení s Mangom. A to aj napriek tomu, že dva zaujímavé modely Nokia Lumia 800 a 710 sa začali predávať až v novembri.

Zdroj | Nokia

Koncom februára 2012 pribudla k predávaným modelom dvojica s názvom Nokia Lumia 610 a 900. V čase, keď sa Nokia Lumia 610 objavila v ponukách obchodov, bolo možné ju zaradiť medzi najslabšie zariadenia s nainštalovaným operačným systémom Windows Phone.

Zdroj | Nokia

Nokia Lumia 900 je opakom 610-ky. Pôvodne sa mal tento model predávať len v rámci USA. Nakoniec sme si ho mohli kúpiť aj z ponukových listov slovenských distribútorov.

Nokia Lumia 900 vo svojom vnútri ukrýval 1-jadrový 1400 MHz procesor, grafický procesor Adreno 205, 512 MB RAM a 16GB internú pamäť.

Lumia 900 je model s 4,3″ AMOLED displejom s 8 Mpx zadným fotoaparátom a predným 1,3 Mpx. Vo vnútri sa nachádzal akcelerometer, svetelný senzor, digitálny kompas a gyroskop.

V 1. štvrťroku 2012 sa Nokia nachádza podľa rebríčkov Strategy Analytics za výrobcami Samsung s trhovým podielom 30,6% a Apple s podielom 21,4%. Aj keď sa Nokia nachádzala na treťom mieste, jej trhový podiel tvoril len 8,2%.

Zdroj | Nokia

V júni roku 2012 sa na trhu objavili modely „hlúpych“ mobilných telefónov Nokia Asha 305, 306 a 311. Mnohých si získali však kvôli operačnému systému S40, ktorý znižoval spotrebu dát až o 85%.

Rozhranie modelov ponúkalo napr. aj predinštalované mapy, sociálne siete ale aj množstvo hier zdarma. Všetky tri modely boli taktiež ponúkané za priaznivú cenu okolo 70 až 90 eur.

Pozrite si

Nokia Asha: posledná nádej pre starú platformu?

Zdroj | Nokia

Začiatkom augusta sa objavil aj zaujímavý model Nokia 808 PureView, ktorý vás mohol prekvapiť kvalitným fotoaparátom s rozlíšením 41 Mpx s technológiou PureView.

Súčasťou 808-ky bolo taktiež aj rozhranie operačného systému Symbian, ktorý už takmer nahradil valcujúci Windows Phone.

Pozrite si

Nokia 808 PureView: Zabijak kompaktov! (RECENZIA)

Zdroj | Nokia

„Záchranným kolesom“ Nokie pred úplným prepadom z vrcholového mobilného biznisu sa mali stať modely Nokia Lumia 920 a 820. Nokia a Microsoft ich predstavili na tlačovej konferencii v New Yorku začiatkom septembra. Súčasťou oboch modelov sa stal operačný systém Windows Phone 8.

Zdroj | Nokia

Z dvojice nových smartfónov bola 920-ka, vlajková loď, vybavenejším modelom. Vo vnútri sa nachádzal dvojjadrový 1,5 GHz procesor Snapdragon S4, 1 GB RAM a 32 GB internej pamäte a mnoho ďalších zaujímavých parametrov.

https://www.youtube.com/watch?v=bRLEifZUGRg

Nokia Lumia 820 je odľahčeným variantom predošlej vlajkovej lode, avšak za výhodnejšiu cenu. Oproti nej má Nokia Lumia 820 menší displej a len 8GB internej pamäte.

Oproti 920-ke je však možné rozšíriť pamäť externou pamäťovou kartou. V podstate je však až na pár rozdielov porovnateľným modelom.

Pozrite si

Nokia Lumia 820: menšia sestra takmer so všetkým

Takmer o mesiac neskôr predstavila Nokia model Lumia 510 so starším operačným systémom Windows Phone 7.5. Prekvapilo, v decembri k ďalším modelom pribudol ďalší – Nokia Lumia 620, ktorý mal byť v tom období najlacnejším modelom s Windows 8.

Predávať sa však začal až neskôr v roku 2013, pretože v tom čase nebol na pultoch predajní ešte ani predchádzajúce modely 820 a 920.

Zdroj | Nokia

V polovici mája roku 2013 predstavila Nokia novú vlajkovú loď zo série Lumia s označením 925. V prípade tohto modelu sa jednalo najmä o zmenu dizajnu – tenký profil s hliníkovým rámom, ktorý bol zároveň anténou.

Z hľadiska hardvérového vybavenia v prípade Nokia Lumia 925 nenastala v tomto prípade takmer žiadna zmena.

Zdroj | Nokia

V júli predstavila Nokia vlajkovú loď, tentoraz však z tvrdeného plastu. Nokia Lumia 1020 je mobil, ktorý mohol nahradiť aj bežné digitálne fotoaparáty.

1020-ka ponúka podobný hardvér, ako v predošlých modeloch, napr. Lumia 925 alebo 928. Nokia Lumia 1020 však prevzala fotoaparát z modelu 808 PureView, avšak s menšou nadstavbou. Lumia 1020 má 26 mm objektív Carl Zeiss so svetelnosťou f/2,2 a s funkciou optickej stabilizácie obrazu.

Zdroj | Nokia

Na októbrovom Nokia World 2013 v Abú Zabí bola okrem modelov Nokia Lumia 1320 a Lumia 1520 predstavila aj tretí model – Nokia Lumia 2520.

V prípade tohto modelu sa však nejedná o mobil, ale o tablet s Windows RT. Lumia 2520 má rozmery 267 x 168 x 8,9 mm, hmotnosť 615 gramov. Model je prvým tabletom od fínskeho výrobcu.

Zdroj | Nokia

Cieľovou skupinou modelu Nokia Lumia 1320 mali byť najmä mladších a nenáročných používateľov. 1320-ka je smartfón, ktorý osloví najmä tých, ktorý si nepotrpia na špičkový výkon.

Zaujať vás môže napríklad obrazovka so 6″ uhlopriečkou a HD displejom, ktorý je chránený Gorilla Glass 3.

Pozrite si

Nokia predstavila magnet pre mladých a nenáročných používateľov

Zdroj | Nokia

Nokia World 2013 však priniesla ešte aj tretí model v poradí – Nokia Lumia 1520, s ktorým si zaumienila preraziť na trhu už v plnom vlastníctve Microsoftu.

V tomto modeli, narozdiel od Nokia Lumia 1020, zjednodušila ovládanie technológie PureView. Model taktiež ponúkol aj 3 400 mAh batériu s možnosťou bezdrôtového napájania.

https://www.youtube.com/watch?v=qblgqUvfYZg

3. septembra 2013 odkúpil Microsoft zostávajúce časti mobilnej divízie Nokia v malej hodnote, asi 3,8 miliardy eur. Cena akcií spoločnosti Nokia bola v tom období len 3 eurá. O odkúpení mobilnej divízie Nokia Microsoftom rozhodli akcionári už v novembri roku 2013.

Myslíme si, že oproti súčasnému stavu dokážeme náš podiel na trhu podstatne zlepšiť,

uviedol Steve Ballmer.

Je to smelý krok do budúcna – získajú na ňom zamestnanci, akcionári aj zákazníci oboch spoločností,

dodal Steve, ktorý niekoľko rokov pôsobil ako výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft.

V prvom štvrťroku 2014 bola misia trojského koňa Elopa definitívne ukončená. Microsoft pohltil mobilnú divíziu Nokia aj s jej viac ako 30-ročným, celkom úspešným, pôsobením na mobilnom trhu.

Od Microsoftu je to veľká, ale potrebná hazardná hra,

povedal pre Reuters o transakcii analytik Geoff Blaber zo spoločnosti CCS Insight.

Po rokoch neúspechov so systémom Windows Mobile Phone firma preraďuje na vyšší rýchlostný stupeň a ujíma sa kontroly nad softvérom aj hardvérom,

dodal.

Kúpou už aj tak stratovej mobilnej divízie sa história Nokie v oblasti vývoja, výroby a predaja mobilných telekomunikačných zariadení končí. Nokia sa už zaoberá iným odvetvím, nestratovou výrobou sieťových komponentov a softvéru.

Zdroj | Nokia

Nokia Lumia 930 je už modelom, ktorý vznikol v rukách Microsoftu. Začiatkom apríla 2014 však modely ešte stále niesli aj logo legendárnej Nokie. Počas veľkonočných sviatkov Microsoft oficiálne oznámil zmenu názvu Nokia Mobile Oy.

Zdroj | Nokia

Majiteľ mobilnej divízie Nokia v auguste uviedol na mobilný trh aj jednoduchý telefón s označením Nokia 130. Osloviť mal najmä tých, ktorí mali v obľube niekdajšie „hlúpe“ mobilné telefóny, s ktorými ste mohli telefonovať, písať správy a zväčša disponovali vysokou výdržou batérie. Nokia 130, jednoduchý GSM mobilný telefón v retro dizajne bol dostupný zákazníkom len za 19 €.

https://www.youtube.com/watch?v=A_jJjddTXrc

Koncom októbra 2014 dochádza aj k ďalšej zásadnej zmene – zmena názvu modelov mobilných telefónov Nokia na Microsoft. Na ďalších modeloch, ktoré boli uvedené od tohto okamihu, sa bude nachádzať výhradne len logo Microsoft.

Aj modely Nokia Lumia s operačným systémom Windows Phone už nebudú niesť svoj pôvodný názov. Ďalšie modely v tomto rade budú niesť názov Microsoft Lumia.

Zdroj | Nokia

V novembri 2014 však došlo k nečakanému kroku zo strany spoločnosti Nokia, ktorej mobilnú divíziu len krátko predtým odkúpil Microsoft.

Nokia predstavila svoj prvý tablet s Androidom 5.0 – Nokia N1. Model sa stal dostupným v januári 2015. Nokia N1 bola prvým modelom, ktorého batéria sa nabíjala pomocou obojstranného konektoru, tzv. USB-C.

Pozrite si

Toto je prvý smartfón bez loga Nokie! Microsoft Lumia 535

Zdroj | Nokia

Microsoft Lumia 535 bol prvým smartfónom bez loga Nokie, ktorý je možné zaradiť medzi produkty nižšej strednej triedy.

Pozrite si

Microsoft Lumia 435 – Windows 10 smartfón s cenou 85 €

Ďalším produktom bol Microsoft Lumia 435, ktorý je možné zaradiť medzi najlacnejšie smartfóny z rady Lumia. Jeho cena sa pohybovala len okolo 85 €. Avšak na rozdiel od predošlých modelov Lumia 435 podporovala v tom období nový operačný systém Microsoft Windows 10.

Vedeli ste, že?

O dva mesiace predstavil Microsoft ďalší model Microsoft Lumia 430, ktorý sa od predchádzajúceho modelu takmer v ničom neodlišoval.

V polovici roku 2015 Nokia predstavila netradičný produkt, virtuálnu kameru OZO, ktorá je komerčne dostupná. Pre väčšinu používateľov však ostane nedostupná, kvôli svojej cene.

Približne v polovici mája tohto roku sme sa dozvedeli, že Nokia sa chce opäť vrátiť na trh aj v rámci produkcie mobilných telefónov.

Nové modely by mali podporovať operačný systém Google Android. Vraj by sa mali na trh vrátiť aj tzv. hlúpe mobilné telefóny, ktoré sme používali pred niekoľkými rokmi.

Pozrite si

Nokia sa vracia späť! Vyrábať bude smartfóny a tablety s Androidom

https://www.youtube.com/watch?v=aYm7hh9ys0c

Modely by mala vyrábať spoločnosť HMD Global, Oy. Generálnym riaditeľom HMD Global je Arto Nummela, ktorý zastával niekoľko seniorských pozícií v bývalej Nokii. Donedávna bol dokonca aj šéfom Microsoft Mobile Devices pre Áziu, Stredný Východ a Afriku.

Vo vedení by sa mal objaviť aj Florian Seiche, ktorý je v súčasnosti viceprezidentom pre predaj a marketing v Európe spoločnosti Microsoft Mobile. V minulosti však taktiež pôsobil aj Nokii a HTC.

V máji Microsoft oznámil aj predaj mobilnej divízie za 350 miliónov dolárov spoločnosti FIH Mobile Ltd, ktorá je partnerskou spoločnosťou Foxconn Technology Group a HMD Global, Oy.

Zdroj | Nokia

HMD Global by mal v druhej polovici tohto roka uzavrieť zmluvu s Nokia Technologies na používaní značky Nokia na klasických telefónoch, smartfónoch a tabletoch do roku 2024.

HMD Global je súkromnou spoločnosťou. Problémom však je, že je mladou firmou s menšou výrobnou kapacitou. Jednou z možností je, že Nokie bude vyrábať nakoniec Foxconn, s ktorým HMD Global založili spoločnosť FIH Mobile Ltd.

Foxconn je však aj výrobcom smartfónov s logom Apple. V tom prípade by znamenalo, že produkty dvoch svetoznámych značiek by vyrábala len jedna spoločnosť so sídlom v Číne.

Laický používateľ i odborník bude určite súhlasiť s názorom, že budúcnosť Nokie nie je predvídateľná podobným spôsobom, ako sa to už mnohokrát stalo v minulosti. Môžeme hovoriť len o rôznych možnostiach, ako sa bude vyvíjať, najmä jej mobilná divízia, ktorá bola v minulosti na výslní. Nech je akokoľvek, určite sa o tom včas dozviete aj prostredníctvom nášho portálu TECHBOX.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.