Nikon, japonský výrobca fotoaparátov, optiky a optických zariadení pred pár dňami oslávil 100 rokov svojej existencie. Presne 25. júla 1917 vznikla spoločnosť Nippon Kōgaku Kōgyō Kabushikigaisha, ktorá sa až v roku 1988 premenovala na Nikon Corporation. Za 100 rokov si získala srdcia mnohých nadšencov, ale aj profesionálov nielen v oblasti fotografie. Čo tento svetový výrobca okrem iného za 100 rokov existencie dokázal?
Pozrite si aj ďalšie časti zo seriálu ZNAČKY.
V skratke…
Názov spoločnosti: Nikon Corporation
Sídlo: Shinagawa, Tokyo, Japonsko
Vznik spoločnosti: 25. júl 1917
Zakladateľ: Koyato Iwasaki
Predstavitelia: Makoto Kimura (Chairwoman & CEO), Kazuo Ushida (President)
Forma spoločnosti: akciová spoločnosť
Akciové trhy: TYO (Tokyo Stock Exchange)
Počet zamestnancov: cca 6 000
Pôsobenie: celosvetovo (100+ krajín)
Web: www.nikon.com
Spoločnosť Nippon Kōgaku (K.K) Kōgyō Kabushikigaisha (Japonský optický priemysel, s.r.o) nevznikla tak, ako mnohé iné spoločnosti, od nuly. Naopak, Nippon Kōgaku vznikla spojením spoločností Optical Instruments Department of Tokyo Keiki Seisakusho a Reflecting Mirror Department of Iwaki Glass Manufacturing. Dôvodom mala byť snaha Japonska stať sa lídrom v oblasti optiky a optických prístrojov.
Poverenie dostal Koyato Iwasaki, prezident spoločnosti Mitsubishi, synovec zakladateľa spoločnosti Mitsubishi, Yatara Iwasakiho. Nikon Corporation tak doteraz patrí do skupiny Mitsubishi Group, pod ktorú patrí aj výroba automobilov (Mitsubishi Motors), banka Mitsubishi Bank či obchodná spoločnosť Mitsubishi Corporation.
Prakticky hneď po vytvorení novej spoločnosti sa firma spojila s ďalším hráčom na trhu – Fujii Lens Manufacturing. Vďaka tomu vznikol veľmi silný hráč na japonskom trhu.
Prvým sídlom spoločnosti sa stala adresa 120 Haramachi, Koshikawa-ku, dnes Hakusan 4-chome, Bunkyo-ku v Tokiu, kde spoločnosť začala s produkciou optických zariadení ako diaľkomery či mikroskopy.
V roku 1918 spoločnosť dokončila stavbu továrne Oi Dai-ichi a bola spustená výroba optického skla. V tom istom roku spoločnosť spustila i výskum optických skiel, no neskôr ju zastavila, keďže nebola schopná riešiť niektoré technické problémy.
Aj napriek tomu sa Nippon naďalej venoval výrobe optických skiel a v roku 1921 predstavil miniatúrne ďalekohľady MIKRON 4x a MIKRON 6x. Boli to prvé ďalekohľady s logom Nipponu a stali sa tak populárne, že v roku 1997 Nikon obnovil ich výrobu.
Keďže tamojší inžinieri nemali dostatok skúseností, pozvali si z Nemecka na pomoc 8 inžinierov, ktorí pre Nippon skonštruovali prvý objektív Anytar. Medzi pozvanými inžiniermi sa objavili aj také mená ako profesor Max Lange, svetová autorita na konštruckiu objektívov či Heinrich Acht s bohatými skúsenosťami v oblasti konštrukcie mikroskopov. Vďaka ich pomoci Nippon výrazne zlepšil svoje výrobné technológie.
Objektív Anytar bol vlastne napodobeninou objektívu Tessar od Zeissa. Pre Nippon ho vytvoril práve Acht. Po jeho odchode do Nemecke na ďalších objektívoch pracovali už inžinieri Nipponu. Postupne sa im podarilo vyrobiť až 7 typov objektívov Anytar s ohniskovými vzdialenosťami 7,5 cm, 10,5 cm, 10,7 cm, 12 cm, 15 cm, 18 cm a 36 cm. Najpokrokovejším bol Anytar 12cm F4.5, ktorý sa kvalitou vraj vyrovnal aj známemu Tessaru.
V roku 1922 Nippon obnovil výskum optických skiel aj vďaka tomu, že bolo potrebné zabezpečovať výrobu optických skiel pre domácu produkciu v Japonsku. Preto boli vo fabrike Oi pristavené nové krídla, v ktorých pribudli malé taviace pece, ale aj jedna veľká, 500 kg pec so štvoricou chladiacich pecí.
Rok 1925 patril prvému mikroskopu JOICO. Na tom spoločnosť pracovala prakticky od svojho vzniku. Aj na jeho vývoji pracoval Nemec Heinrich Acht. JOICO dokázal zväčšovať až do 765x čím sa stal prevratným modelom svojej doby. Mimochodom, meno JOICO vzniklo zo skratky Japan Optical Industry Co., teda prekladu názvu firmy Nippon Kogaku K. K. do angličtiny.
Po tom, čo v roku 1923 postihlo výskumné stredisko postihlo Veľké zemetrasenie v Kantó, spoločnosť pracovala na obnovení prevádzky. Rok po zemetrasení bol výskum obnovený a v marci 1927 Nippon začal s veľkovýrobou optických skiel. Na to vraj vykonal 70 veľkých a 220 malých skúšobných tevenín. Tie mali docieliť výrazne lepšiu kvalitu a podklad pre veľkovýrobu.
Výskum pritom naďalej pokračoval a Nippon sa postupne stával renomovaným výrobcom optických skiel. Podarilo sa mu vyrobiť i 20 cm šošovku pre ďalekohľad, ktorý bol neskôr i reálne vyrobený. V roku 1931 ho spoločnosť inštalovala do Národného múzea prírody a vedy. Bol to prvý 8-palcový astronomický ďalekohľad s Made in Japan.
V roku 1932 spoločnosť začala svoje objektívy nazývať aj dnes známym názvom NIKKOR, pričom si názov nechala aj registrovať ako ochrannú známku. Objektívy NIKKOR vznikli z pomerne úspešných skiel Anytar z 20. rokov 20. storočia. .
Vedeli ste, že…
NIKKOR je skratkou z pôvodného názvu Nippon Kogaku a pridaním písmena R, ktoré sa často vyskytovalo na konci názvov vtedajších objektívov.
V roku 1933 Nippon vyrobil prvý objektív pre letecké fotografie, Aero-NIKKOR, ktorý mal slúžiť hlavne na mapovanie terénu pre vojenské účely. Presnejšie išlo o model Aero-NIKKOR 18cm F4.5, neskôr sa objavil aj Aero-NIKKOR 50cm F4.8, 7.5cm F3.5 a 10cm F5.6.
V roku 1936 Nippon Kogaku dokonca spolupracoval s dnes úhlavným rivalom, spoločnosťou Canon pri výrobe fotoaparátu Hansa Canon.
Počas Druhej svetovej vojny Nippon vyrábal ďalekohľady, šošovky, periskopy a iné zariadenia pre japonskú armádu. Po vojne, v roku 1946 sa Nippon zameral na výrobu zariadení pre spotrebiteľov a profesionálov. Prvými povojnovými zariadeniami sa stali geodetické prístroje Tilting Level E a Transit G.
V roku 1948 sa objavil aj prvý fotoaparát s logom Nikonu, Model I. Na vývoji Nippon pracoval 2 roky. Stal sa vysoko oceňovaným fotoaparátom aj vďaka originálnym riešeniam ako radiálnym ložiskám v mechanizme uzávierky. Napriek tomu mal ale aj mnoho chýb, ktoré mu vyčítali jeho používatelia. Mal 50 mm objektív so svetelnosťou f/3,5 a 24 x 32mm film.
Vedeli ste, že…
Fotoaparáty Nikon sa dočasne nazývali Nikorette? Až neskôr Nippon Kogaku zmenila názov na Nikko s pridaním písmena N na koniec a vznikol názov Nikon. Problém mal ale nemecký Zeiss, ktorý mal značku Ikon a nebol z nového názvu Nikon nadšený.
Po ich prekonaní a vylepšení prišiel na trh Nikon M už v roku 1949, ktorý vyzeral na prvý pohľad rovnako, ako Model I, ale využíval 24 x 34 mm film a tiež dokázal pracovať so synchronizáciou s bleskom. O rok neskôr prišiel model Nikon S, ktorý v rovnakom tele ponúkal rovnaké funkcie, ako model M. Mal však 50 mm f/1,4 objektív. Práve s týmto modelom si Nikon spravil vo svete dobré meno aj vďaka tomu, že ho používali fotoreportéri po celom svete.
V roku 1957 sa na trhu objavil diaľkomerný fotoaparát Nikon SP na 35 mm film s výmennými objektívmi, ktorých bolo k dispozícii až 6. Vynikal tichou veľmi tichým chodom, mal prvú samospúšť či možnosťou elektrického prevíjania filmu vďaka využitiu batérií. Tým dokázal snímač rýchlosťou až 3 fps. Po tomto modeli sa objavili kúsky ako S3, S4 či S3M, až sa zrodil model F, prvá jednooká zrkadlovka.
Tá prišla na trh v roku 1959 a počas 15 rokov jej produkcie Nikon vyprodukoval neskutočných vyše 800 000 kusov. Zrkadlovka Nikon F sa stala ikonou, ktorú používali mnohí profesionáli po celom svete aj vďaka jej malým rozmerom a hmotnosti.
Hoci mnohé jej časti boli prebraté z modelu SP, Nikon vyrobil úplne nový hľadáčik s pentagonálnym hranolom, box so zrkadlom či nový nerezový bajonet Nikon F-mount pre nové svetelnejšie objektívy NIKKOR s priemerom 44 mm. Pôvodne mal bajonet starších modelov priemer 34 mm. Nikon F-mount sa pritom používa dodnes. Na nový Nikon fotoaparát si môžete nasadiť tak aj objektív, ktorý používali možno vaši rodičia či starí rodičia s modelom F.
Nikon F bol unikát aj v ďalších oblastiach. Bol to prvý aparát, ktorý využíval titánovú fóliu na plátne uzávierky, mal ako prvý na svete prepojenú clonu s expozimetrom a tiež mohol mať prídavný motorový pohon, vďaka ktorému mohol fotiť rýchlosťou 3,6 fps.
Vedeli ste, že…
Označenie F-mount bajonetu je prvým písmenom jeho dizajnéra, inžiniera Fuketu.
V roku 1962 prišiel Nikon so sériou Ultra Micro-NIKKOR objektívov s vysokým rozlíšením. Boli určené na fotenie japonských znakov. Po dvoch rokoch sa na trhu objavil objektív Ultra Micro-NIKKOR s najvyšším rozlíšením na svete. S týmto rozlíšením bolo možné rozpoznať až 1 260 čierno-bielych čiar na jednom milimetri.
Vďaka tomu bolo možné „naskenovať“ 330-stranovú knihu na mikrofilm 12,6 x 13,2 mm. Extrémne rozlíšenie objektívu pomohlo Nikonu aj v raste v iných odvetviach. Napríklad sa presadil v litografických systémoch.
O rok Nikon prišiel s prvým fotoaparátom odolným voči vode. Nazval ho NIKONOS I Calypso. 35 mm fotoaparát bol určený pre akékoľvek podmienky, dokonca aj na fotenie pod vodou. Do akej hĺbky ale bol možný ponor s týmto kúskom nie je známe. Novšie modely z 80. rokov dokázali ponory do 50 m.
Už v roku 1969 bolo spustené prvé kolo dnes už preslávenej celosvetovej súťaže Nikon Photo Contest International. Už v prvom kole sa do súťaže prihlásilo 21 000 fotografií z 37 krajín sveta. Od roku 1974 sú zo súťažných fotografií vyberané fotografie do každoročného kalendára.
V 1971 sa Nikon preslávil modelom Nikon Photomic FTN, ktorý sa dostal do vesmíru s misiou NASA, Apollo 15. Fotoaparát síce pochádzal z roku 1968, no Nikon sa posnažil a agentúre NASA dodal 9 modelom s 55 mm f/1,2 objektívmi. Po misii Apollo 15 boli fotoaparáty používané v misii Skylab.
Koncom roka 1971 sa na trhu objavil Nikon F2, nástupca populárnej 35 mm jednookej zrkadlovky Nikon F. Uzávierka bola schopná pracovať od rýchlosti 1/2000 sekundy až do 10 sekúnd, no nechýbal ani Bulb režim. Prišiel aj s novým systémom otvárania zadnej strany pre lepšie vyberanie filmu. Pribudlo aj väčšie zrkadlo a viacero drobných vylepšení.
V tom istom roku bolo predstavené prvé ED sklo, PC102 ED. ED sklá majú schopnosť korekcie farieb, minimalizovanie chromatickej aberácie a zároveň poskytujú špičkovú ostrosť obrazu. Využívajú sa hlavne pri teleobjektívoch. Nikon výrobou ED skiel získal náskok pred ostatnými. ED sklá sa neskôr začali používať aj v ďalekohľadoch, v projekčných objektívoch či polovodičovej litografii.
Rok na to predstavila prvý objektív NIKKOR-H 300mm F2.8, ktorý bol vybavený práve sklom s extra nízkym rozptylom svetla (Extra-low Dispersion). Ten využívali mnohí športoví fotografi počas zimnej olympiády v japonskom Sappore.
Nikon sa popri tom venoval aj vývoju ryhovacieho stroja pre výrobu difrakčných mriežok, ale aj vývoju v oblasti mikroskopov. V roku 1976 predstavil dva mikroskopy Biophot a Metaphot. O rok neskôr Nikon skonštruoval Nikon F2 Titanium Uemura Special. Bol to špeciálny model vychádzajúci z Nikonu F2, ktorý by vydržal cestu na severný pól. Nikon ho vyrobil.
Oproti pôvodnému modelu boli pohyblivé súčiastky ošetrené špeciálnym olejom, aby v extrémnych teplotách nezamrzli. Spodná i horná časť fotoaparátu bola vyrobená z titánu, ktorý vedel v tej dobe spracovávať iba Nikon. Testovanie voči nárazom vraj bolo robené na schodoch v továrne Oi. Nikon vyrobil celkovo len 3 takéto fotoaparáty.
Nikon F3, tretia jednooká zrkadlovka s logom Nikonu prišla na trh v roku 1980. Bol to prvý aparát spoločnosti vybavený elektronicky riadenou uzávierkou, mechanizmom časovej automatiky, LCD displejom v hľadáčiku či TTL snímačom na meranie expozície na spodnej časti zrkadlového boxu. Vďaka elektromotorčeku dosahoval rýchlosť snímania 6 fps.
Nikon F3 bol zároveň prvým, ktorý mal vystúpený predný grip. Toto mal na svedomí taliansky automobilový dizajnér Giorgetto Giugiaro. Ten má na svedomí aj také svetové ikony ako DeLorean, Lotus Esprit, VW Golf I a mnoho ďalších. Po prvýkrát sa tiež na tele Nikon fotoaparátu objavil červený prvok, linka pri prednom gripe.
Nikon F3 bol tiež vo vesmíre, a to s raketoplánom Columbia v roku 1981. Išlo však o jeho upravenú verziu s názvom F3 Big Camera, ktorá bola schopná poňať film s 250 políčkami. K nemu Nikon vyrobil aj Nikon F3 Small Camera s kazetou na 72-políčkový film.
Vedeli ste, že…
Nikon sa okrem iného venoval aj výrobe dioptrických okuliarov. V roku 1981 predstavil prvé titánové okuliare TITEX.
V roku 1983 Nikon predstavil prvý kompakt s automatickým zaostrovanín, Nikon L35AF, v USA nazývaný aj One-touch. Popri nej bol na trh uvedený aj vylepšený model Nikon F3AF, ktorý vychádzal z pôvodnej F3-ky, ale už aj tento model mal automatické ostrenie. Mal špeciálny hľadáčik, ktorý bol priamo napojený na objektív s autofókusom a motorčekom.
https://www.youtube.com/watch?v=5uuGZ6ev9kM
Na výstave Photokina v nemeckom Kolíne v roku 1986 Nikon predstavil Nikon Video Still Camera Model 1, prakticky prvý digitálny fotoaparát s logom Nikonu. Na zápis využíval 3,5″ diskety a mal QV bajonet. Fotoaparát sa však nikdy nedostal do výroby, resp. predaja.
V roku 1988 spoločnosť Nippon Kogaku K.K. zmenila názov spoločnosti na Nikon Corporation. Dôvodom bol fakt, že aparáty Nikon boli už svetovo preslávené a bolo vhodné zmeniť i názov ich výrobcu, aby sa zhodoval s produktami. V tom čase vzniklo i nové logo Nikon, ktoré poznáme do dnes.
Už v roku 1988 Nikon predstavil aj prvý počítačový skener pre farebné kinofilmy s označením Nikon LS-3500. O pár rokov neskôr sa na trhu objavila prvá zrkadlovka s autofókusom pre potápačov, Nikonos RS.
S Nikonosom RS prišila na trh aj nová vlajková loď, Nikon F4. Novinka bola masívnejšia, opäť ju však navrhol Giorgetto Giugiaro, ako Nikon F3, ponúkala autofókus vrátane trackovania bola to prvá zrkadlovka Nikonu, ktorá bola vybavená horizontálnou kovovou uzávierkou.
S batériovým gripom zvládala fotiť rýchlosťou 5,7 fps. Tento grip mal aj inú novinku – spúšť, vďaka ktorej bolo možné s F4-kou pohodlnejšie fotiť aj po výške.
V roku 1990 sa objavil ďalší digitálny fotoaparát, Nikon QV-1000C Still Video Camara. Tento kúsok na záznam využíval 2″ mikro diskety, na ktoré mohol uložiť do 50 čiernobielych záberov s rozlíšením 380 000 pixlov.
Až do roku 1995 sa Nikon venoval vývoju šošoviek a optických členov, no pracoval aj na nových zrkadlovkách Nikon E2 a Nikon E2s. Na nich pracoval spolu s Fuji Photo Film Co. (dnes FUJIFILM Corp.), ktoré boli vybavené unikátnym systémom redukčnej optiky, vďaka čomu boli kompatibilné s väčšinou objektívov Nikon F-mount.
Zároveň mali aj iné prvenstvo – boli to prvé zrkadlovky s logom Nikonu, ktoré boli digitálne. Rozdiel medzi nimi bol len v rýchlosti fotenia. E2 zvládala fotiť rýchlosťou 1 fps, E2s dokázal snímať až 3 fps. Oba boli vybavené CCD snímačom s veľkosťou 2/3″ a rozlíšením 1,3 Mpx.
Tento už snímal farebne. Na ukladanie dát využívali PCMCIA karty s kapacitou 15 MB, ktoré boli schopné poňať 84 záberov.
V roku 1997 Nikon predstavil svoj prvý digitálny kompaktný fotoaparát Nikon COOLPIX 100, s ktorým prišiel na trh aj model COOLPIX 300. Oba mali nezvyčajný tvar, dôvodom bola integrovaná pamäťová karta typu PCMCIA, pričom k počítaču alebo čítačke kariet sa pripájal celý fotoaparát bez batérie.
V tom čase mal model COOLPIX 100 rozlíšenie O,33 Mpx, fotografie mali rozlíšenie 512 x 480 px. Do pamäte sa ich vošlo 19 v najvyššom rozlíšení a kvalite, alebo 37 v kvalite Normal. Nikon COOLPIX 300 bol o čosi väčší a disponoval rovnakým snímačom, no v zadnej časti mal pomerne veľký dotykový displej, ktorý bolo možné ovládať stylusom. Na chod slúžila štvorica AA batérií.
V roku 1998 preto prišiel Nikon COOLPIX 900, ktorý mal už 1,25 Mpx 1/2,7″ CCD snímač. Ten umožňoval snímanie fotografií s rozlíšením 1 280 x 960 px, mal 2″ LCD displej, ale aj optický hľadáčik a 3-násobný optický zoom (38 – 115 mm v prepočte, f/2,4 – f/6,6). Časť s objektívom a snímačom sa naklápala do strany.
Až rok 1999 znamenal revolúciu digitálneho záznamu v Nikone. Japonský výrobca predstavil profesionálnu digitálnu zrkadlovku Nikon D1. Nikon na jej vývoji vraj pracoval už od roku 1996. Novinka mala CCD snímač veľkosti DX (23,7 x 15,6 mm) s rozlíšením 2,7 Mpx a citlivosťou ISO 200 – ISO 1 600.
V tom čase používal NTSC farebný priestor. Samozrejmosťou bol autofókus (Multi-CAM 1300) s 5 oblasťami, PASM režimy, 256-segmentové TTL meranie expozície s 3D Color Matrix 1 005-pixlovým CCD čipom. Maximálna rýchlosť snímania bola 4,5 fps aj vďaka rýchlej uzávierke (1/16 000 s.). Na zadnej strane bol aj 2″ TFT LCD displej s rozlíšením okolo 240 x 170 px. V tom čase sa novinka predávala za 650 000 JPY, súčasnosti by Nikon D1 stál 5 000 €.
Po ňom prišli v roku 2001 aj modely D1H a D1X s 5,3 Mpx snímačom, 3 fps rýchlosťou a sRGB/AdobeRGB farebným priestorom.
V roku 2003 Nikon zmenil korporátny dizajn a zmenilo sa aj logo. Presne takého poznáme dodnes. Ide o pôvodné logo Nikon so žltým pozadím, na ktorom sú zobrazené lúče. Tie majú predstavovať budúce možnosti, kým logo Nikon na žltom pozadí evokuje kvalitu a spoľahlivosť.
Ešte v roku 2004 Nikon predstavil analógový fotoaparát Nikon F6. Ide o posledný analóg, ktorý mal logo Nikon.
Neskôr sa objavili aj modely D2H, D2x, D2Hs a D2Xs, všetky však disponovali DX čipom. Až model Nikon D3 z roku 2007 prišiel s veľkým, full-frame snímačom, ktorý Nikon označuje ako FX formát (36 x 23,9 mm).
D3-ka mala 12,1 Mpx rozlíšenie, citlivosť ISO 200 – ISO 6 400 rozšíriteľné do ISO 25 600, úplne nový 51-bodový autofókus a dedikovaný procesor EXPEED, ktorý pomáhal s kontinuálnym snímaním rýchlosťou do 9 fps. Novinkou bol aj 3″ VGA displej. Aj napriek špičkovej výbave, ešte ani D3-ka nebola schopná natáčať video.
Preto prišiel v roku 2009 Nikon D3s, ktorý mal síce rovnaké rozlíšenie snímača, ale bol o čosi lepší. Citlivosť výrobca zvýšil na ISO 12 800, resp. ISO 104 200 v rozšírenom režime. Video bolo ale stále možné natáčať iba v HD rozlíšení. Aj táto zrkadlovka, spolu s modelom D3X, bola vo vesmíre. Dostala sa na ISS.
https://www.youtube.com/watch?v=c9BD9o3IILU
Vedeli ste, že…
Nikon okrem iného v roku 2009 predstavil prvý kompakt vybavený pico projektorom? Nikon COOLPIX S1000pj dostal aj nástupcov v podobe modelov S1100pj a S1200pj. Po nich sa však s týmto konceptom zľahla zem.
V roku 2009 sa objavila prvá low-costová zrkadlovka Nikon D3000, ktorá mala aj menej náročným či začínajúcim fotografom priniesť pocit profesionála. Pomerne malé telo, slušná výbava a primeraná cena si našli u zákazníkov pozitívne reakcie. Fotoaparát mal iba CCD snímač s rozlíšením 10,2 Mpx s citlivosťou do ISO 1 600 a 11-bodový autofókus. Nevedel pritom natáčať ešte videá práve kvôli snímaču. To bolo možné mať až v modeli D3100, ktorý prišiel v roku 2010.
Už v roku 2010 sme sa mohli stretávať s tzv. ultrazoom kompaktnými fotoaparátmi. Nikon sa s Canonom a inými konkurentmi predháňal, kto vyrobí fotoaparát s čo najväčším rozsahom ohnísk, zoomom. V tomto roku vyhral Nikon s modelom COOLPIX P100, ktorý dosahoval až 26-násobné priblíženie a ponúkal aj Full HD video. O rok na to prišiel už model COOLPIX P500 s až 36-násobným zoomom.
Koncom roka 2010 sa objavil model Nikon D7000, špičkovo vybavená zrkadlovka s DX snímačom, ktorá spravila vo svete digitálnych zrkadloviek malú revolúciu. Obľúbila si ju značná skupina amatérskych, ale aj profesionálnych fotografov.
Novinka mala 16,2 Mpx CMOS snímač, nový procesor EXPEED 2, citlivosť do ISO 25 600, 39-bodový autofókus, 6 fps kontinuálne snímanie, Full HD video a 2 sloty na SD karty. Stála pritom okolo 1 000 €.
V roku 2011 Nikon predstavil svoj prvý odolný kompaktný fotoaparát, Nikon COOLPIX AW100.
https://www.youtube.com/watch?v=z_JJnDWH4bw
Omnoho dôležitejším modelom sa stal Nikon 1 V1, prvý kúsok z novej série Nikon 1. Nikon do roku 2011 akosi ignoroval fotoaparáty typu CSC (Compact System Camera), teda po našom bezzrkadlovky. Kým konkurencia už dávno mala viacero modelov, Nikonu (ale aj Canonu) chýbal čo i len jeden model.
https://www.youtube.com/watch?v=kQq1UA_odZs
Sklamaním však bolo použitie miniatúrneho snímača s veľkosťou len 13,2 x 8,8 mm. Čip len o čosi väčší od snímača kompaktu mal 10,1 Mpx rozlíšenie, citlivosť do ISO 3 200, no zaujal 135-bodovým hybridným autofókusom. Malý čip tiež dovoľoval snímať novinke rýchlosťou až 60 fps (bez AF).
Začiatkom roka 2012 prišlo nové delo, Nikon D4. Profesionálny model pre najnáročnejších ponúkol 16,2 Mpx rozlíšenie FX čipu s citlivosťou neuveriteľných ISO 204 800. Procesor EXPEED 3 dovoľoval snímať novinke do rýchlosti 11 fps. Nechýbal presný autofókus s 51 bodmi a konečne ani Full HD video.
To však nebolo nič proti modelu Nikon D4s, ktorý vyhnal citlivosť až na hranicu ISO 409 600! Prišiel v roku 2014 a ponúkal ešte lepšiu výbavu, ako model D4.
V roku 2012 Nikon koketoval aj s kompaktom postaveným na operačnom systéme Android. Nikon COOLPIX S800s mal 1/2,3″ CMOS snímač s rozlíšením 16 Mpx, procesor EXPEED C2 a stabilizovaný NIKKOR objektív s rozsahom 25 – 250 mm (10x zoom). Na zadnej strane mal pomerne veľký 3,5″ OLED displej s WVGA rozlíšením.
Operačným systémom bol Android 3.0 a nechýbal mu ani Wi-Fi modul. Batéria s kapacitou 1 050 mAh ale dlho nevydržala. Neskôr, v roku 2014 sa objavil ešte model COOLPIX S810c s lepšou výbavou. Aj tento model bol však v tejto kategórii posledný.
https://www.youtube.com/watch?v=RSkeCqYiOY8
Po lete sa objavil najmenší kompakt na svete, Nikon COOLPIX S01. Jeho rozmery boli len 77 x 52 17 mm a hmotnosť až smiešnych 96 gramov. Výbava bola ale aj na svoju dobu veľmi slabá, CCD čip mal 10,1 Mpx. O rok na to sa objavil aj model COOLPIX S02 s lepšími parametrami, no ani to mu nepomohlo, aby mal ešte ďalšieho pokračovateľa.
Počas výstavy Photokina 2012 Nikon predstavil špičkový model Nikon D600, prvú full-frame zrkadlovku za slušnú cenu, dokonca najnižšiu na trhu. Mala až 24,7 Mpx rozlíšenie, citlivosť do ISO 25 600, procesor EXPEED 3 či 5,5 fps snímanie.
Začiatkom roka 2013 si Nikon konečne uvedomil, že nároční zákazníci chcú niečo špeciálne a predstavil Nikon COOLPIX A. Pomerne malý fotoaparát s rozmermi prerasteného kompaktu ponúkal obrovský DX snímač s rozlíšením 16,2 Mpx. Veľmi slušná výbava si ale vypýtala svoju cenu – 999 €.
Ešte väčšiu pozornosť si ale v roku 2013 vyslúžila nová trieda Df. Nikon Df bol prvým modelom, ktorý chcel konkurovať množstvu retro modelov konkurencie. Jeho výbava patrila k tomu najlepšiemu na trhu, full-frame snímač mal 16,2 Mpx, citlivosť dosahovala ISO 12 800, resp. ISO 204 800, EXPEED 3 pomáhal pri 5,5 fps snímaní. Táto lahôdka však stála takmer 3 000 €.
Nikon D5300 z roku 2013 sa stal prvou zrkadlovkou výrobcu, ktorá konečne ponúkla Wi-Fi a GPS moduly priamo v tele. Vďaka tomu bolo možné fotoaparát ovládať na diaľku cez aplikáciu v smartfóne. Novinka patrila k tým najobľúbenejším vďaka slušnej výbave za výbornú cenu.
https://www.youtube.com/watch?v=Kc1rcGDXVSM
Nikon aj v roku 2014 experimentoval a predstavil kompakt Nikon COOLPIX S6900 s plne výklopným dotykovým displejom a Wi-Fi modulom. Výbavou síce neohúril, ale práve 3-palcový dotykový displej mohol osloviť selfie maniakov, ktorí už vtedy vo svete rástli ako huby po daždi.
Začiatkom roka 2015 sa na trhu objavil Nikon COOLPIX P900 s až šialeným rozsahom ohnísk objektívu. Ten začínal na 24 mm (po prepočte) a končil až na 2 000 mm! Ultrazoom tak ponúkal až 83-násobné priblíženie.
V objektíve bolo použité Super ED sklo. Ako vidieť aj na videu priamo od Nikonu, takéto priblíženie bolo ale extrémne ťažké udržať. Statív sa tak stal povinnou výbavou.
https://www.youtube.com/watch?v=63t0TwBJ_lk
Začiatkom januára 2016 sa Nikon pochválil aktuálnou vlajkovou loďou, modelom Nikon D5. Všetko na ňom je vylepšené. Má veľký FX snímač s rozlíšením až 20,8 Mpx, 153-bodový autofókus s až 99 kríženými bodmi, používa XQD karty a dokáže fotiť rýchlosťou 12 fps v plnom rozlíšení.
To, čím je opäť výnimočný je jeho snímač, ktorého citlivosť dosahuje až ISO 3 280 000 pri Hi5! Nový je aj procesor EXPEED 5, jemný 3,2″ displej s rozlíšením 1 024 x 768 px, ktorý je navyše dotykový. Nikon D5 konečne ponúka aj Ultra HD video v profi kvalite.
Nikon v tomto roku ukázal aj 360° kamerku Nikon KeyMission 360, ktorá zvládala video s rozlíšením 2 880 x 2 880 px pre YouTube alebo Facebook. Neskôr sa objavili aj modely Nikon KeyMission 80 a KeyMission 170, ktoré mali byť konkurenciou pre akčné kamerky. Dodnes sme ich ale na trhu nevideli.
https://www.youtube.com/watch?v=ijPM3VxQMNQ
Lahôdkou pre náročných sa stala nová séria Nikon DL. Trio nových kompaktov so špičkovou výbavou a retro dizajnom využívalo 1″ snímače, 41-bodový autofókus, EXPEED 6A a až 60 fps snímanie v plnom rozlíšení!
Žiaľ, ani tieto novinky sa na trh poriadne ani nedostali a Nikon ich výrobu nakoniec úplne zastavil. Škoda.
Tento rok sme sa dočkali nástupcu úspešného modelu pre náročnejších, Nikon D7500. Má 20,9 Mpx snímač, citlivosť ISO 51 200, nový EXPEED 5, 8 fps snímanie a ponúka už aj Ultra HD video. Špičková zrkadlovka si pritom udržala cenu pod 1 500 €
https://www.youtube.com/watch?v=y4-APL3oZ3E
Okrem neho prišiel na trh aj odolný kompakt Nikon COOLPIX W300, prvý model v tejto sérii s Ultra HD videom. Nikon sa však tento rok sústreďuje na to najpodstatnejšie – svojich 100 rokov. Okrem iného pripravil špeciálne série top modelov, ktoré budú pre mnohých spomienkou práve na sté výročie značky. Takého okrúhle narodeniny zatiaľ žiadny zo svetových výrobcov fotoaparátov ešte nedosiahol.
Nikon má 100 rokov! Tieto unikátne narodeniny sa japonský výrobca rozhodol osláviť vo veľkom štýle a tak tento rok nevidíme takmer nič iné, ako tento symbol.
Napriek tomu sa inžinieri a vývojári stále venujú tvorbe nových modelov, ktoré oslovia milióny fotografov po celom svete. Nikon je unikát, ktorý veríme tu bude ešte apoň ďalších 100 rokov, hoci toho sa už určite nedožije nikto z nás. Sami sme zvedaví, čo všetko v najbližších rokoch prinesie a kam ešte posunie svet fotografie. V súčasnosti je jeho múzou citlivosť, no o pár rokov to môže byť niečo celkom iné.