Vítame vás v ďalšej časti nášho seriálu ZNAČKY, v ktorej si tentokrát povieme o korporácii, ktorá nám značne uľahčila a zmenila život a priniesla najpoužívanejší webový vyhľadávač na svete – Google.
Používame ho každý deň. Googlujeme informácie, ľudí, stránky, videá a obrázky. Jedná sa o najpoužívanejšiu stránku na svete. Google však nestojí iba za vyhľadávačom, ale aj za množstvom iných stránok, ktoré za tie roky jeho existencie spustil alebo kúpil. V neposlednom rade nám v posledných rokoch prináša aj hardvér v podobe smartfónov a tabletov. Poďme sa pozrieť, čo všetko Google dokázal, ako vznikol, ako nám zmenil život a aké sú jeho plány do budúcna.
V skratke…
Názov spoločnosti: Google Inc.
Sídlo: Googleplex, Mountain View, Kalifornia, USA
Vznik spoločnosti: 4. september 1998
Zakladatelia: Sergej Brin, Lawrence E. Page
Predstavitelia: Sundar Pichai (CEO)
Forma spoločnosti: akciová spoločnosť
Počet zamestnancov: 57 100
Pôsobenie: globálne
Web: www.google.com/intl/en/about/
Google je medzinárodná spoločnosť s celosvetovým pôsobením, ktorej hlavným cieľom je roztriediť všetky informácie vo svete a urobiť ich prístupné pre bežných ľudí. Hlavným produktom firmy je internetový vyhľadávač Google. Jedná sa o najpoužívanejší webový vyhľadávač, ktorý prekonáva stránky ako Yahoo!, Baidu či Bing. Poďme sa ale pozrieť, ako vôbec táto mega úspešná korporácia vznikla a aké boli jej prvé kroky vo svete internetu.
Napriek tomu, že oficiálne vznikla firma Google v roku 1998, samotný vyhľadávač Google bol už na svete o dva roky skôr. Na pôde Standfordovej univerzity v Kalifornii sa dvom študentom PhD. podarilo v rámci výskumného projektu vytvoriť webový vyhľadávač. Tými študentmi bol Rus Sergej Brin, ktorý sa narodil v Moskve a študoval v USA a Američan Larry Page.
Larry Page premýšľal o téme svojej dizertačnej práce a napadlo ho skúmať matematické vlastnosti World Wide Webu (WWW). Jeho supervízor, Terry Winograd ho podporil, aby sa venoval prepojeniam jednotlivých web stránok.
Samotný projekt niesol pomenovanie „BackRub“ a krátko po začatí sa k Larrymu Pageovi pripojil Sergej Brin. Obaja boli priateľmi už od roku 1995 a spolu zakladali Standford Digital Library Project, ktorý integroval digitálnu knižnicu univerzity.
Spoločný projekt začal v marci 1996, kedy začali Brin a Page vyvíjať tzv. PageRank algoritmus, ktorý zoraďoval linky pri vyhľadávaní podľa dôležitosti. Znamenalo to, že stránky s najväčším počtom linkov mali hlavnú prioritu.
Vedeli ste že?
Predchodca Googlu, na ktorom Brin a Page pracovali, niesol pomenovanie BackRub.
BackRub bol program napísaný v Java a Pythone a bežal na niekoľkých počítačoch Intel Pentium. Databáza bola uložená na 28 GB disku.
Pôvodná stránka Google fungovala na doméne google.stanford.edu. Doména www.google.com bola registrovaná 15. septembra 1997. 4. septembra 1998 bola založená firma Google v garáži u ich priateľky Susan Wojcicky v Menlo Parku v Kalifornii.
Vedeli ste že?
Jedna z prvých verzií Google bola uložená na 4 GB úložisku, ktoré bolo chránené šasi z Lega.
Prvý patent, ktorý bol spoločnosťou zaregistrovaný, sa volal Watermarking system and methodology for digital multimedia content.
Autori z počiatku boli proti reklamám na ich stránke, obzvlášť takým, ktoré mali ľuďom vyskakovať v podobe tzv. pop-upov. Neskôr si túto myšlienku rozmysleli a povolili jednoduché textové reklamy. Neskôr pribudli reklamné programy Google AdSense a AdWords, ktoré sa dnes využívajú vo veľkom.
V roku 1998 bola stránka google.com stále vo verzii beta, no o mladej firme sa začalo viac hovoriť vo svete. Článok na portáli Salon.com napríklad hovoril o lepších výsledkoch vyhľadávania cez Google než cez iné vyhľadávače, ktorými boli v tom čase napríklad Hotbot či Excite. Článok tiež Google chválil za inovačný prístup, ktorým sa líšil od konkurencie.
Vedeli ste že?
Univerzita Standford do dnes vlastní patentové právo na algoritmus PageRank.
Prvé financovanie firmy smerovalo od spoluzakladateľa spoločnosti Sun Microsystems, ktorý poskytol 100 000 dolárov.
V roku 1999 sa spoločnosť presťahovala do nových kancelárií na 165 University Avanue v Palo Alto. Sen zo Silicon Valley sa mohol začať.
V tom istom roku sa investície rozbehli na plno. Firmy ako Kleiner Perkins Caufield & Byers a Sequoia Capital investovali do Google okolo 25 miliónov dolárov. Brin a Page však stále nechceli firmu pretvoriť na akciovú spoločnosť.
Začiatkom nového milénia sa vyhľadávač Google používal vo veľkom už aj v zahraničí. Google bol preložený do 13 jazykov – francúzsky, nemecký, taliansky, švédsky, fínsky, španielsky, portugalský, holandský, nórsky, dánsky, japonský, čínsky a kórejsky. Mnoho používateľov chválilo jeho jednoduchý dizajn a samotné vyhľadávanie. V roku 2000 Google začal vo veľkom zarábať na reklamách, keďže sa spustil predaj reklám podľa klúčových slov.
V júli 2001 Google spustil populárnu vyhľadávaciu službu Obrázky Google. Od prvého dňa ponúkala služba prístup k 250 000 000 obrázkom.
V tomto roku Google vydal svoj prvý hardvérový kúsok pre podniky Google Search Appliance. Jednalo sa o žltú skrinku, ktorú si firmy mohli pripojiť k svojim firemným počítačom a pomocou nej vyhľadávať vo svojich dokumentoch.
V roku 2001 zakladatelia Googlu menovali prvého výkonného riaditeľa (CEO), ktorým sa stal Eric Schmidt. V roku 2003 sa už povrávalo o prvotnej ponuke akcií. V tom čase prišiel Microsoft s ponukou partnerstva, ktorá sa však nikdy neuskutočnila. Prvá verejná ponuka akcií prebehla v roku 2004.
Vedeli ste že?
Brin a Page chceli na začiatku svoj nápad predať vyhľadávaču Yahoo!, ktorý odmietol. V roku 2002 dostali zakladatelia ponuku 3 miliardy dolárov, čo odmietli. Dnes má spoločnosť hodnotu cca 400 miliárd dolárov.
V roku 2003 spoločnosť rozšírila svoje pôsobenie do komplexov nových budov do Mountain View, kde aj ostali do dnešného dňa. Komplex sa za tie roky rozšíril a dnes ho všetci poznajú pod názvom Googleplex. V tomto roku Google spúšťa aj Google print, program, ktorý sa neskôr stáva Google books.
V roku 2004 Google spúšťa užitočný nástroj pre študentov a vedcov na hľadanie odborných publikácií, Google Scholar.
Vedeli ste že?
Neoficiálne motto spoločnosti je „Don’t be evil“ – Nebuď zlý.
V roku 2004 Google spustil perfektný mail Gmail, ktorý je dnes najpoužívanejším mailovým programom s vyše miliardou zaregistrovaných používateľov. Keďže mail bol spustený na prvého apríla, množstvo ľudí si myslelo, že sa jedná o žartík.
Rok 2005 sa niesol pre Google v znamení výskumu a spolupráce s NASA, pre ktorú postavili obrovské výskumné R&D centrum. V tom istom roku Google začal spolupracovať s firmou Sun Microsystems, s ktorou začali pracovať na open source free programe OpenOffice.org, ktorý bol napodobeninou Officu.
V tomto roku Google spustil aj viacero projektov, ktoré mu priniesli ešte väčší úspech. Už neprinášal pre svojich používateľov iba vyhľadávač, ale aj geografický GPS program Google Earth, v ktorom ste si mohli pozrieť rôzne miesta na Zemi zo satelitných snímok. Medzi zaujímavými akvizíciami v roku 2005 sa objavil aj Android a o dva roky neskôr, v roku 2007, Google ohlásil operačný systém pre telefóny s označením Android.
V roku 2006 Google experimentoval s rádiom a tlačenými publikáciami. Rádio reklamná spoločnosť dMarc bola odkúpená práve spoločnosťou Google. Offline reklamy od Google sa začali objavovať aj v novinách Chicago Sun-Times.
Vedeli ste že?
Google na reklamách zarába 20 miliárd ročne, čo je viac než zisk televízií ako CBS, NBC, ABC a FOX dokopy.
Medzi prevratné aplikácie patria aj Google Mapy, ktoré okrem inteligentnej navigácie, ponúkajú možnosť pozrieť si virtuálne konkrétne ulice cez funkciu Google Street View.
Samotný projekt Google Máp vznikol vo firme Where 2 Technologies v októbri 2004. Táto firma bola kúpená Googlom a následne bol program pretvorený na web aplikáciu. Oficiálne Google Mapy boli spustené v roku 2005.
Google na zber dát používa špeciálne autá, ktoré niekoľko rokov jazdili po svete a zbierali kompletné fotografie ulíc. V roku 2010 autá zavítali aj na Slovensko a tak si dnes môžete pozrieť detailné cesty našej krajiny.
V roku 2006 Google kúpil najpoužívanejšiu video stránku, YouTube.com za 1,65 miliardy a tiež spúšťa prekladač Google Translate.
Opäť ide o zaujímavú ukážku toho, ako sa Google rýchlo chopil šance. YouTube bol založený v roku 2005 Chadom Hurleyom a už v novembri 2006 ho kúpil Google. Ide o najväčší a najpoužívanejší systém na zdieľanie video súborov cez internet. S YouTubom sa spája aj populárny aktuálny trend tzv. VLOGerov YouTuberov, ktorí cez svoje YouTube kanály zdieľajú svoje poučné či zábavné videá.
Vedeli ste že?
Prvé video na YouTube bolo publikované 23. apríla 2005, kde jeden zo zakladateľov YouTube komentoval slony v zoologickej záhrade.
V roku 2006 sa sloveso „to google“ objavilo v Merriam Webster Collegiate Dictionary a Oxford English Dictionary. V týchto slovníkoch je význam slovesa vysvetlený ako použitie Google vyhľadávača na získanie informácie.
V roku 2008 sme sa dočkali perfektného webového prehliadača Google Chrome, ktorý strčil do vrecka neobľúbený Internet Explorer. O rok na to Google spustil jednoduchý open source operačný systém Chrome OS, ktorý sa začal objavovať na lacných notebookoch pod názvom Chromebooky. Prvé takéto počítače začal vyrábať Acer a Samsung.
V roku 2008 Google spustil stránku Knol, ktorá mala byť ekvivalentom Wikipedie. Stránka však pohorela a skončila o štyri roky neskôr.
V januári 2009 Google začal spolupracovať s Pontificial Council for Social Communications a v rámci tejto spolupráce s Vatikánom bol pre pápeža vytvorený jeho vlastný YouTube kanál. V tomto roku CNN informovalo, že denne na Google prebehne viac ako miliarda vyhľadávaní.
V roku 2010 Google uverejnil prvý smartfón, ktorý pomenoval Google Nexus One. Ten si nechal gigant vyrobiť u taiwanského HTC. Na tú dobu priniesol zaujímavý dizajn a OLED displej.
Koncom roku prišiel Google s konceptom vlastného autonómneho auta Google Car. Je zaujímavé, že trend, o ktorom sa dnes hovorí vo veľkom, mal Google naplánovaný už pred 7 rokmi.
Pre študentov medicíny Google v roku 2010 priniesol možnosť detailného preskúmania ľudského tela cez virtuálnu interaktívnu pomôcku Google Body Browser. V tomto roku dostali očakávanú aktualizáciu aj Google mapy a pribudli im 3D budovy, ktoré ste si mohli pozrieť či už satelitne alebo nakreslené na mape.
V roku 2010 vznikla v rámci Google startup firma Niantic Labs, ktorá o dva roky vytvorila revolučnú hru Ingress, v ktorej ste hrali v reálnom svete cez rozšírenú realitu (AR). O tri roky neskôr sa firma stala samostatnou a v roku 2016 priniesla firma najznámejšiu mobilnú hru na svete, Pokémon GO.
V roku 2011 Google spustil projekt svojich virtuálnych galérií, po ktorých ste sa mohli virtuálne poprechádzať a detailne si pozrieť každé umelecké dielo v 17 múzeách sveta. V tom istom roku Google spustil funkciu Google peňaženka, cez ktorú ste mohli platiť za pomoci NFC vo vašom smartfóne.
V roku 2011 Google spustil svoju vlastnú sociálnu sieť Google+, ktorá sa snažila priniesť alternatívu k vtedy najpoužívanejším sociálnym sieťam Facebook a Twitter. Priniesla zaujímavý dizajn a mechaniku tzv. kruhov, do ktorých ste združovali svojich priateľov.
Treba dodať, že nešlo o prvý pokus Googlu vytvoriť sociálnu sieť. V roku 2010 napríklad vznikla sieť Google Buzz, ktorá vydržala len rok. V roku 2008 vznikla sieť Google Friend Connect, ktorá skončila v roku 2012 a v roku 2004 vznikla sieť Orkut, ktorá skončila v roku 2014.
V polovici roku 2011 sa Google rozhodol nakupovať a odkúpil legendárnu Motorolu za 12,5 miliárd dolárov, ktorú však neskôr predal Lenovu. Google chcel nazrieť aj do sveta hudby a v tomto roku priniesol konkurenciu iTunes, Google Music.
Okrem spomínaných smartfónov sa Google v rámci svojej série Nexus venoval aj kvalitným a relatívne lacným tabletom Nexus 7 a Nexus 10, ktoré sa na náš trh dostali v roku 2012. Oba priniesli na tú dobu výborný displej, výkonný procesor a model Nexus 7 aj kompaktné rozmery. Na tabletoch však primárne pracovala firma ASUS.
Vedeli ste že?
Google vlastní práva na doménu GoogleSucks.com, vo voľnom preklade, Google je na nič.
V roku 2012 sa začali objavovať prvé informácie o revolučných okuliaroch Google Glass, ktoré išli do predaja o dva roky neskôr. Napriek obrovskému hypu a očakávaniam však skončili fiaskom kvôli vysokej cene a nedostupnosti.
V tomto roku Google rozšíril aj svoju službu Google Play, ktorá slúžila ako Androidový konkurent pre App Store. Na predaj okrem hier a aplikácií začal ponúkať aj filmy, časopisy a seriály. V roku 2012 Google priniesol na trh aj streamovacie rozhranie Google Nexus Q, ktoré síce potešilo dizajnom, no vysokou cenou až tak nie. Produkt upadol do zabudnutia rýchlejšie, než sa čakalo.
Google ešte stíha v roku 2012 vydať svoj ďalší smartfón Google Nexus 4, ktorý vyšiel v spolupráci s LG a ponúkal čistý Android systém.
V roku 2012 nás Google ešte potešil spustením služby Google Drive, ktorá umožňovala ukladať dokumenty na bezplatné cloudové úložisko s kapacitou 15 GB. Do tejto služby pribudli postupne aj ďalšie funkcie, ktoré vytvorili internetový zdieľaný Office pre kancelárie a firmy. Do Google Drive pribudli Google tabuľky, Google dokumenty, Google prezentácie a Google formuláre.
V roku 2013 spustil Google predaj malého zariadenia s názvom Google Chromecast, ktorý umožňoval pomocou USB vo vašej TV streamovať obsah z PC na obrazovku televízie.
V roku 2013 Google prniesol pokračovanie Google Nexus II, ktorý opäť ponúkal výborný výkon, nízku cenu a krajší dizajn. V tomto roku sa Google vrátil opäť na Slovensko, aby pomocou trojkolky a špeciálnej kamery priniesol zábery z pamätníkov a prírodných pamiatok.
Google chcel v roku 2013 vylepšiť svoje mapy a tak kúpil firmu Waze, ktorá ponúkala prehľad o dopravných zdržaniach a nehodách na cestách. O pár mesiacov Google túto funkciu integroval do svojich máp. Služba využíva rýchlosť pohybu Android zariadení na cestách, aby vedela posúdiť dopravné zdržania.
V roku 2013 Google ohlasuje spoluprácu s automobilkami Kia Motors a Hyundai, v rámci ktorej Google integruje do ich áut Google mapy. Zo zaujímavých technológií Google predstavil mini počítač, ktorý sa zmestí na pamäťovú kartu s názvom Project Vault. Ten okrem pamäte ponúkal aj ARM procesor, NFC komunikátor a anténu. V septembri 2015 Google predstavil nový tablet Google Pixel C s OS Android 6.0, 10,2″ displejom a procesorom NVIDIA Tegra X1.
Vedeli ste že?
Google si raz prenajal ťavu, aby snímala StreetView púšte.
Rok 2014 otvoril oznámením svojich prvých smart hodiniek Moto 360, ktoré bežali na systéme Android Wear. Zaujímavým krokom bolo, že Google priniesol hodinky s analógovým displejom. Väčšina smart hodiniek vtedy používala nesympatický digitálny režim.
V tomto roku Google opäť rozšíril svoju funkciu Street View a tentokrát doplnil podmorskú hladinu. Okrem toho spustil predaj lacných smartfónov Android One do rozvojových krajín.
V roku 2015 sa na pulty obchodov dostal smartfón Nexus 5X, na ktorého výrobu si Google prizval tentokrát LG. Okrem snímaču odtlačkov prstov priniesol kvalitný hardvér a rýchlo nabíjanie. Fotoaparát však neoslnil. V tomto roku Google začal makať na systéme IoT (Internet vecí) a priniesol samostaný operačný systém Brillo.
Vedeli ste že?
Ak zadáte do vyhľadávača slovo „askew“, obsah sa vám mierne nakloní doprava akoby ste mali chybu v počítači.
V roku 2015 sa Google stáva dcérskou spoločnosťou konglomerátu Alphabet Inc., ktorý založili zakladatelia Googlu, Page a Brin v roku 2015. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré spadajú pod Alphabet, patrí Calico, GV, CapitalG, Verily, Waymo, X, a Google Fiber.
Ak ste dočítali až sem, určite vás zaujíma, ako vznikol názov spoločnosti Google. Slovo pochádza zo zlého vyhláskovania slova googol, ktoré označuje číslo 1, po ktorej nasleduje sto núl. Page a Brin napísali v pôvodnej práci, že sa rozhodli pomenovať svoje systémy Google, pretože sa jedná o bežnú výslovnosť slova googol.
Koncom roku 2015 Google spustil v rámci Google Cultural Institute virtuálny prístup k 60 umeleckým inštitúciám vrátane divadla, opery a koncertov s podporou 360° prehliadky.
V roku 2016 Google spustil novú službu vyhľadávania dovoleniek a leteniek, Google Destinations. V tomto roku sa hlasový asistent Google Now premenoval na Google Assistant a do sveta sa dostalo populárne heslo „Ok Google“.
V tomto roku Google tiež predstavil svoju myšlienku virtuálnej reality Daydream VR, ktorú koncom roku 2016 aj premenil na skutočnosť.
Na smartfóny sa dostala nová aplikácia na telefonovanie s priateľmi na štýl populárneho Skypu. Google Duo doplnila aj messenger aplikácia Google Allo.
https://www.youtube.com/watch?v=CIeMysX76pM
Aby sa programovaniu učili aj najmenší, Google predstavil hračku Project Bloks, ktorá slúži na učenie detí základom programovania.
Z bláznivých konceptov Google ohlásil Project ARA, modulárny telefón, ktorý síce namá dátum vydania, no produktové videá a fotografie ho ukázali v celej svojej kráse. Tomuto sa hovorí revolúcia od Google.
Vedeli ste že?
V roku 2010 Nikaragua omylom spustila inváziu do Kostariky kvôli chybe v Google Mapách.
Za tie roky existencie Googlu sa spoločnosť samozrejme neobišla bez kritiky. Pravdepodobne najväčšie kauzy spájané s touto spoločnosťou súvisia s vyhýbaním sa plateniu dane. V rokoch 2005 a 2006 bol Google obviňovaný, že zneužíva vyhľadávanie informácii a že Google je používaný na vysvetlovanie reality. Kritike sa nevyhol Google ani v otázkach súkromia a cenzúry. V Číne napríklad musel Google obmädziť výsledky vyhľadávania v súlade s miestnym právom, za čo Google kritizujú, že podporuje komunistický režim a cenzúru.
Pracovať pre Google je prestížnou záležitosťou a pracovať v hravom kampuse v Kalifornii je snom hádam každého informatika. Pracovníci majú prístup do rekreačných zón, posilňovne, spŕch, masážneho salónu, k video hrám, stolnému futbalu, biliardu či ping pongu. Nechýba množstvo občerstvovacích zariadení s nutrične vyváženým jedlom, ktoré je zdarma. Na prepravu sa používajú bicykle vo farbách spoločnosti.
Vedeli ste že?
Google si prenajíma 200 kôz, ktoré sa pasú v centrále.
Od roku 1998 Google používa rôzne logá svojho vyhľadávača. Okrem celkom viditeľnej zmeny hlavného loga, Google príležitostne mení aj hlavný vyhľadávač cez tzv. Google Doodles obrázky. Väčšinou sa jedná o ilustrácie, animácie či mini hry, ktoré oslavujú podujatie, sviatok, udalosť či slávnych ľudí. Google Doodles sa menia aj podľa aktuálnej krajiny.
Google je známy žartami na deň bláznov 1. apríla. V apríli roku 2007 napríklad Google oznámil službu TiSP (Toilet Internet Service Provider), ktorá ma umožňovať získať pripojenie pomocou spláchnutia jedného konca optického kábla do záchoda.
Jeden z vtipov sa objavil aj v Google mapách, kde keď ste zadali trasu medzi Los Angeles a Tokiom, Google vypísal „použite kajak cez Tichý oceán“. Počas FIFA World Cup 2010 pri vyhľadávaní slova World Cup alebo FIFA zmenilo identifikátor vyhľadávania Gooooo…gle na Goooo….al.
Vedeli ste že?
V roku 2007 na 1. apríla Google poslal svojim zamestnancom mail, že v kampuse sa stratil pytón. Nejednalo sa o žart.
Ak by sme si mali zhrnúť, čo všetko Google vyhľadávač priniesol, tak okrem vyhľadávania fráz, umožňuje vyhľadávanie obrázkov, citátov, vyhľadávanie na konkrétnych stránkach a tiež v konkrétnom časovom rozsahu či v konkrétnom jazyku. Nechýba možnosť použiť Google ako kalkulačku či prevodník mien.
Google stojí aj za ďalšími funkciami a aplikáciami v rámci ich siete. Okrem už spomínaných aplikácii sem patrí napríklad Google Analytics, ktorý umožňuje sledovať návštevnosť stránok a Google Fotky, aplikácia, ktorá vám umožňuje ukladať všetky vaše fotografie zo smartfónu a z počítača na spoločný cloud.
https://www.youtube.com/watch?v=ydBjsZnHrwM
Vedeli ste že?
Google StreetView má nafotených viac ako 45 miliónov ciest.
Čo prinesie Google v budúcnosti? Okrem dostavania plánovaného ultra moderného Google Campusu v roku 2020 môžeme očakávať vylepšenie všetkých jeho služieb, najmä vyhľadávania, máp a prekladača. Google Mapy dostali napríklad možnosť pozrieť sa do vnútra sopky.
Google tiež pracuje na jednoduchom operačnom systéme Google Fuschia, ktorý je primárne určený pre nenáročné zariadenia.
V roku 2016 Google oznamuje, že ich prekladač začína používať tzv. inteligentnejšie neurálne preklady. Google prekladač sa stáva najpoužívanejším internetovým prekladačom a ponúka preklady do 103 jazykov vrátane latinčiny či esperanta.
Google minulý rok prvýkát začal s vlastnými konferenciami, kde predstavuje svoje produkty na štýl Apple. Okrem nového smartfónu Google Pixel, bližšie predstavil virtuálnu realitu Daydream VR, pokračovanie cast zariadenia Google Chromecast Ultra s podporou 4K Ultra HD prenosu a hlasového asistenta s umelou inteligenciou v podobe hardvéru Google Home.
Vedeli ste že?
Google plánuje do roku 2020 naskenovať všetkých 129 miliónov unikátnych kníh.
Google nám tiež ukázal, že budúcnosť konferencií nebude závisieť od flipchart tabule a fixiek, ale od interaktívnej tabule Google Jamboard.
Nedávno Google pridal do svojich máp funkciu, ktorá vám ukáže vyťaženosť podnikov v konkrétnych otváracích hodinách.
Pravdepodobne najväčšie technologické novinky môžeme očakávať od firmy Waymo, ktorú Google založil a ktorá sa venuje autonómnym inteligentým automobilom. Stále ostáva otázne, či chce Google vytvoriť samostatné auto alebo sa venovať iba inteligentným systémom riadenia.
Google patrí na prvé miesto spoločností, ktoré používajú obnoviteľné zdroje energie. Od tohto roku firma funguje na 100% obnoviteľných zdrojoch.
Vyhľadávací gigant pracuje už niekoľko rokov na umelej inteligencii Google DeepMind, ktorá napríklad vie hrať na klavíri, rozpoznávať kresby či dokonca písať.
To by nebola technologická spoločnosť, keby nenahliadla aj do sveta módy. Okrem práci na umelej inteligencii, ktorá by vám dokázala navrhnúť šatník, pracuje Google aj na inteligentnej bunde.
https://www.youtube.com/watch?v=PUlF3rW8flU
Čo sa týka systémov, Google bude samozrejme ďalej pracovať na rozšírovaní svojho OS Android. Najnovšie to je systém pre inteligentné hodinky Android Wear 2.0 alebo OS pre smartfóny Android 8.0 s označením O. Zo služieb určených rodičom sa spúšťa Google Family Link, ktorý umožni vytvoriť pre deti samostatné konto, ktoré bude deti chrániť pred nadmerným používaním smartfónu.
Vedeli ste že?
V roku 2013 Google padol na 5 minút, za ktorých sa celosvetová internetová aktivita znížila o 40%.
Google však neprestáva pracovať ani na svojich chromebookoch. Ten najnovší tvorí spolu s firmou HP a bude určený do školských lavíc. HP Chromebook x360 11 G1 Education Edition ponúkne napríklad 8 GB operačnej pamäte RAM a 128 GB úložisko.
Google sa však venuje a aj sa bude venovať robotike. Najnovšie ukázal v rámci svojej sub-firmy Boston Dynamics hybridného robota Handle, ktorý svojou veľkosťou a pohybmi pôsobí trochu strašidelne.
Veríme, že Google nám bude naďalej uľahčovať život a pomôže nám dostať sa na vzdialené miesta cez počítač. Google Mapy, Google Earth, Google Prekladač, Google Fotky a samotný Google vyhľadávač. To je iba pár z funkcií a nástrojov, ktoré každodenne využívame od tejto spoločnosti a ktoré nám urýchľujú život. Google je pekným príkladom firmy, ktorá dokázala za menej než 20 rokov vybudovať technologické impérium, ktoré pomáha ľuďom po celom svete.