Reklama

ZNAČKY | Garmin - spoločnosť, ktorá nám ukazuje cestu už vyše štvrťstoročia

Zdroj | Garmin
Michal Biznár
Zdroj | Garmin
Zdroj | Garmin

Microsoft, Google, Apple, Sony či Netflix. Aj týmto veľkým menám sme sa venovali od spustenia nášho seriálu ZNAČKY. V najnovšom dieli sa pozrieme na spoločnosť, ktorá spravila revolúciu medzi navigačnými systémami. A nielen medzi nimi.

V skratke…

Názov spoločnosti: Garmin, Ltd.

Sídlo: Olathe, Kansas, USA

Vznik spoločnosti: Október 1989

Zakladateľ: Gary Burrell, Min Kao

Predstavitelia: Cliff Pemble (Prezident a CEO), Min Kao (Predseda predstavenstva), Gary Burrell (Predseda predstavenstva), Doug Boessen (CFO)

Forma spoločnosti: verejná obchodná spoločnosť

Akciové trhy: NASDAQ (GRMN), S&P 500 Component

Počet zamestnancov: 10 000+ (údaj z 2013)

Pôsobenie: celosvetovo

Web: www.garmin.com

Keď sa máme bližšie pozrieť na históriu takého mena ako Garmin, treba sa vrátiť do 70. rokov 20. storočia, kedy americké ministerstvo obrany spustilo projekt Global Positioning System (GPS), na ktorého financovanie sa vyčlenilo 15 miliárd dolárov. Na obežnú dráhu sa vypustilo 24 satelitov, ktoré snímali planétu Zem.

GPS prijímače sledovali signál z týchto satelitov a prvé komerčné GPS zariadenie stálo v tom čase 10 000 dolárov. Na tú dobu išlo samozrejme o prevratnú novinku porovnateľnú s prvými počítačmi. Bolo len otázkou času, kedy sa objaví firma, ktorá začne GPS ponúkať širokej verejnosti za menšie peniaze.

Gary Burrell sa narodil v roku 1937 a mal elektroinžinierske vzdelanie. Pôvodne pracoval v spoločnosti na výrobu leteckých vysielačiek King Radio.

Min H. Kao pochádzal z Taiwanu a narodil sa v roku 1949. Počas svojich štúdií sa dostal na americkú univerzitu v Tennessee a následne pracoval pre NASA a Armádu Spojených štátov amerických. V roku 1983 Gary Burrell najal Min H. Kao, ktorý dovtedy pracoval vo firme Magnavox, ktorá sa zaoberala bezpečnosťou v súkromnej sfére.

Burrell tak s Kao pracovali vo firme King Radio, ktorá sa medzitým premenovala na Allied’s King a ktorá mala na starosti vývoj armádnej navigácie za použitia systému GPS. Burrell v roku 1989 firmu opustil.

Zdroj | Schwartz Public Relations
Pozrite si

Čo je GPS, globálny pozičný systém?

Systém GPS v tomto čase nebol úplne funkčný a na jeho úpravu slúžil raketoplán Challanger. V máji roku 1989 došlo k spusteniu GPS. V októbri roku 1989 dvojica Gary Burrel a Min H. Kao v americkom meste Lenex v štáte Kansas založili firmu ProNav.

Prvý produkt tejto firmy bola GPS jednotka GPS 100AVD, ktorú predávali za cca 2 500 dolárov. Išlo o zariadenie určené pre lode a malé lietadlá. Už v roku 1991 sa firma premenovala na dnes nám známy Garmin a ich prvým zákazníkom bola americká armáda. Oficiálne bol Garmin založený na Taiwane.

Zdroj | Retro-GPS

Vedeli ste, že…

Jeden z prvých produktov firmy bol ručný GPS prijímač, ktorý sa vo veľkom využíval počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

Garmin neskôr predstavil ďalšie zariadenie určené pre pilotov, GPS 95, ktoré sa predávalo za 1 795 dolárov a malo displej s mapou, ktorá ukazovala pozíciu lietadla na mape. Zariadenie tiež zobrazovalo okolité letiská a vysielačky a dokázalo určiť rýchlosť, smer a výšku lietadla.

Vedeli ste, že…

Názov Garmin vznikol spojením začiatočných troch písmen krstných mien zakladateľov Gary a Min.

V roku 1994 sa do predaja dostal prvý námorný GPS prístroj GPSMAP 200 a následne v roku 1995 predaje Garminu dosiahli 105 miliónov dolárov a samotný profit bol 23 miliónov dolárov. V roku 1997 bol predstavený prvý automobilový produkt od Garminu, GPS III, ktorý disponoval informáciami o všetkých hlavných cestách v Amerike.

Zdroj | Wikipedia

Zariadenie zobrazovalo pozíciu vodiča na mape a jeho cieľ. Rok na to v 1998 bolo predstavené zariadenie StreetPilot, navigačné zariadenie do auta, ktoré sa predávalo za 700 dolárov. V tom čase malo čiernobiely displej a žiadnu hlasovú navigáciu.

V roku 1998 sa na trhu objavil prvý vodotesný mobilný telefón s GPS a mapovými podkladmi NavTalk.

Zdroj | YouTube

V roku 1999 predaje dosiahli 233 miliónov dolárov a profit 64 miliónov dolárov. V tomto roku vytvoril Garmin spojenectvo s firmou AirCell a pracovali spolu na tvorbe produktov, ktoré budú využívať celulárnu sieť AirCell na vytvorenie dostupnej leteckej komunikácie, navigácie a zvýšenie bezpečnosti v letectve.

V tomto roku sa na trhu objavuje prvé ručné GPS zariadenie eTrex. Spoločnosť Garmin vydáva niekoľko modelov, ktorým kraľuje originálny eTrex Yellow, vodotesný GPS prijímač určený na turistiku a cestovanie s batohom s výdržou až 22 hodín.

Zdroj | Wikipedia

Do roku 2000 spoločnosť Garmin predala 3 milióny svojich GPS zariadení, vyrábala 50 rôznych modelov a jej produkty sa predávali vo viac ako 100 krajinách sveta. Spoločnosť sa do tohto roku tiež mohla pochváliť vlastníctvom viac ako 35 patentov spojených s GPS technológiou. Ak sa pozrieme na informácie z roku 2000, Garmin zamestnával okolo 1 205 zamestnancov v USA, Taiwane a v Spojenom kráľovstve.

Koncom roku 2000 spoločnosť Garmin spustila prvú verejnú ponuku akcií cez burzu NASDAQ. Zakladatelia Burrell a Kao vlastnili 45 % podiel akcií spoločnosti. Kaov brat, Ruey-Jeng Kao vlastnil ďalších 9,22 %, takže dokopy vlastnili väčšinový podiel 54,22 %.

Zdroj | Wikipedia

V roku 2001 sa na trhu objavuje prvé GPS zariadenie s hlasovou navigáciou a farebným displejom StreetPilot III. Rok na to v 2002 je predstavené prvé PDA zariadenie s GPS, iQue.

V roku 2003 Garmin dokončil akvizíciu americkej firmy UPS Aviation Technologies. Firma sa premenovala na Garmin AT a pokračovala so svojimi aktivitami vo sfére navigácii pre súkromné a komerčné letectvo. V tomto roku Garmin predstavil aj prvé hodinky Forerunner.

Zdroj | Wikipedia

Vedeli ste, že…

Garmin operuje v rôznych krajinách pod rôznymi názvami. V Belgicku spoločnosť nájdete pod menom Formar, v Nórsku Belanor a v Španielsku Trepat.

V roku 2005 sa na trhu objavuje revolučné zariadenie medzi GPS navigáciami, séria navigácií nüvi. Konkrétne išlo o sériu 300, ktorá bola prvou modernou autonavigáciou s malými rozmermi. V roku 2006 sa na trhu objavilo zariadenie nüvi 660 s podporou Bluetooth, FM rádia a vylepšeným displejom.

Zdroj | TechRadar

Aj v roku 2006 celkový obrat rástol a to až na 1,77 miliardy dolárov, čo je o 73% viac ako v roku 2005, kedy bol obrat „len“ 1,03 miliardy dolárov.

Okrem tejto akvizície, Garmin neskôr v rokoch 2006 a 2007 kúpil Dynastream Innovations, EME Tec Sat SAS a Digital Cyclone. Prvá menovaná firma, Dynastream Innovations, sa venovala zariadeniam na monitorovanie aktivity ako napríklad srdcový pulz či iné sledovanie aktivity.

EME Tec Sat SAS je francúzskym distribútorom Garmin produktov. Posledná menovaná firma, Digital Cyclone, sa venuje monitorovaniu počasia. Garmin tiež kúpil firmu Nautamatic Marine Systems, ktorá sa venuje systémom autonómneho riadenia pre lode.

Zdroj | Wikipedia

V roku 2006 Garmin predstavil nové logo a tiež otvoril svoj prvý retail obchod, ktorý sa nachádzal na Michigan Avenue v Chicagu, v štáte Illinois.

Zdroj | Wikipedia

Vedeli ste, že…

Garmin sa venuje aj výrobe sonarov do lodí na hľadanie rýb.

Rok 2007 so sebou priniesol aj nástupcu zariadenia eTrex s podtitulom H. Ten zahŕňal citlivejšie a presnejšie sledovanie polohy. Neskôr pribudli modely ako Summit, Venture, Legend a Vista, ktoré disponovali meraním výšky, zobrazovali kompas či mapu diaľnic.

V roku 2009 Garmin oznámil spustenie výroby špeciálneho telefónu v spolupráci s Asusom, ktorý niesol pomenovanie Garmin-Asus nüvifone G60. O rok neskôr v 2010 Garmin ukázal nový navigátor, ktorý bol zároveň mobilom Garmin-Asus nüvifone M10.

Zdroj | Garmin

Garmin v tomto roku predstavil na trhu špičkovú navigáciu Garmin Nüvi 3790T, ktorá mala štíhle telo, veľký displej, zobrazenie 3D terénu a budov a podporu pre 44 európskych krajín.

Garmin v roku 2010 oznámil aj nový model hodiniek Forerunner 110, ktoré okrem zobrazenia času a dĺžky behu, umožňovali sledovanie tempa, a to buď pri jednotlivých kolách alebo počas trvania celého behu. Stále však chýbal zabudovaný snímač srdcového tepu.

Zdroj | Garmin

V tomto roku sa na trhu objavila aj perfektná navigácia do auta, Garmin 3700, ktorá ponúkala moderný dizajn a veľkú dotykovú obrazovku. Výhodou týchto navigácií bolo, že ponúkali aj doživotnú aktualizáciu máp.

Vášniví motorkári si v roku 2010 tiež prišli na svoje, keďže výrobca predstavil unikátnu zmenšenú navigáciu pre motorkárov Garmin zūmo 220.

Zdroj | Garmin

V roku 2011 Garmin dokončil akvizíciu nemeckej satelitnej spoločnosti Navigon. V tomto roku sa na trh dostala nová verzia eTrex zariadení s vylepšeným dizajnom a podporou pre kartografické technológie. Medzi nové modely patrili eTrex 10, eTrex 20 a eTrex 30.

Zdroj | Garmin

V roku 2011 sa Garmin začal venovať aj systémom na sledovanie psov v podobe zariadenie Garmin Astro 320. O rok v 2012 sme sa dočkali Garmin Alpha 100, ktorý bol okrem sledovania určený aj na trénovanie štvornohých miláčikov.

V tomto roku sa na trhu objavili aj cyklopočítače Garmin Edge 800, ktoré zobrazovali jednoduchú navigáciu a ponúkali orientáciu v teréne, alebo v mestách.

Zdroj | Garmin

Rok 2011 priniesol tiež prvé Garmin hodinky s kombináciou dotykového displeja a hardvérových tlačidiel Garmin Forerunner 610.

V roku 2011 prišiel Garmin aj s modelom geolokátora do hôr Garmin Montana, ktorý ponúkal dlhú výdrž a kvalitný GPS prijímač s technológiou WAAS pre dosiahnutie ešte lepšej presnosti počas zisťovania pozície, spolu s kompasom a barometrom. Pri niektorých modeloch nechýbal integrovaný fotoaparát.

Zdroj | Garmin

V tomto roku Garmin ukončil spoluprácu s Asusom na navigáciách v podobe telefónov a radšej uviedol samostatnú aplikáciu Garmin StreetPilot pre smartfóny, ktoré disponovali navigačným systémom.

Garmin sa venoval turistickým navigáciám aj naďalej a v novom desaťročí predstavil ručný navigátor Garmin Oregon 650t, ktorý ponúkal 3″ displej a turistické mapy so zobrazením terénu.

Zdroj | Garmin

V roku 2012 sa motorkári dočkali vylepšenia mini navigácie v podobe modelu Garmin zumo 350LM. V roku 2012 Garmin tiež uviedol zariadenie Garmin Glo, ktoré dokáže spojiť navigáciu s ruským satelitným systémom GLONASS.

Zdroj | Garmin

V roku 2013 Garmin oznámil nové smart hodinky Forerunner 220 a 620, ktoré okrem snímačov ako GPS, gyroskop či akcelerometer ponúkali Bluetooth, Wi-Fi a informácie o objeme pľúc. K hodinkám ste si mohli zakúpiť hrudný pás na meranie srdcovej aktivity.

Zdroj | Garmin

V tomto roku Garmin predstavil aj špeciálne hodinky pre pilotov Garmin D2 Pilot, ktoré okrem letových plánov zobrazovali svetové časy či unikátne režimy ako čas do pristátia alebo aktuálnu pozemnú rýchlosť. Hodinky tiež umožňovali vyhľadať a navigovať lietadlo v prípade núdze na najbližšie letisko.

Zdroj | Garmin

Rok 2013 priniesol tiež modernú navigáciu Nüvi 3597, ktorá ponúkala funkciu Real Directions, čiže využívanie orientačných bodov pri navigácii. Nechýbal nový model turistickej navigácie Garmin Oregon 650t.

V roku 2013 sa zmien v navigáciách dočkalo aj Slovensko, ktorému pribudli živé informácie o cestnej premávke a obmedzeniach. Na rozmach head-up displejov reagoval Garmin novým zariadením Garmin HUD.

Zdroj | Garmin

V roku 2013 sa Garmin pustil aj do nového segmentu – akčné kamery a priniesol prvý model kamerky Garmin Virb.

Zdroj | Garmin

V roku 2014 sa spoločnosť Garmin rozhodla rozšíriť svoju ponuku zariadení pre psov v podobe obojkov Garmin T5 a TT15. V tomto roku sa na trhu objavuje aj nový model hodiniek Forerunner 920XT s podporou triatlonových športov – plávanie, cyklistika a beh.

Zdroj | Garmin

V rovnakom roku sa na našom trhu objavil náramok Garmin Vivofit, ktorý ponúkal počítanie krokov a rozpoznávanie chôdze či behu. Rozšírenie autokamier spôsobilo, že Garmin prišiel na trh so zariadením Garmin Dash Cam 10. Okrem toho Garmin predstavil navigáciu nüvi 2798LMT, ku ktorej ste dostali kameru na sledovanie cesty.

Zdroj | Garmin

Napriek tomu, že armáda už nebola hlavným zákazníkom Garminu, spoločnosť sa rozhodla vytvoriť hodinky určené pre všetkých vojakov v podobe Garmin tactix. Tie okrem vysokej odolnosti ponúkali funkciu Jumpmaster pre koordináciu riadených parašutistických zoskokov a presné informácie o prílivoch a odlivoch.

Zdroj | Garmin

Vedeli ste, že…

Garmin bol prvou spoločnosťou, ktorá začala ponúkať navigačné systémy podporujúce sieť GPS aj ruskú sieť GLONASS.

Pozrite si

Čo je to GLONASS? Ruská odpoveď na GPS

V roku 2015 Garmin kúpil juhoafrickú firmu iKubu, ktorá sa venovala systému radaru pre bicykle s nízkou spotrebou energie. Taktiež sme sa v tomto roku dočkali unikátneho cykloradaru Garmin Varia, ktorý dokázal monitorovať aktivitu až do 140 metrov.

Zdroj | Garmin

V tomto roku sa na trhu objavili aj elegantné hodinky Garmin Fénix 3, ktoré ponúkali okrem príjemného dizajnu funkcie ako potápanie do hĺbky 100 metrov, výdrž 20 hodín aktívneho alebo 20 dní bežného používania na jedno nabitie či podporu pre GPS a GLONASS. Hodinkové rady rozšírili aj Garmin Epix, ktoré ponúkali navigáciu priamo na vašom zápästí.

Zdroj | Garmin

Garmin ešte v 2015 stihol dostať na náš trh štvorcové hodinky Garmin Vivoactive, ktoré mali viacero zaujímavých vlastností ako napríklad dotykový displej, GPS a GLONASS prijímač, ANT+ senzor, Bluetooth Smart rozhranie, nabíjateľnú batériu s výdržou 10 hodín pri zapnutom GPS či hmotnosť iba 38 gramov.

Aj v roku 2015 nedal Garmin zbohom autonavigáciám a priniesol Garmin nüviCam LMTHD, ktorá okrem štandardných možností navigácie pridala aj zabudovanú kameru, ktorá vás dokázala upozorniť na nebezpečenstvo nehody.

Zdroj | Garmin
Pozrite si

Garmin Forerunner 935 – hodinky pre profesionálnych atlétov

Pre rodičov Garmin v roku 2015 predstavil kamerku, ktorá sleduje vaše dieťa v aute Garmin babyCam, ktorá prenášala obraz na displej navigácie.

Zdroj | Garmin

Ešte v roku 2008 Garmin začal so sponzoringom cyklistického tímu Garmin-Chipotle p/b H30, v rámci ktorého reklamoval cyklo-počítače Edge. V roku 2015 sa tím premenoval na Cannondale-Garmin a neskôr Garmin prestal s finančnou podporou.

V tomto roku Garmin uviedol na trh aj nové modely zariadenia eTrex 20x a 30x, ktoré pridali väčšie rozlíšenie displeja a 4 GB úložisko. Krátko na to v rovnakom roku sa na trhu objavili modely eTrex Touch s dotykovým displejom.

Zdroj | Garmin

V roku 2016 Garmin predstavuje zariadenie Astro 430 na sledovanie psov a neskôr pridáva funkciu, ktorá umožní obojok spárovať s Garmin Smart hodinkami.

Zdroj | Garmin
Pozrite si

Garmin fénix 5S – najmenší z najlepších

Ako Garmin rástol, tak sa zlepšovali aj jeho športové hodinky a v 2016 sme sa dostali k novinke Forerunner 630, ktoré patrili medzi najlepšie bežecké hodinky na trhu. Okrem klasického sledovania aktivity, ponúkli detailnú analýzu behu a tréningu.

Zdroj | Garmin

V segmente náramkov sme sa dočkali Garmin Vívofit 3, ktorý prišiel so štýlovým dizajnom a zabudovaným snímačom srdcového tepu.

Golfisti sa tiež dočkali svojho náramku v podobe Approach X40, ktorý ponúkol databázu viac ako 40-tisíc golfových ihrísk na celom svete, kde ste si mohli zaznamenávať, ako ste ktoré jamky zahrali.

Zdroj | Garmin

Okrem golfistov si na svoje prišli aj cyklisti, ktorí dostali ultra moderné, no tiež poriadne drahé cyklopočítače Garmin Edge 820 a Explorer 820.

Zdroj | Garmin

Okrem vyššie spomenutých hodiniek sme sa dočkali aj luxusných hodiniek Garmin Chronos, ktoré disponovali snímačom tepu či GPS modulom so špeciálnou EXO anténou a elegantných hodiniek Garmin vivomove.

Zdroj | Garmin

V roku 2016 Garmin priniesol odolnú kamerku Garmin Virb XE. Na GoPro kamery síce nestačila, no ponúkla perfektnú funkciu G-Metrix, ktorá zobrazovala vo videu údaje o polohe, rýchlosti či nadmorskej výške.

Cyklisti sa v roku 2016 dočkali aj šikovného náhľadového displeja Garmin Varia Vision, ktorý ponúkal zobrazovanie informácií o rýchlosti, navigácii či čase.

Zdroj | Garmin

Garmin v roku 2016 ukázal, že autonavigácie stále nepovedali posledné slovo a predstavil sériu Drive, ktorá okrem bežných funkcií ukazovala varovania pred ostrými zákrutami, železničnými priecestiami, vstupom do jednosmerných ulíc a podobne.

Nechýbali varovania pred rýchlostnými kamerami ako aj dopravnými zápchami a dokonca vám navigácia odporučila aj odpočinok pri dlhých trasách.

Zdroj | Garmin

Garmin sa však naďalej venoval aj autonavigáciám aj keď v dnešnej dobe ich majú mnohé autá zabudované v rámci interaktívneho systému. Garmin do svojich navigácií pridáva funkcie ako napríklad HD Digital Traffic, ktorá sleduje aktuálnu premávku na cestách či funkcie, ktoré zvyšujú bezpečnosť.

Koncom roku 2016 Garmin predstavil unikátny smart náramok Vivoft jr určený deťom, ktorý pomocou hier motivoval deti k aktívnemu pohybu.

Zdroj | Garmin
Pozrite si

Garmin Vivofit 4 – nový náramok s výdržou až jeden rok

Začiatkom roku 2017 Garmin predstavil pravdepodobne najluxusnejšie hodinky Garmin fénix 5, ktoré okrem prvotriedneho dizajnu, ponúkali veľké množstvo smart a športových funkcií.

Aj v tomto roku predstavil Garmin novú sériu navigácií Drive, ktoré okrem bezpečnostných funkcií pridali možnosť zdieľania polohy s ostatnými.

Zaujímavým tohtoročným prírastkom do rodiny Garmin sú hodinky Quatix 5, ktoré pridali možnosť sledovať a ovládať čln či sledovať aktivity ako jachting či rybárstvo.

Zdroj | Garmin

Aj akčné kamery sa dočkali prírastku a to nie hocijakého. Garmin predstavil špičkovú 360° kameru VIRB 360, ktorá vie natáčať v rozlíšení 5,7K.

Rok 2017 bol aj rokom rozšírenia hlasových asistentov a asistentiek a bez takej sa nemohol obísť ani Garmin. Zariadenie Garmin Speak do auta ponúka asistentku Alexa od Amazonu.

Medzi posledné novinky od Garminu patrí aj štvrtá generácia náramkov Vivofit, ktorá bola oznámená len nedávno. Medzi nové funkcie napríklad patrí Move IQ, ktorá sleduje vašu aktivitu pri každom pohybe. Náramok tak vraj dokáže rozpoznať či chodíte, bežíte, bicyklujete, plávate alebo cvičíte na trenažéri.

Zdroj | Garmin

Garmin si za takmer 30. ročnú existenciu vybudoval dominantné postavenie profesionála v sfére navigačných systémov. Posledné roky prekvapuje aj svojimi veľmi kvalitnými športovými hodinkami a náramkami, ktoré sú jednotkou medzi športovým smart príslušenstvom.

Napriek tomu, že Garmin nevydáva nové hodinky každý rok, popularite sa tešia aj staršie modely, ktoré ponúkajú naďalej vysokú kvalitu a množstvo funkcií. Príkladom môžu byť už viac ako rok staré hodinky Garmin Forerunner 235 či Garmin Fénix 5.

Zdroj | Garmin

Garmin však nie sú len navigačné systémy a hodinky. Posledných pár rokov sme sa dočkali cyklopočítačov a monitorov, sonarov a v neposlednom rade aj akčných kamier. V každom produkte od Garminu môžeme vidieť kvalitu a detailnú prácu. Aj preto patria zariadenia od Garminu medzi najkvalitnejšie.

Ak ste si napríklad kúpili Garmin navigáciu v roku 2010 a hodinky v roku 2013, môžete sa vo väčšine prípadov spoľahnúť, že vám budú fungovať aj dnes a že vás nesklamú. Aj keď technológie idú každým dňom míľovými krokmi dopredu, Garmin sa usiluje, aby na ich zariadeniach zub času nebol až tak vidieť. My len veríme, že to tak aj ostane a že kvalita sa bude len zvyšovať.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.