Vesmírny teleskop Jamesa Webba umožnil odhaliť prvých potenciálnych hnedých trpaslíkov mimo našej galaxie. Už vieme o približne 3 000 hnedých trpaslíkoch vo vnútri Mliečnej dráhy, ale teleskop umožnil nájsť kandidátov vzdialených 200 000 svetelných rokov od našej planéty. Hnedí trpaslíci nie sú planéty ani hviezdy. Sú to voľne plávajúce objekty približne 13 až 75-krát väčšie ako Jupiter a nie sú gravitačne viazané na hviezdu, ako sú exoplanéty.
Vesmír
Experimentálne a tajné vesmírne lietadlo X-37B bude pri návrate do zemskej atmosféry vykonávať nový druh špecializovaného brzdného manévru. Americké vesmírne sily oznámili, že X-37B sa zapojí do „aerbrakingu“, série riadených zostupov do zemskej atmosféry, pri ktorých plavidlo cielene využíva aerodynamický odpor na zmenu svojej obežnej dráhy bez toho, aby spotrebovalo príliš veľa paliva. X-37B je tajná, diaľkovo ovládaná kozmická loď navrhnutá Boeingom na neznáme účely v službách Ministerstva obrany USA.
Určite ste zaregistrovali, že aj nad našou oblohou je viditeľná kométa Tsuchinshan-ATLAS. Na svoje si tak teraz prídu nielen astronómovia a nadšenci vesmírnej fotografie, ale aj bežní ľudia. Ako nad Slovenskom nájsť a sledovať kométu Tsuchinshan-ATLAS?
Near-Infrared Camera vesmírneho teleskopu Jamesa Webba zachytila kuriózny pohľad v oblasti vzdialenej 3,6 miliardy svetelných rokov od Zeme. Ide o supernovu, ktorá sa na jednom obrázku objavuje trikrát, v troch rôznych obdobiach počas výbuchu. Táto snímka by mohla vedcom pomôcť lepšie pochopiť, ako rýchlo sa vesmír rozpína.
Posádka Polaris Dawn zo SpaceX sa vrátila na Zem po piatich dňoch na obežnej dráhe. Išlo o historickú misiu s prvým komerčným výstupom do vesmíru. Štvorčlenný civilný tím bol financovaný a vedený miliardárom Jaredom Isaacmanom. V posádke boli aj Scott Poteet, bývalý pilot amerického letectva,a zamestnanci SpaceX Sarah Gillis a Anna Menon. Isaacman a Gillis sú prvou neprofesionálnou posádkou, ktorá vykonala výstup do vesmíru – je to riskantný manéver, ktorý zahŕňa odtlakovanie priestoru posádky a výstup z kozmickej lode.
Nový výskum ukazuje, že Zem mohla mať okolo seba obrovský prstenec vesmírnych skál, podobný tým okolo Saturnu, čo mohlo viesť k chaotickým nárazom meteoritov na povrch našej planéty. Prstenec mohol vzniknúť asi pred 466 miliónmi rokmi, bol pozostatkom gigantického asteroidu, ktorý po prekročení Rocheovho limitu našej planéty roztrhali zemské slapové sily.
Najväčšie výtrysky čiernych dier, aké boli kedy zaznamenané, naznačujú, že tieto strašidelné kozmické prúdové pary môžu hrať ešte významnejšiu úlohu pri formovaní galaxií, ako sa doteraz predpokladalo. Na dĺžku maú 140 Mliečnych dráh.
NASA testuje systém solárnych plachiet vo vesmíre. Kozmická loď zachytila prvú fotografiu svojej obrovskej slnečnej plachty Advanced Composite Solar Sail System. Tím misie pokračuje v analýze prichádzajúcich údajov a pripravuje sa na ďalšie kroky v demonštrácii technológie v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov.