Reklama

Zmenia nové Nexusy svet Android smartfónov?

Zdroj | Google
Dominik Fúsek
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Už od skorých počiatkov OS Android bývalo zvykom, že minimálne majoritné generačné aktualizácie sprevádzalo predstavenie referenčného prístroja, či už smartfónu, alebo tabletu.

Pozrite si

Nexus 5X má na to byť v najvyššej lige, škoda ale slovenskej ceny

Tieto prístroje okrem demonštrácie čerstvého softvéru a úlohy testovacích mašín pre vývojárov plnili aj iné, menej zjavné funkcie. Napríklad vyjadrovali snahu Googlu ovplyvniť aj hardvérový trh želaným smerom. Inak tomu nie je ani v prípade nových Nexusov 5X a 6P.

Odhliadnime teraz od väčšiny bežných špecifikácií, ktoré majú tieto prístroje na vynikajúcej úrovni, každý čitateľ ich snáď veľmi dobre pozná. V tomto článku nás budú zaujímať skôr detaily, ktoré nebadane kreslia dôležitý obraz v pozadí.

Niektoré sú hardvérového, iné softvérového typu, avšak nebudeme dlho básniť ani o notoricky známych vymoženostiach nového Androidu 6.0 Marshmallow. Dobre viditeľnou zmenou je nový typ konektora, namiesto microUSB je tu USB typu C. To je veľký krok dopredu, i keď bez plnej spätnej kompatibility, nakoľko pre staršie príslušenstvo je potrebné používať otravné redukcie.

Z dátového hľadiska je kompatibilita v poriadku. Nový konektor nie je ani zďaleka úradníckym rozhodnutím s cieľom vytiahnuť z chudákov ľudí peniaze za nové príslušenstvo. Okrem rýchlejších dát prináša praktickosť obojstrannej orientácie a najmä rýchlejšie nabíjanie. Znesie totiž prúd až 3 A, čo je o 50% viac, ako dokážu dodať najsilnejšie microUSB nabíjačky.

Rýchle nabíjanie väčším výkonom je pre stále objemnejšie batérie takmer nutnosť, aj keď niekedy mám pocit, že to výrobcovia preháňajú a hádžu cez palubu životnosť batérie. Každopádne Google sľubuje za 10 minút nabíjania až 7 hodín používania prístroja. Pre ostatných výrobcov je to minimálne signál, aby sa nebáli na nový štandard prejsť čo najskôr.

Hardvérovým zhoršením oproti predchodcom je odstránenie optickej stabilizácie obrazu z nových Nexusov. Google toto rozhodnutie obhajuje tým, že vylepšená elektronická stabilizácia poskytne rovnakú účinnosť. Osobne tomu neverím, optika je optika, ale veľký pokrok s elektronickou stabilizáciou Google dosiahnuť mohol.

Pozitívnym dôsledkom je, že táto vylepšená stabilizácia by mohla byť súčasťou všetkých prístrojov s Androidom, aj tých najlacnejších. Pokiaľ ju výrobcovia, najmä tí značkoví, umelo neodstránia. Aj také veci sa žiaľ dejú. S fotoaparátom súvisí aj možnosť natáčať Ultra HD videá, i keď to stále vyžaduje výkonný hardvér, alebo ideálne hardvérovú akceleráciu enkódovania.

Pozrite si

Nexus 5X má na to byť v najvyššej lige, škoda ale slovenskej ceny

Z podobného súdka je záznam 240 fps spomaleného videa. No spomalené video, pokiaľ viem, štandardne Android vôbec nezvládal. Môžeme teda dúfať, že aspoň dostatočne výkonné stroje budú disponovať spomaleným a Ultra HD videom už v základe, bez zásahu výrobcu.

Infračervené laserové zaostrovanie je žiaľ asi čisto hardvérová záležitosť, ktorá trh ovplyvní len málo.

Zdroj | Google

Veľkým rozhodnutím bolo umiestnenie čítačky odtlačkov prstov na oba prístroje. Tento komponent sa stále popularizuje, zvýšená podpora Googlu mu určite ešte pomôže. Ako ukázal Huawei, výrobca Nexusu 6P, väčšia čítačka na zadnej strane smartfónu môže poslúžiť na veľa šikovných funkcií, nemusí zďaleka plniť iba úlohu bezpečnosti.

Tá však zostáva prvoradá. Googlu sa navyše podarilo čítačky výborne vyladiť, takže ich používanie je veľmi rýchle a nič nebráni nastaviť si túto metódu ako primárny spôsob odomykania displeja.

Gigant si pochvalu zaslúži aj za to, že na rozdiel od (skoro) všetkých ostatných dát, vaše uložené odtlačky prstov by nikdy nemali opustiť chránený blok pamäte prístroja, teda by nemali pobehovať po žiadnych pseudo bezpečných cloudoch a iných internetových úložiskách.

Zdroj | Google

Čítačka odtlačkov prstov je len ďalším senzorom do čoraz dlhšieho radu „zmyslov“ smartfónu. Podobne ako Apple v ktorejsi z predchádzajúcich verzií iPhonu, aj Google sa rozhodol pre používanie špeciálneho koprocesora pre neustále spracovávanie dát zo senzorov.

Je to energeticky efektívne riešenie, kvôli veľmi nenáročným, ale trvalým procesom nemusia stále páliť šťavu veľké procesorové jadrá. Na úsporu energie je zameraný aj samotný Android 6.0.

Pri pohľade na rozlíšenie displejov, najmä toho v Nexuse 6P, však musíme konštatovať, že o radikálne predĺženie výdrže Google až tak veľký záujem nemá. V dnešnej dobe je totiž jej najvážnejším sabotérom zbytočne vysoké rozlíšenie displeja, na 5,7“ uhlopriečke Nexusu 6P by aj Full HD bolo veľa. PPI mánia sa teda ešte nezastavuje.

Zdroj | Google

Paradoxne úplne opačný postoj má Google pri fotoaparáte. Rozlíšenie 12,3 Mpx je nezvyčajné, určite ale zaujme, hoci je to menej ako 13 Mpx v množstve aj podstatne lacnejších strojov. Google mal za cieľ použiť snímače s väčšími pixlami, ktoré odvedú skvelú prácu za horšieho svetla. Podľa prvých recenzií sa to podarilo. Úspech pečatí aj vyššia svetelnosť fotoaparátov v nových Nexusoch.

Ukladanie snímok však bude prebiehať stále iba do vnútornej pamäte. Google pamäťové karty nehodlá podporovať. Našťastie v tomto si výrobcovia až tak veľký príklad neberú.

Hoci vnútorná pamäť garantuje rýchlosť, ktorú nie každá pamäťovka zvláda, stále v prospech rozšíriteľnej pamäte hovorí najmä cena. Pamäťová karta je otázkou niekoľko málo desiatok eur, pamäťové varianty smartfónov sú pritom odstupňované niekedy aj po stoeurovkách.

Pozrite si

Nexus 6P, novú vlajkovú loď vyrobí Huawei

Keď už hovoríme o výkone hardvéru, Google v oboch Nexusoch použil nové procesory od Qualcommu. Oba sú postavené na princípe big.LITTLE so štyrmi slabšími a dvomi/štyrmi silnejšími jadrami. Staršie štvorjadrové vlajkové lode od Qualcommu síce boli lepším riešením, ale v architektúre big.LITTLE je trend.

Otázne je, či Google takéto procesory iba zvolil jednoducho ako jednu z možností, alebo tým chce aj niečo povedať svetu, alebo dokonca pre lepšie fungovanie väčšieho množstva všeobecne slabších jadier niečo upravil aj v systéme.

Internetom kolujú zvesti, že v ďalších generáciách by Qualcomm už mal opäť používať svoju vlastnú architektúru a koncept big.LITTLE zahodiť. Uvidíme, ako zareagujú ostatní výrobcovia.

Hardvérová záležitosť je aj reproduktor, resp. v prípade Nexusu 6P predné stereo reproduktory. Opäť je to však oblasť, ktorou Google môže vyjadriť svoj názor, s ktorým nemožno nesúhlasiť, že predné stereo repráky sú najlepším riešením pre smartfóny.

Trh však Google ich osadením asi veľmi neovplyvní. Nové Nexusy oproti minulým generáciám priniesli aj zlepšenie v cene, v našich končinách sme sa však zatiaľ dočkali iba veľmi obmedzeného a často neoficiálneho dovozu, a to za podstatne vyššie sumy.

Google už nám Play Store obohatil o hudbu, knihy aj filmy, tentoraz by sa nám hodili aj zariadenia. Aj keď je mi jasné, že spustiť na Slovensku predaj fyzických zariadení je komplikovanejšie, ako sprístupnenie digitálneho obsahu.

Ako to už v rodine Nexus býva zvykom, ani Nexus 5X a 6P zrejme nebudú masovo predávané bestsellery, skôr výkladné skrine nového systému, po ktorých siahnu najmä vývojári a fanúšikovia čistého OS Android s pravidelnými aktualizáciami. Na trh určite prinesú skôr nepriamy vplyv, napríklad rýchlejšie presadenie čítania odtlačkov prstov, USB konektora typu C, alebo fotoaparátu s účinnejšou elektronickou stabilizáciou a spomaleným videom. Zas sa máme na čo tešiť.

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.