Reklama

„Zlatá baňa“ elektromobility: 255 miliárd USD do piatich rokov

Zdroj | GM
Juraj Procházka
Zdroj | GM
Zdroj | GM

Väčšina automobiliek to myslí s elektromobilitou vážne (niektoré zároveň pracujú aj na vodíkových palivových článkoch), čo časom spôsobí odklon od spaľovacích motorov. Dieselové pohony majú v osobnej doprave budúcnosť neistú, či skôr istú, no neradostnú, už dnes.

Vysoká motivácia

V najbližších rokoch sa preto objavia na trhu stovky nových modelov elektrických vozidiel, plug-in hybridov a vodíkových áut. Tento vývoj podporia investície, ktorých objem do roku 2023 podľa odhadu analytikov z AlixPartners narastie na 255 miliárd dolárov.

Pozrite si

Elektromobilita nie sú len luxusné limuzíny

Podľa portálu Autoblog v roku 2017 všetci svetoví výrobcovia automobilov a dodávatelia spoločne investovali do výskumu a vývoja 115 miliárd dolárov a mali kapitálové výdavky vo výške 234 miliárd dolárov.

Zdroj | Tesla

Veľká časť z týchto investícií prúdi k dodávateľom, ktorí hľadajú cesty na zníženie nákladov na výrobu elektromobilov. Hoci je pohon a elektromobilov podstatne jednoduchší ako pohon áut so spaľovacím motorom, ich výrobné náklady sú zatiaľ paradoxne vyššie.

Americká spoločnosť 3M a ďalší výrobcovia komponentov a technológií pre automobilový priemysel, ako BorgWarner, Aptiv, výrobca hliníka Norsk Hydro ASA, alebo výrobca syntetickej gumy Trinseo SA hľadajú cesty prispôsobenia existujúcich produktov pre elektrické autá.

Niekto to rád horúce, batérie skôr studené

Nízke teploty batériám nesvedčia, môžu dokonca znižovať ich kapacitu, ale rovnako im neprospieva ani prehrievanie.

Pozrite si

DARPA odhalila elektromobily pre armádu, aj hybridné kolesá

3M vyvinula špeciálnu chladiacu kvapalinu Novec pôvodne na chladenie superpočítačov a dátových centier, no teraz testuje jej využitie aj na chladenie batérií elektromobilov.

Zdroj | 3M

Udržiavanie konštantnej, primerane nízkej teploty batérií by tak mohlo pomôcť riešiť jeden z kľúčových problémov elektromobilov – dojazd – nekonvenčným spôsobom. Namiesto nasadenia batérií na báze nových technológií zlepší parametre tých súčasných prostredníctvom optimalizácie pracovných podmienok.

Zdroj | Chevrolet

Dielektrické kvapaliny 3M Novec sú bezpečné pri kontakte s elektronikou a elektrickými zariadeniami a efektívne ich chladia pomocou jednofázového alebo dvojfázového chladenia ponorom. Sú zaujímavou alternatívou k systémom chladených vzduchom, vodou alebo olejom a zároveň neškodia životnému prostrediu.

Pozrite si

Najrýchlejší elektromobil je Miss R, vďaka špeciálnej chladiacej kvapaline

3M už poskytla technológiu „tepelného riadenia“ spoločnosti General Motors, pre elektromobil Chevrolet Bolt EV. 3M sa zameriava aj na aplikovanie technológie displejových filtrov používanej v mobilných telefónoch pre elektromobily. Takto budú displeje a konzoly informačných zariadení v aute poskytovať jasnejšie zobrazenie a súčasne šetriť energiu.

Z mobilných telefónov tiež pochádza technológia 3M na zníženie elektromagnetického rušenia. Tá umožní palubnej elektronike spoľahlivé fungovanie napríklad počas jazdy v úsekoch, ktoré pretína vedenie vysokého napätie a podobne.

Tón udáva Čína

Tchaj-wanský automobilový startup XING Mobility používa kvapalinu Novec na chladenie batérií vo svojom vysoko výkonnom modeli Miss R. Spoločnosť 3M hovorí, že záujem majú aj iné automobilky, no odmieta ich špecifikovať.

Zdroj | XING Mobility

Najlukratívnejším trhom pre dodávateľom automobilového priemyslu je však Čína. Spoločnosť 3M založila svoju divíziu pre elektrifikáciu áut v súlade s masívnymi investičnými plánmi iných veľkých subdodávateľov automobiliek. Veľká časť týchto investícií sa zameria práve na čínsky trh.

Pozrite si

Proti prúdu – Slovensko končí s podporou elektromobility. Dočasne?

Dôvodom je razantná environmentálna politika čínskej vlády, ktorá prijala prísne kvôty na podiel elektrických vozidiel pri predajoch od roku 2019.

Už v roku 2018 má byť 8 % všetkých čínskych áut vyrobených s nejakou formou elektromobility – hybridov, plug-in hybridov, alebo elektromobilov. V roku 2019 má tento podiel dosiahnuť 10 % a v roku 2020 až 12 %.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.