Reklama

Žilinská univerzita bude s Huawei pri zrode sietí 5G

Juraj Procházka

Mobilné siete budúcej generácie (5G) sa síce objavia až na konci dekády, na ich štandardoch sa však intenzívne pracuje už niekoľko rokov. Tentoraz pôjde o významnú inováciu, nielen o kvantitatívne vylepšenia v podobe rýchlejších dátových prenosov, alebo skrátenia odozvy. Určite môžeme hovoriť o technologickej revolúcii a to aj v súvislosti s Internetom vecí (IoT).

huawei-5g

O to viac poteší, že na tvorbe technológií pre siete 5G sa budú podieľať aj vedci zo Žilinskej univerzity. Žilinská univerzita (ŽU) podpísala počas návštevy predsedu NR SR Petra Pellegriniho v Pekingu po rokovaniach s čínskou spoločnosťou Huawei memorandum o spolupráci.

Tá prinesie nielen moderné technológie pri výučbe, štipendiá a pobyty pre najlepších študentov, ale aj spoluprácu v oblasti špičkového aplikovaného výskumu. Huawei, o ktorej sme pred pár rokmi vedeli len málo (prvými lastovičkami u nás boli modemy pre siete 3G/HSPA), je svetovou špičkou v oblasti výroby telekomunikačnej infraštruktúry, aj koncových zariadení. Ako jeden z technologických lídrov sa podieľa aj na príprave štandardu sietí 5G, spolu so spoločnosťami NTT DoCoMo, SK Telecom, Ericsson, Samsung a ďalšími.

Pozrite si

5G – 100x rýchlejšie, tisícnásobná kapacita, stonásobok terminálov

Podľa riaditeľa Univerzitného vedeckého parku ŽU Michala Zábovského je ďalším cieľom kooperácie so spoločnosťou Huawei príprava spoločných projektov výskumu a vytvorenie technologického centra. Mali by sa tu realizovať spoločné projekty aplikovaného výskumu nielen v oblasti sietí novej generácie, ale aj v iných oblastiach. Podľa M. Zábovského bola zásadným prínosom pri úspechu rokovaní  so spoločnosťou Huawei spolupráca so Slovensko-Čínskou obchodnou komorou.

UVP ZU-logo

Rektorka Žilinskej univerzity v Žiline Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD. uviedla, že memorandum je prvým krokom k úspešnej spolupráci medzi Žilinskou univerzitou a spoločnosťou Huawei, ktorý, ako dúfa, prerastie do dlhodobej spolupráce v oblasti výskumu a technologického vývoja. Vieme, že  Huawei na Slovensku plánuje vybudovať inovačné centrum s výrobným závodom, pričom okrem Žiliny je v hre aj Bratislava.

huawei-5g-graf

Číňania sú pritom na Slovensku prítomní už osem rokov. Obchodná spoločnosť Huawei Technologies Slovak zamestnáva v Bratislave vyše 60 ľudí a v roku 2014 dosiahla tržby 28 miliónov EUR. Na českom trhu pôsobí Huawei dokonca od roku 2004 a v Prahe zamestnáva 400 pracovníkov.

Žilinský región je horúcim kandidátom na získanie zaujímavej investície s prácou s vysokou pridanou hodnotou aj vďaka najnovšiemu memorandu o vedeckej spolupráci medzi Žilinskou univerzitou a Huawei.

Pozrite si

MWC 2015 | Ericsson ukázal 5G technológiu naživo

Huawei je svetovou špičkou v dodávkach telekomunikačnej infraštruktúry, kde sú jej zákazníkmi mobilní operátori a jedným z najväčších výrobcov smartfónov a terminálov. Aj v prípade sietí 5G patrí k výskumným prioritám Huawei vývoj rádiového rozhrania 5G, čo je najdôležitejšia časť výskumu sietí budúcej generácie. Viac informácií o aktuálnych parametroch pripravovaného štandardu 5G nájdete po bezplatnej registrácii na stránkach GSA.

Zdroj: Univerzitný vedecký park, Žilinská univerzita v Žiline. Obr.: Huawei

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.