Mobilné siete budúcej generácie (5G) sa síce objavia až na konci dekády, na ich štandardoch sa však intenzívne pracuje už niekoľko rokov. Tentoraz pôjde o významnú inováciu, nielen o kvantitatívne vylepšenia v podobe rýchlejších dátových prenosov, alebo skrátenia odozvy. Určite môžeme hovoriť o technologickej revolúcii a to aj v súvislosti s Internetom vecí (IoT).
O to viac poteší, že na tvorbe technológií pre siete 5G sa budú podieľať aj vedci zo Žilinskej univerzity. Žilinská univerzita (ŽU) podpísala počas návštevy predsedu NR SR Petra Pellegriniho v Pekingu po rokovaniach s čínskou spoločnosťou Huawei memorandum o spolupráci.
Tá prinesie nielen moderné technológie pri výučbe, štipendiá a pobyty pre najlepších študentov, ale aj spoluprácu v oblasti špičkového aplikovaného výskumu. Huawei, o ktorej sme pred pár rokmi vedeli len málo (prvými lastovičkami u nás boli modemy pre siete 3G/HSPA), je svetovou špičkou v oblasti výroby telekomunikačnej infraštruktúry, aj koncových zariadení. Ako jeden z technologických lídrov sa podieľa aj na príprave štandardu sietí 5G, spolu so spoločnosťami NTT DoCoMo, SK Telecom, Ericsson, Samsung a ďalšími.
Podľa riaditeľa Univerzitného vedeckého parku ŽU Michala Zábovského je ďalším cieľom kooperácie so spoločnosťou Huawei príprava spoločných projektov výskumu a vytvorenie technologického centra. Mali by sa tu realizovať spoločné projekty aplikovaného výskumu nielen v oblasti sietí novej generácie, ale aj v iných oblastiach. Podľa M. Zábovského bola zásadným prínosom pri úspechu rokovaní so spoločnosťou Huawei spolupráca so Slovensko-Čínskou obchodnou komorou.
Rektorka Žilinskej univerzity v Žiline Dr.h.c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD. uviedla, že memorandum je prvým krokom k úspešnej spolupráci medzi Žilinskou univerzitou a spoločnosťou Huawei, ktorý, ako dúfa, prerastie do dlhodobej spolupráce v oblasti výskumu a technologického vývoja. Vieme, že Huawei na Slovensku plánuje vybudovať inovačné centrum s výrobným závodom, pričom okrem Žiliny je v hre aj Bratislava.
Číňania sú pritom na Slovensku prítomní už osem rokov. Obchodná spoločnosť Huawei Technologies Slovak zamestnáva v Bratislave vyše 60 ľudí a v roku 2014 dosiahla tržby 28 miliónov EUR. Na českom trhu pôsobí Huawei dokonca od roku 2004 a v Prahe zamestnáva 400 pracovníkov.
Žilinský región je horúcim kandidátom na získanie zaujímavej investície s prácou s vysokou pridanou hodnotou aj vďaka najnovšiemu memorandu o vedeckej spolupráci medzi Žilinskou univerzitou a Huawei.
Huawei je svetovou špičkou v dodávkach telekomunikačnej infraštruktúry, kde sú jej zákazníkmi mobilní operátori a jedným z najväčších výrobcov smartfónov a terminálov. Aj v prípade sietí 5G patrí k výskumným prioritám Huawei vývoj rádiového rozhrania 5G, čo je najdôležitejšia časť výskumu sietí budúcej generácie. Viac informácií o aktuálnych parametroch pripravovaného štandardu 5G nájdete po bezplatnej registrácii na stránkach GSA.
Zdroj: Univerzitný vedecký park, Žilinská univerzita v Žiline. Obr.: Huawei