Ešte pred niekoľkými rokmi sme tú skratku považovali za módny výraz technologických magazínov, no dnes je IoT (Internet of Things – internet vecí) ďalšou „veľkou vecou“. Na CES 2017 o novinky z tejto oblasti nie je núdza.
Klesajúce náklady na inteligentné snímače a ich komunikáciu spôsobia podľa agentúry Gartner, že v priemernej domácnosti v rodinnom dome bude v roku 2022 niekoľko stoviek inteligentných objektov. Ich fungovanie v izolovaných ekosystémoch, ako sa to často deje dnes, bude nevýhodné, ba nemysliteľné.
Aby však predmety v IoT nemuseli komunikovať len cez „centrálu“ prostredníctvom internetu a cloudu, ale aj priamo medzi sebou v lokálnych sieťach, budú potrebovať spoločnú platformu.
S riešením prichádza Zigbee Alliance, ktorá spoločný jazyk pre objekty IoT priniesla na CES 2017. Otvorená platforma s názvom dotdot sa má stať „univerzálnym jazykom“. Toto „esperanto“, alebo „angličtina“ smart vecičiek pomôže dorozumieť sa objektom pripojených aj do rôznych sietí.
Podľa Zigbee Alliance je dotdot univerzálnym jazykom internetu vecí, ktorý umožní inteligentným objektom spolupracovať na platforme ZigBee, IP a v ďalších sieťach. Dá vývojárom produktov slobodu voľby siete, v ktorej majú fungovať a spotrebiteľom slobodnú voľbu produktu.
Zaujímalo by vás viac? Bližšie detaily komunikačnej technológie dotdot zatiaľ nie sú známe, ale jej jadrom majú byť prvky už dnes obsiahnuté v ZigBee. Akonáhle ZigBee Alliance uvoľní detaily novej platformy, budeme vás o nich informovať.
Dnes väčšina zariadení IoT nehovorí rovnakým jazykom, aj keď používajú rovnakú bezdrôtovú technológiu. Technicky povedané, nepoužívajú rovnakú aplikačnú vrstvu. Výsledkom je komplikovaný internet vecí, nabitý množstvom nekompatibilných rozhraní. Medzi nimi potom musia fungovať rôzne „prekladače“ a prevodníky.
To okrem zložitosti prispieva k zníženiu spoľahlivosti a k diskomfortu užívateľov. Spoločná platforma, akou má ambíciu stať sa dotdot z dielne Zigbee Alliance, môže byť preto výhodou. Má šancu prispieť k lepším, kvalitnejším a aj lacnejším zariadeniam a senzorom v internete vecí.
Nie je to hra o fazuľky – aj malé úspory môžu byť v konečnom dôsledku prínosom pre domácnosť a tým skôr pre firmu. Veď podľa analytikov z Gartneru má byť v priemernej domácnosti v ekonomicky vyspelých krajinách o päť rokov až 500 objektov IoT.