Reklama

ZDRAVIE V KANCLI | Bolí vás krk? Vieme ako pomôcť!

Zdroj | Intel
Richard Pliešovský
Zdroj | Intel
Zdroj | Intel

Prednedávnom seklo, ľudovo povedané, v krku môjho 27-ročného syna, týždeň nemohol otáčať krkom. Po týždni vďaka liekom bolesti ustúpili a problém bol vyriešený. Kúpil si nové kreslo, anatomický vankúš a veselo pokračuje v jeho životnom stereotype. Vtedy som sa zamyslel nad tým, ako veľmi mu ubližuje jeho pohodlný životný štýl. V práci presedí za smenu 12 hodín, jeho voľný čas je sedenie pri počítačových hrách, alebo kreslenie.

Podobné problémy s bolesťou chrbtice sa nevyhli ani nám v redakcii. Preto sme sa rozhodli bližšie pozrieť na riešenia, ktoré vám ponúkneme v sérii článkov o chrbtici, karpálnom tuneli a problémami s očami.

Bolesť krčnej chrbtice spôsobuje preťažovanie, nevhodná poloha pri spánku, nesprávne držanie tela pri práci a úrazy spôsobené nehodami. Samozrejme aj vek, opotrebovanie a náš spôsob života. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko pohybov hlavou denne urobíte a že tie umožňuje práve krk?

Často dávame hlavu do predklonu, nie je to prirodzená poloha hlavy, vytáčame sa do strany, čím zaťažujeme viac jednu časť svalov, hrbíme sa.

Zdroj | ASUS

Postupne sa objavia bolesti hlavy, závraty, únava, slabosť, vystreľujúca bolesť do rúk, blokády krčnej chrbtice. Naše telo dvíha varovný prst, snaží sa nám niečo povedať. Riešime to návštevou lekára, užívaním liekov na bolesť, zájdeme si na masáž, dáme si teplý kúpeľ, absolvujeme rehabilitačné cvičenia, tým zmierňujeme naše bolesti. Niektorí sa rozhodneme viac hýbať, no dlhodobé dodržiavanie je večný problém.

Pre mnohých ľudí je riešením ich bolesti naprávanie chrbtice (tzv. praskanie, pukanie), je však dôležité vedieť na koho sa obrátiť. Určite by to nemali byť ľudoví liečitelia, ale špecialisti ako ortopédi, neurológovia, fyzioterapeuti. Naprávanie chrbtice nám pomôže odstrániť bolesť, len musí byť správne vykonané. Inak môže dôjsť k poškodeniu chrbtice.

Z osobnej skúsenosti – ja osobne neholdujem naprávaniu chrbtice, ale moja manželka, ktorá je už po troch operáciach chrbtice, pri silných bolestiach naprávanie chrbtice vníma ako najúčinnejšie riešenie s nastupujúcou a rýchlou úľavou. Nesmieme však zabúdať, že týmto naprávaním nedochádza k vyliečeniu chrbtice, ide len o uvoľnenie tlakov a platí staré známe cvičiť, cvičiť, cvičiť. Je dôležité, aby boli svaly chrbta pevné, lebo len tak dokážu byť dostatočnou oporou.

Pozrite sa na sériu cvičení, ktoré zvládnete vykonať aj počas práce a tak eliminovať negatívne účinky dlhodobého sedenia prejavujúce sa na svaloch, kĺboch a krvnom obehu. 

Najčastejšia príčina sú stuhnuté trapézy, ktoré potrebujeme uvoľniť. Či už pomocou masáže, alebo nám k uvoľneniu pomôže pár cvikov proti bolesti krčnej chrbtice., ktoré môžeme vykonať doma, alebo kľudne v kancelárii. Cviky vykonávajte opatrne, nie cez bolesť. Touto sériou cvikov ponaťahujeme bočné strany krku, trapézy. Zaberie nám to len 5 minút, ale uvidíte, že to naozaj funguje.

Zdroj | Alexej W. Pliešovský

Ruky spojte, dlane položte na čelo a tlačte hlavu proti dlaniam a dlane proti hlave. Tento tlak vyvíjajte 5 sekúnd, cvičenie opakujete 5 až 7x.

Zdroj | Alexej W. Pliešovský

Ruky spojte na zátylku, hlavu tlačte do rúk a ruky vykonávajú opačný protitlak na hlavu. Tento tlak vyvíjajte 5 sekúnd, cvičenie opakujte 5 až 7x.

Zdroj | Alexej W. Pliešovský
Zdroj | Alexej W. Pliešovský

Hlavu nakloňte na pravú stranu, ľavú ruku dlaňou položíme na pravé ucho. Vyvíjajte protitlak ruky a hlavy po dobu 5 sekúnd, cvik zopakujeme 5x. Ten istý cvik urobte aj na druhú stranu.

Ak sedíte viac ako dve hodiny, chrbtici pomôže ak sa na chvíľu postavíte, prejdete po kancelárii, alebo chodbe.

Veľkým pomocníkom okrem týchto jednoduchých cvičení je zaobstarať si fitloptu. Prečo? Jednou z vecí je skutočnosť, že na fitlopte je potrebné udržať si rovnováhu pri každom pohybe, ktorým meníte polohu tela za kancelárskym stolom. Môžete na nej počas práce vykonať pár nenápadných cvikov, stačí pohupávanie, pohyb bokmi. Stolička je stabilná, nie je problém vykriviť celé telo, podsunúť panvu, zhrbiť sa, nakloniť sa. Na fit lopte stabilitu udržujete správnym držaním tela. Výhodou je aj skutočnosť, že je to pomerne lacná záležitosť.

Viete si kúpiť a vybrať správnu fitloptu?

Zdroj | Alexej W. Pliešovský

Základné pravidlo je – nohy, koleno a zadok majú pri sedení mať 90-stupňový uhol, tak ako je to na našom obrázku. Pomôcka na zvolenie správnej veľkosti fitlopty je nasledovná: Ak je výška osoby medzi 150 až 163 cm, tak priemer fitlopty potrebuje 55 cm. 65 cm fitloptu potrebujú ľudia vysokí 164 až 180 cm a 75 centimetrovú s výškou 181 cm a viac.

Zdroj | Microsoft

Ukázali sme si len časť riešení ako pomôcť našej chrbtici, venovali sme sa len jednej problematickej oblasti. V nasledujúcom článku si povieme o driekovej chrbtici, nájdete v ňom sériu jednoduchých cvičení a poradíme ako správne vybrať kancelársku stoličku a kreslo.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.