Všetky veľké technologické spoločnosti pochopili, že budúcnosť sa volá umelá inteligencia. Nie je tak preto divom, že sa o ňu zaujíma aj taká spoločnosť ako Meta. Trénovať ju bude aj na vašich dátach.
Aby sa generatívna umelá inteligencia mohla vylepšovať, je potrebné ju neustále trénovať na rôznych dátach. Napríklad taký Apple nedávno potvrdil, že jeho AI nie je trénovaná na dátach jeho používateľov.
Avšak opačným smerom ide napríklad taká Meta. Ide totiž o to, že ak od 26. júna 2024 budete na platformách Facebook, Instagram, Threads alebo WhatsApp komunikovať s četbotom, tak vaše údaje môžu byť použité na trénovanie generatívnych modelov AI. Dokonca Meta môže získavať údaje z príspevkov, v ktorých ste označený, alebo z obrázkov, ktoré zverejnil niekto iný.
Väčší problém s tým môže byť v USA, kde nemajú žiadne zastrešujúce národné zákony na ochranu osobných údajov a ochranu údajov podobné GDPR. Podľa zistení nebude fungovať ani oklamanie pomocou VPN služieb, že sa nachádzate napríklad na území EÚ.
Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) a kancelária komisára pre informácie v Spojenom kráľovstve (ICO) požadovali, aby Meta odložila svoje plány zhromažďovania údajov, kým nebude môcť riešiť ich obavy týkajúce sa súkromia používateľov.