Reklama

Záchranná misia NASA / SpaceX Crew-9 mieri k ISS

Zdroj | NASA
Juraj Procházka
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

So zhruba šesťtýždnovým sklzom odštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) kozmická loď Crew Dragon v rámci misie Crew-9. Štart sa uskutočnil 28. 9. 2024 o 19:17 SELČ zo štartovej rampy SLC-40 na kozmodróme Cape Canaveral Space Force Station na Floride. Išlo o prvý pilotovaný kozmický let z tejto rampy. SpaceX na žiadosť NASA na tieto účely rozšírila rampu SLC-40 o obslužnú vežu a rameno pre nástup posádky do lode.

Kozmická loď nesie na palube tentokrát namiesto štyroch iba dvojicu astronautov – Američana Nicka Haguea (NASA) a Rusa Alexandra Gorbunova (Roskosmos). Dôvodom je, že ide o záchrannú misiu, ktorá na svojom konci vyzdvihne na palube ISS Barryho Wilmora a Sunitu Williams. Tí na nej uviazli po tom, čo sa ich loď Starliner od Boeingu musela vrátiť na Zem bez posádky.

Pozrite si

Smola nekončí: Starliner sa vráti na Zem bez posádky, privezie ju SpaceX

Obsah pokračuje pod reklamou

Prvý testovací let Starlineru tak skončil úspešne len na 50% a technické problémy s manévrovacími tryskami budú preto znamenať ďalšie odloženie rutinných letov kozmickej lode Boeingu. Na rozdiel od konkurenta, SpaceX už lieta s astronautmi aj vesmírnymi turistami do vesmíru pravidelne. Crew-9 už je pätnástym pilotovaným letom lode Crew Dragon a šestnástym celkovo. Naposledy dopravil Crew Dragon na obežnú dráhu 10. septembra štvoricu amatérskych astronautov v rámci misie Polaris Dawn.

Nick Hague

Alexander Gorbunov

Misia Crew-9 letí v lodi Crew Dragon C212.4 Freedom, pre ktorú ide už o 4. štart. Loď mala premiéru v apríli 2022 počas misie Crew-4. Ďalšie dva lety absolvovala pre spoločnosť Axiom, ktorá s ňou v máji 2023 a v januári 2024 uskutočnila turistické ​návštevy ISS v rámci misií Ax-2 a Ax-3.

Aj 15. pilotovaný štart lode Crew Dragon prebehol úspešne a 2. krát použitý prvý stupeň Falcon 9 v1.2 Block 5 (B1085.2) úspešne vyniesol 2. stupeň s kozmickou loďou na hranicu vesmíru. Následne sa odpojil a o pár minút bezpečne pristál na pevninskej plošine LZ-1. Druhý stupeň sa po dosiahnutí 1. kozmickej rýchlosti (asi 27 000 km/h) zhruba 12:10 min. po štarte vo výške okolo 200 km od kozmickej lode odpojil a neskôr zhorí v atmosfére.

Zdroj | NASA

Video NASA z priebehu štartu Crew-9 s českým komentárom si môžete pozrieť na kanáli Kosmonautix.cz:

Misia Crew-9 je z viacerých dôvodov špecifická. Ide o prvú pilotovanú misiu pre NASA, u ktorej došlo po oznámení o zložení posádky k zmene. Pôvodnú štvoricu na palube mali okrem Nicka Haguea a Alexandra Gorbunova tvoriť aj Američanky Stephanie Wilson a Zena Cardman (logo na titulke obsahuje pôvodnú posádku). Aby sa uvoľnili sedadlá pre návrat posádky Starlineru, letí na palube Crew Dragonu len dvojica astronautov.

Pozrite si

Polaris Dawn posúva hranice súkromných vesmírnych misií. Symbolicky, aj doslova

Paradoxom pritom je, že kozmická loď Crew Dragon má kapacitu až pre 7-člennú posádku. NASA však požadovala pre svoje misie len 4 sedadlá, takže lode lietajú iba v štvormiestnej konfigurácii. Kvôli problémom so Starlinerom však posádka ISS upravila kabínu Crew Dragonu miisie Crew-8, ktorý momentálne parkuje na ISS. Aby sa v prípade núdze mohli v lodi evakuovať aj uviaznutí astronauti Starlineru Sunita Williams a Barry Wilmore, doplnili do kabíny ďalšie núdzové sedadlá, ako ilustruje nasledujúce foto.

Zdroj | Kosmonautix

Ďalším špecifikom Crew-9 je, že prvýkrát sa posádka, ktorá v lodi odštartuje, bude líšiť od tej, ktorá v nej pristane. Po prílete misie Crew-9 na palubu ISS sa jej členmi stanú aj Barry Wilmore a Sunita Williams, obaja vo funkciách špecialistov misie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Na záver misie pristane kozmická loď SpaceX prvýkrát vo vlnách Pacifiku namiesto Atlantiku. Dôvodom tejto zmeny sú zvyšky trunku lodí Crew Dragon, ktoré opakovane dopadali na pevninu, keďže kompletne nezhoreli v atmosfére. Vďaka presunu pristávacej oblasti do Pacifiku sa toto riziko výrazne zníži.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.