Rakovina je už dlhé roky „metlou ľudstva“. Čas plynie, na trhu sa objavujú nové lieky, techniky vyšetrení, spôsoby diagnostikovania. Zvíťaziť v boji, kde je rakovina už dlhé roky víťazom sa nám stále nedarí, aj keď sú evidentné pokroky aspoň pri liečbe alebo prevencií nektorých druhov.
Najnovšie cielenú liečbu s menšími vedľajšími účinkami prinášajú radiofarmaká. Od čias kedy röntgenovou trubicou bola rakovina liečená prúdom vysokoenergetických častíc, ktoré prenikali do malígnej hmoty, alebo radiačnej terapie pretieklo veľa vody.
Základy rádiofarmák znázorňuje obrázok:
Príchodom cielených rádiofarmák, ktoré môžeme prirovnať k raketám vyhľadavajúcim teplo, s úlohou vysondovať rakovinu počas cesty krvným obehom a dopraviť na miesto nádoru svitá nová nádej. Zatiaľ sa to týka rakoviny prostaty, nádorov pochádzajúcich z buniek pankreasu a gastrointestinálneho traktu, ktoré produkujú hormóny. Nie je všetkým dňom koniec, spoločnosti dlhodobo investujúce do biofarmaceutického priemyslu a pokračujú v investovaní do technológii.
Nárast záujmu podkresľuje skutočnosť, že rádiofarmaká prezentujú odlišný spôsob liečby, čo si vyžaduje orientovať sa v probléme najmä pri výrobe, následnej distribúcii nových terapií a to skôr ako sa rádioaktivita rozpadne.
Dlhé roky bol jód jediným rádiofarmakom dostupným a využívaným pri liečbe štítnej žľazy. Po jeho požití pomáhal ničiť rakovinové bunky. Táto technika sa zaviedla v 40. rokoch minulého storočia a funguje dodnes, zlou správou je, táto forma nie je aplikovateľná na iné typy nádorov. Mnohé rakoviny nemajú podobnú príbuznosť pohlcovať rádioaktívny prvok, čo bol podnet pre navrhnutie liekov schopných rozpoznať a zachytiť špecifické proteíny tvorené nádorovými bunkami.
Vytvorené lieky majú pôsobiť ako cielené nosiče na prenos rádiaktívnych izotopov priamo do malígneho nádoru.
Prvou predávanou terapiou bol liek s názvom Quadramet, ponúkal paliatívnu (= prevencia a zmierňovanie utrpenia všetkých druhov ochorení a podpora najlepšej možnej kvality života pre pacientov a ich rodiny, vystavenými vážnemu ochoreniu) úľavu od bolesti kostí spôsobenej rakovinou, no neslúžil na zmenšenie nádorov. Pluvicto a Lutathera sú postavené na peptidoch, tie sa špecificky viažu na cieľové receptory v rakovinových bunkách.
Rádioterapeutické lieky majú špeciálne balenie. Sú vo vnútri olovených nádob a vystlaných škatúľ (obrázok nižšie).
Do krvného obehu sa podávajú infúziou a cirkulujú v tele pokiaľ sa pevne neprichytia na povrchy nádorových buniek. Izotop lutécia následne začne uvoľňovať dva typy žiarenia, ktoré pomáhajú pri liečbe rakoviny.
V klinických štúdiách je množstvo terapií, ktoré využívajú rádioaktívne lutécium a ďalšie izotopy emitujúce beta. Výskum a investície sa však začínajú presúvať k liekom, ktoré využívajú izotopy vyžarujúce alfa žiarenie. V porovnaní s beta časticami sú alfa častice väčšie a energickejšie.
Ďalšou podstatnou výhodou alfa častíc je ich obmedzená „cestovná“ vzdialenosť. Dokážu preniknúť len okolo 50 až 100 mikrometrov, čo je zhruba šírka ľudského vlasu. Beta častice môžu prejsť milimetrami tkaniva skôr, ako sa ich energia vyčerpá.
Terapie využívajúce alfa častice dosahujú mimoriadne presne lokalizované účinky; ničia nádorové tkanivo no zároveň chránia blízke zdravé bunky pred ich poškodením.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.