Nemecký operátor Deutsche Telekom (DT), ktorý je aj materskou firmou slovenského Telekomu, údajne skúma možné spojenie s francúzskym konkurentom Orange. Informoval o tom nemecký ekonomický denník Handelsblatt, odvolávajúc sa na informácie z manažmentu spoločností.
Vyhlásenie okamžite zvýšilo cenu akcií Deutsche Telekomu o 1,5% a Orangeu o 1,4%. Eufória však netrvala dlho. Hovorca spoločnosti Orange uviedol, že „v súvislosti s takouto iniciatívou neprebiehajú žiadne rokovania, ani diskusie“. Deutsche Telekom odmietol správu komentovať. V nadväznosti na francúzske dementi sa cena akcií Orangeu dostala späť do záporného pásma.
Orange a Deutsche Telekom o fúzii uvažovali už dávnejšie, v roku 2017 však diskusie na danú tému utíchli. Problém spočíva v rozdielnej veľkosti spoločností, brániacej vytvoreniu spoločného podniku, v ktorom by mali obe firmy rovnakú silu. Operátori už pritom majú dlhoročné skúsenosti zo spolupráce pri spoločných nákupoch technológií.
Existuje aj precedens, keďže 1. apríla 2010 Deutsche Telekom a France Télécom (predchodca súčasného Orange S.A.) vytvorili v Spojenom kráľovstve spoločný podnik EE a spojili svoje mobilné siete pod jedného operátora. V súčasnosti patrí najväčší britský telekomunikačný operátor pod British Telecom, ktorý ho získal v januári 2016 a rozšíril o služby v pevných sieťach.
Handelsblatt uviedol, že potenciál prepojenia so spoločnosťou Orange posudzuje práve Deutsche Telekom. Na dohodu však treba dvoch a keďže v oboch firmách majú silné zastúpenie aj národné vlády, prekážkou by mohli byť politické aspekty prípadnej transakcie.
Deutsche Telekom, ktorý je najväčším telekomunikačným operátorom v Európe s trhovou kapitalizáciou približne 72 miliárd eur by sa pri spojení zrejme snažil pohltiť menší Orange s hodnotou asi 40 miliárd eur. To by mohlo vo Francúzsku predstavovať politický problém.
Analytici zo spoločnosti Jefferies sú presvedčení, že pravdepodobnosť takejto fúzie je veľmi nízka. Dôvodom je práve disproporcia vo veľkosti firiem a nižšie efekty synergie pri cezhraničnej spolupráci. Ide o inú situáciu, ako pri zlúčení telekomunikačných operátorov v jednej krajine (ako v prípade britského EE), kde môžu navzájom zdieľať vybudovanú infraštruktúru.
Trend zlučovania, alebo aspoň spolupráce v oblasti sieťových služieb sa objavuje čoraz častejšie a naliehavejšie. Súvisí to nielen s úsporou nákladov, ale aj s efektívnejším využívaním spektra. Na Slovensku o potrebe takejto spolupráce otvorene hovorí Swan Mobile v súvislosti s príchodom sietí 5G. Aj v tomto prípade však na dohodu musia byť (minimálne) dvaja.