- #Umelá inteligencia
- 3 min.
- 1.12.2024
Z Gemini je už šikovný asistent, pomôže vám v domácnosti, aj pri cestovaní
Prvé kroky Google v oblasti generatívnej umelej inteligencie boli spočiatku rozpačité, no spoločnosť stratu oproti konkurencii postupne dobieha. Výhodou pre Google je, že už má v portfóliu množstvo existujúcich služieb, ktoré mu iba stačí s AI četbotom prepojiť.
Presne to sa deje v rámci tzv. rozšírení, ktoré vám umožnia s četbotom komunikovať aj o vašich osobných dátach z vášho Google účtu.
Hlasoví asistenti, ako sú Amazon Alexa, Google Asistent či Apple Siri svojho času taktiež niesli príznak umelej inteligencie. Z linguistického a obsahového hľadiska síce nie sú veľmi šikovné, no ich výhodou je, že vzhľadom na lokálne fungovanie v smartfónoch dokážu pracovať s vašimi dátami. Menovite ide napríklad o ovládanie smart zariadení v domácnosti, udalosti v kalendári či e-mailové správy vo vstavaných aplikáciách.
Generatívna umelá inteligencia oproti tomu zaujala svet svojou schopnosťou generovať nové texty (a neskôr aj obrázky, zvuky a videá) len na základe strojového účtenia na obrovskom množstve dát. Tieto modely však zo začiatku pracovali len práve s týmito dátami, ktoré poznali z tréningu.
Z tohto dôvodu napríklad ChatGPT v úvode vedel iba o udalostiach, ktoré sa odohrali do roku 2021. Dnes už väčšina takýchto četbotov dokáže pracovať aj s internetovým vyhľadávaním a lokálnou pamäťou, v rámci ktorej si pamätajú aj vaše predchádzajúce rozhovory.
Google v rámci svojho modelu Gemini využíva fakt, že má vo svojom portfóliu veľké množstvo populárnych služieb, ktoré už ľudia aktívne využívajú na prácu i osobné potreby. Okrem samotného Vyhľadávania, sa už do Gemini dostalo aj niekoľko ďalších služieb. Do každej z nich sa môžete prihlásiť dobrovoľne prostredníctvom nastavení služby.
- Google Home (predbežný prístup)
- Google Workspace
- Hotely Google
- Letenky Google
- Mapy Google
- OpenStax
- Spotify (čoskoro)
- Správy
- Telefón
- Utilities
- YouTube
- YouTube Music
Google sľubuje, že zoznam rozšírení bude postupne dopĺňať aj o externé služby. Najbližšie sa tak stane so službou Spotify, ktorá by mala byť už čoskoro dostupná na platforme Android.
Mnohé zo zoznamu aplikácií samozrejme podporoval už aj pôvodný Google Asistent. Výhodou Gemini však v prvom rade je, že lepšie rozumie ľudskej reči a tak už pri hlasových požiadavkach nie je potrebné dodržať špecifickú syntax. Gemini zároveň dokáže porozumieť aj požiadavkam, ktoré obsahujú viacero úkonov, napr. „Zhasni svetlo v obývačke, zasvieť v spálni a zamkni vchodové dvere“.
Prepojením s ostatnými službami môžete Gemini zároveň požiadať o to, aby vo vašej schránke v službe Gmail našiel, v akom termíne máte zarezervované letenky do určitého mesta a prispôsobil tomu vyhľadanie hotelov, napríklad aj v špecifickej lokalite, do ktorej máte dobrý spoj z letiska.
Jednotlivé rozšírenia sprístupňuje Google postupne a tak pod niektorými účtami ešte niektoré z nich nemusia byť dostupné. Všeobecne ich nastavenie ale nájdete v mobilnej aplikácii Gemini alebo na stránke v sekcii Rozšírenia, kde môžete zapnúť alebo vypnúť jednotlivé služby.