Poznáme ich všetci. Technologické názvy, ktoré používame denno-denne a pritom asi netušíme, vďaka čomu alebo z čoho vznikli. Alebo viete, prečo je Bluetooth Bluetoothom, spam spamom či stream streamom? Pozrite si najpopulárnejšie názvy a ich stručnú no zaujímavú históriu.
Bluetooth
Jedným z najčastejších technologických názvov je určite Bluetooth. Dnes už neexistuje smartfón či iné mobilné zariadenie, ktoré by nemalo tento technologický zázrak, ktorý bezdrôtovo prenáša dáta.
Možno neuveríte, ale technológia dostala názov Bluetooth od škandinávskeho kráľa Heralda Blåtand Gormssona, známeho ako Herald I. Práve toho nazývali Modrý zub, kvôli jeho pokazenému zubu, ktorý mal modrastú farbu. Ten, kto vybral tento názov je vraj Jim Kardach, vývojár z firmy Intel, ktorý stál za vývojom technológie.
Ešte známejšie, ako Bluetooth je určite Google. Ten pozná každý. Z názvu Google vzniklo už aj sloveso – „googliť“. Názov Google však vznikol z matematického pojmu Googol, čo je 10100.
Podľa zakladateľov Google Larry Pagea a Sergey Brina ide o vyjadrenie nekonečna, ktoré má predstavovať nekonečné množstvo informácií na webe.
Spam
Spam je v súčasnosti rozšírenejší, ako kedykoľvek predtým. Nespočetné množstvo spoločností posiela reklamné správy, ktoré majiteľov e-mailových účtov iba otravujú a robia vrásky majiteľom serverov, ktoré e-mailové služby ponúkajú.
Názov spam vznikol z ničoho nič. Prvý raz sa do povedomia dostal názov spam v skeči Monty Python, neskôr ho začali prirodzene používať používatelia na internete na tých, ktorí dookola otravovali s rovnakými ponukami a návrhmi. Inak je Spam známy ako konzerva bravčového mäsa z čias ešte druhej svetovej vojny.
Podcast
Podcast je síce rozšírený hlavne v USA, no aj u nás sa udomácňujú rôzne podcasty, ktoré sa počúvajú hlavne počas cestovania či oddychu. Nemusíte robiť absolútne nič a dozviete sa buď najhorúcejšie novinky či množstvo informácií o dôležitých udalostiach či produktoch.
Slovo Podcast, resp. Podcasting nemá žiadnu špeciálnu históriu. Je zložené z dvoch slov „pod“ a „broadcast“. Slovo „pod“ je presne z toho, na čo myslíte – iPod. Anglické slovo „broadcast“ vyjadruje vysielanie, prevažne to rozhlasové. Spojenie podcast prvýkrát použil novinár Ben Hammersley v novinách The Guardian v roku 2003.
Stream
Populárnejšie a známejšie slovo stream poznáme aj u nás vďaka množstvo audio a video služieb, ktoré ponúkajú stream. Ide o službu, vďaka ktorej nemusíte ukladať objemné hudobné a video dáta, ale všetky sú uložené v cloude, teda na serveroch streamingových spoločností.
Anglické slovo Stream znamená potok, ale aj sloveso prúdiť. Práve z tohto je odvedený aj názov na služby súčasnosti – prúdenie (dát). Streaming bol prvýkrát použitý ešte v 20. rokoch minulého storočia a označoval prehrávanie hudby vo výťahoch, ktoré nebolo šírenie rádiovými vlnami.
Cloud
Keď sa bavíme o streamingu, nemôžeme vynechať ani ďalší populárny termín – cloud. Cloud v súčasnosti používame či už chceme alebo nie. Stačí, že sa prihlásime do Gmailu a už máme vlastný cloudový priestor. Ide teda o určitý objem dát, ktoré máme s konkrétnym účtom vyhradené na niektorom zo serverov poskytovateľa služby.
Ani tento názov nemá žiadnu špeciálnu históriu, no predstava, že anglické slovo „cloud“ znamená vlastne oblak, pôvod má svoje čaro. Hoci cloud by mal znamenať, že dáta sú v oblakoch, nie je to pravda, pretože cloudové dáta ši služby sú na fyzických serveroch.
Troll
Internetových trolov je plný internet. Sú všade. V každej diskusii sa totiž nájde niekto, kto s chuťou a akosi potrebou sebauspokojenia vŕta do čoho a koho môže.
Slovko Troll je opäť z agličtiny a znamená škriatok či trpaslík. Toto slovo ale ani v angličtine nevzniklo len tak. pochádza zo škandinávskeho folklóru zo 17. storočia a predstavuje antisociálneho, nechápavého a hašterivého tvora, ktorý nevychádzal s ľudmi.
Troll alebo trollovanie má ale aj iný význam. Ide o techniku rybolovu, pri ktorej pomaly ťaháte návnadu z pohybujúcej sa lode. V spojitosti s internetom tak ide o pomalé, ale vytrvalé podpichovanie iných, kedy trol troluje.
Hashtag
Pred rokmi sme hashtag, ktorý označuje # alebo po slovensky mriežku ani poriadne nepoznali. Mali sme ju síce na každom tlačidlovom telefóne či klávesnici počítača, ale využívala sa minimálne.
V anglicky hovoriacich krajinách sa mriežka zvykla využívať na označenie čísla, napríklad #1 (číslo jedna). S nástupom populárnej 140-znakovej sociálnej siete Twitter sa začala mriežka využívať na označenie určite skupiny ľudí či záujmov.
V súčasnosti sa však už používa na všetko, videli sme jej využitie aj počas nedávnych volieb. Vtipné je však i to, že hashtag v angličtine pôvodne neznamená mriežku. Do slovníka sa dostal len nedávno. Pôvodne hashtag slúžil v Anglicku na označenie Libry.
Ak by sme slovo hashtag rozdelili na dve slová, tak by sme v preklade dostali hašiš a štítok – oštítkovaný hašiš.
Emotikon
Emoji, alebo u nás emotikon (smajlík) pochádza z japonských znakov 絵 (e = obrázok), 文 (mo = písanie), 字 (ji = znak). Emoji vymyslel Japonec Shigetaka Kurita zo spoločnosti DoCoMo v roku 1999 ako koncept veľmi jednoduchých sústav znakov pre vyjadrenie nálad v textovej komunikácie.
Kurita vraj vymyslel až 250 smajlíkov. V súčasnosti poznáme kvantá smajlíkov a to nielen tých bežných z klasických znakov na klávesnici, ale aj množstvo kreslených či pohyblivých.
Wi-Fi
Označenie Wi-Fi pozná azda každý. Niektorí ho dokonca považujú za najzákladnejšiu ľudskú potrebu 21. storočia v Maslowovej pyramíde potrieb. Ale o tom inokedy. Wi-Fi však nie je skratkou ničoho.
Ak ste si doteraz mysleli, že ide o Wireless Fidelity – Bezdrôtová vernosť/presnosť (zo skratky Hi-Fi), nie je to pravda. Wi-Fi je jednoducho značka, tak ako Coca-Cola či AT&T apod. a združuje bezdrôtové štandardy IEEE 802.11.