Reklama

Z čínskych značiek sa stávajú globálne spoločnosti valcujúce trh

Zdroj | Oppo
Števo Porubský
Zdroj | Oppo
Zdroj | Oppo

Žijeme v období, kedy globalizáciu už ani neregistrujeme. Je samozrejmé, že čokoľvek čo vidíme na internete si môžeme kúpiť. Teraz nehovoríme o slovenských e-shopoch, ktoré sú mesiace či roky pozadu pred zahraničnou konkurenciou, ale práve o e-shopoch, ktoré fungujú globálne. Tie majú v ponuke aj množstvo čínskych značiek. A práve z tých sa v posledných rokoch stávajú renomované spoločnosti s kvalitou výrobkov na úrovni etablovaných značiek. Poznáte ich?

Zdroj | Oppo

Čína neustále rastie. Nielen nielen počtom obyvateľov, ale hlavne ekonomicky. Ak sa pozriete na výsledky z akejkoľvek oblasti, vždy na popredných priečkach nájdete i čínske spoločnosti. Vo svete technológií to nie je inak. Veď medzi najlepšími sa roky drží Lenovo, ktoré vyrába nielen počítače, ale aj smartfóny, tablety a množstvo gadgetov.

Medzi renomované a dobre známe spoločnosti i u nás patrí už aj Huawei, ktorý sa venuje smartfónom, tabletom a nositeľným zariadeniam, ale veľkú časť jeho zárobkov tvoria aj siete. Možno ani netušíte, že cez sieť Huawei práve teraz surfujete vo svojom smartfóne alebo tablete.

Z čínskych dobre známych výrobcov poznáme aj Alcatel, ktorý patrí do skupiny TCL. Niekdajší francúzsky výrobca zmenil pred rokmi majiteľa, no Alcatel ako značka u nás stále rezonuje. Rovnako je známa aj spoločnosť ZTE, ktorú poznáme hlavne z ponuky našich mobilných operátorov.

Ale o týchto spoločnostiach sa dnes nechceme baviť. Nie preto, že nie sú dostatočne zaujímavé, ale preto, že tieto pozná už každý aj vďaka ich masívnemu marketingu.

Chceme vám predstaviť pomerne mladé značky, ktoré možno v súčasnosti ešte nepoznáte, ale o pár mesiacov môžu bez najmenších problémov prevalcovať kvalitou a cenou takých velikánov ako Samsung, Sony, LG či HTC.

Zdroj | Meizu

Značky, ktoré popisujeme nižšie patria medzi tie najlepšie, ktoré v Číne môžete nájsť. Majú globálny dosah, kvalitne spracované výrobky a vyladený hardvér so softvérom. A to najlepšie, ceny ich výrobkov sú takmer polovičné voči vyššie spomínaným výrobcom. Prakticky im tak niet čo vytknúť.

Stále je tu však otázka reklamácií, ktoré bývajú s čínskymi produktami často problémom. Práve preto sú vhodní lokálni distribútori, ktorí prípadný problém vedia vyriešiť promptnejšie, ako by ste mali komunikovať priamo s výrobcom alebo e-shopom v Číne.

No nájdu sa aj svetlé výnimky, takže záruky sa už tak báť nemusíte. Horšie je to s menšími výrobcami, ktorí reklamácie riešiť nemusia spôsobom, aký poznáme v Európe. Neoverených výrobcov a predajcov preto neodporúčame ani len zvažovať, hoci cena môže byť omnoho zaujímavejšia, ako u známych a značkovejších produktoch.

Na druhej strane ale môže byť cena tak extrémne nízka, že je možné podstúpiť riziko a zariadenie si kúpiť. Ak sa pokazí, vyhodených pár desiatok eur bude mrzieť určite menej, ako niekoľko stoviek eur. Neplatí to však pri všetkom. Všetko má svoje mantinely, ktoré je dobré dodržiavať. O tejto téme však pripravujeme samostatný článok, v ktorom sa dozviete o „číne“ viac.

Od nasledujúcich výrobcov sa ale báť nakupovať nemusíte. Práve títo patria medzi to najlepšie, čo v Číne postupne rastie a prichádza i do Európy. Ich jediný nedostatok je ale podpora sietí 4G. Nie všetky modely totiž podporujú európske, resp. naše slovenské siete.

Pred kúpou je tak vhodné overiť si, či daný model spĺňa podmienky pre fungovanie v 4G sieťach našich operátorov. Zväčša to však problém nie je.

Zdroj | Coolpad

Coolpad

Čo vyrába: smartfóny (Android), smart hodinky, príslušenstvo

Mesto: Shenzhen

Web: coolpad.com

Hoci Coolpad u nás pozná zatiaľ len málo používateľov, vďaka oficiálnej distribúcii tejto značky aj na Slovensko sa to časom určite zmení. Značka Coolpad (Coolpad Goup Limited) vznikla už v roku 1993, pričom v Číne patrí medzi tie úspešnejšie značky.

Spoločnosť pôsobí aj na tamojšej burze ako Coolpad Group premenovaná z China Wireless Technologies group, resp. Yulong Telecommunications. Coolpadu patrí vynález duálneho módu a duálneho stand-by zariadenia.

V portfóliu má hneď niekoľko smartfónov low-end a mid-end kategórie za priaznivé ceny (50 – 200 €) ako Modena, Porto, Porto S, Torino S či Rogue. Okrem toho vyrába aj externé batérie, ochranné kryty a puzdra, káble, slúchadlá, nabíjačky a dokonca aj jednoduché smart hodinky či smart náramky.

Zdroj | Coolpad

Gionee

Čo vyrába: smartfóny (Android), príslušenstvo

Mesto: Shenzhen

Web: gionee.com

Spoločnosť Gionee Communication Equipment Co. Ltd bola založená v roku 2002. Od začiatkov sa vypracovala na spoločnosť operujúcu v 40 krajinách sveta s mesačným predajom okolo milióna smartfónov. Rovnako aj Gionee je na domácom trhu veľmi dobre známym výrobcom.

Gionee má vlastné výskumné strediská vo viacerých čínskych mestách, vlastní dokonca technologický park Gionee Industrial Park, ktorý je schopný vyprodukovať 80 miliónov zariadení ročne.

Gionee má na konte takmer stovku smartfónov. U nás ste ho mohli zaregistrovať s najtenším smartfónom sveta (v danej dobe), smartfónom s až 6 020 mAh batériou či novinkou s 3D Touch displejom.

Zdroj | Gionee

Honor

Čo vyrába: smartfóny (Android), smart náramok, príslušenstvo

Mesto: Shenzhen

Web: hihonor.com

Honor je naoko mladá čínska značka, ktorá sa venuje výrobe smartfónov, no v portfóliu má aj smart hodinky a viacero druhov príslušenstva. Korene má ale pomerne hlboko, a to v roku 1997.

Ak vám niečo toto meno hovorí, ale neviete ho zaradiť, prezradíme vám tajomstvo. Honor patrí pod spoločnosť Huawei. Dokonca Huawei nie tak dávno označoval svoje smartfóny ako Huawei Honor.

Prečo vznikla samostatná značka Honor nie je celkom jasné, no ide pravdepodobne o problém zákazníkov stotožniť sa so značkou Huawei, ktorú každý pozná ako čínskeho výrobcu. Honor, ako nová mladá značka so sviežim logom a komunikáciou tak prišla získať nových zákazníkov, ktorí by si inak Huawei asi nikdy nekúpili.

Honor je značka, ktorá operuje hlavne v Európe, má tu aj dizajnové centrum (Londýn). V Ázii by ste Honor hľadali pomerne ťažko, v USA predáva len jeden smartfón. U nás ich môžete nájť hneď niekoľko: Honor 5X, Honor 7, Honor 7 Premium, Honor 6, Honor 6 Plus či Honor 4X.

V zahraničí môžete nájsť aj množstvo puzdier, obalov a krytov s logom Honor, no aj stereo slúchadlá, Bluetooth reproduktor alebo smart náramok Band Z1.

Zdroj | Honor

Vedeli ste, že aj Alcatel či Vertu sú už čínske značky? Vlastnia ich totiž čínske investičné spoločnosti.

MEIZU

Čo vyrába: smartfóny (Android, Ubuntu), príslušenstvo

Mesto: Zhuhai

Web: meizu.com

Spoločnosť Meizu Technology Co., Ltd vnikla v roku 2003 v čínskom meste Zhuhai v provincii Guangdong. Pôvodne vyrábala MP3 a MP4 prehrávače, na ktoré si možno ešte spomeniete aj vy. Boli veľmi podobné tým od Apple. Na trh so smartfónmi vstúpila v roku 2008 modelom M8, ktorý pracoval ešte na OS Windows CE.

Až v roku 2011 výrobca predstavil model M9, ktorý pracoval na OS Android. Odvtedy predstavila viac ako tucet zariadení, ktoré nájdete aj na našom trhu. Medzi tie najnovšie a teda i najznámejšie patria napríklad modely Pro 6, Pro 5, MX3MX4, MX5, m2 Note či Blue Charm metal. Všetky pracujú na OS Android s vlastnou nadstavbou Flyme OS, no v ponuke nájdete aj zariadenia s Ubuntu.

Meizu na domácom trhu predáva aj prenosný router, stereo slúchadlá do uší aj na uši, či externú batériu. Meizu ročne predáva desiatky miliónov smartfónov, čím patrí medzi top 10 výrobcov v Číne. Spoločnosť zamestnáva via ako 1 000 zamestnancov a má 600 predajných miest.

Zdroj | Meizu

OnePlus

Čo vyrába: smartfóny (Android/CyanogenMod), smart hodinky, príslušenstvo

Mesto: Shenzhen

Web: oneplus.net

Spoločnosť OnePlus je jednou z najmladších medzi čínskymi značkami. Ide o súkromnú spoločnosť založenú koncom roka 2013 bývalými zamestnancami spoločnosti Oppo (viď nižšie). Sídlo má taktiež v Shenzene.

Prekvapivé je, že ako 100% majiteľ spoločnosti je na čínskych úradoch vraj vedený Oppo. Žeby išlo o podobnú hru, ako Huawei a Honor? Ktovie. Oppo sa však k tomu nepriznáva, naopak, zakladatelia značky OnePlus to popierajú.

Za tých pár rokov sa však spoločnosť OnePlus stihla vypracovať na výrobcu, ktorý predáva svoje 3 modely v 42 krajinách sveta! Môže za to najmä výborný marketing a kvalitné zariadenia. Prvý aj druhý model boli dokonca predávané výlučne na pozvanie a nebolo ich možné kúpiť iným spôsobom. Napriek tomu sa za ním išli zákazníci doslova roztrhať.

Až model OnePlus X je dostupný pre všetkých, rovnako ako aj ostatné modely. Výrobca ich totiž v úvode nestíhal vyrábať v takom množstve, aký bol po nich dopyt.

Aj u nás môžete nájsť modely OnePlus One, OnePlus 2, OnePlus X. Všetky tri sa vyznačujú perfektným spracovaním a unikátnym dizajnom. OnePlus vyrába aj viacero druhov príslušenstva, dokonca aj zadné kryty z dreva či vlastné slúchadlá.

Zdroj | OnePlus

Oppo

Čo vyrába: smartfóny (Android), príslušenstvo, AV produkty

Mesto: Dongguan

Web: oppo.com

Ďalšia pomerne mladá spoločnosť, ktorá vznikla len v roku 2001. OPPO Electronics Corp. pritom nevyrába len smartfóny, ale venuje sa aj vývoju a výrobe audio a video produktov. V portfóliu nájdete slúchadlá, Blu-ray prehrávače a domáce kiná. Toto však vyrába spoločnosť OPPO Digital so sídlom v Menlo Park v USA.

Spoločnosť má ďalších 10 divízií po celej Ázii, ktoré vyrábajú produkty podľa daných regiónov. Oppo ako výrobca smartfónov operuje takmer globálne od roku 2010. Najskôr začal s predajom v Thajsku, o pár rokov sa dostal prakticky na všetky dôležité trhy Ázie, Austrálie, Afriky a Ameriky. Postupne sa však dostáva aj do Európy, kde sa vo februári prezentoval aj na MWC 2016 s novým systémom nabíjania.

Aj jeho smartfóny pracujú na OS Android s vlastnou nadstavbou ColorOS. Medzi najznámejšie modely patria novinky Oppo R9 a R9 Plus, Neo 7, R7s, R5s, Mirror 5, Neo 5 a Neo 5s, U3, N3 či extrémne tenký R5 s hrúbkou len 4,85 mm.

Zdroj | Oppo

Vivo

Čo vyrába: smartfóny (Android), príslušenstvo, Hi-Fi audio

Mesto: Dongguan

Web: vivoglobal.com

Hoci vivo Electronics vznikla už v roku 2000, registrovala sa až v roku 2009. Vivo už od začiatku prekvapuje laickú i odbornú verejnosť niečím extrémnym – či už ide o hrúbku, výkon alebo iné hardvérové parametre. Napríklad model Xplay 3S bol jedným z prvých predávaných smartfónov s QHD (1 440 x 2 560 px) displejom.

Vivo má v portfóliu 5 sérií smartfónov – Xshot, Xplay, X, Y a V. Každá séria ponúka niečo iné, od toho najslabšieho pre nenáročných používateľov až po high-end zariadenia.

Medzi aktuálne novinky patrí Vivo Xplay5 s až 6 GB pamäťou RAM, no aj model X6PlusX5Pro či X5Max s hrúbkou len 4,75 mm. Možno sa to nezdá, ale Vivo patrí do prvej desiatky výrobcov smartfónov na svete. V Q1 2015 mal 2,7% podiel na trhu.

Vivo Electronics zamestnáva okolo 1 600 ľudí len v divízii výskumu a vývoja. Tí majú na starosti zdokonaľovanie produktov. Vivo sa zameriava hlavne na zvukovú stránku zariadení, ktorou chce výrobca zaujať používateľov konkurenčných zariadení.

Zdroj | Vivo

Xiaomi

Čo vyrába: smartfóny, tablety (Android), príslušenstvo, čierna a biela technika, gadgety, hračky

Mesto: Peking

Web: xiaomi.com

Xiaomi Inc. bola založená začiatkom roka 2010 čínskym miliardárom Lei Jun, ktorý je aj CEO spoločnosti. Už v roku 2014 sa Xiaomi stal 3. najväčším výrobcom smartfónov na svete. Zamestnáva viac ako 8 000 ľudí v Číne, Singapúre, Malajzii, Indii, Indonézii či Brazílii.

Xiaomi je jednou z najzaujímavejších čínskych spoločností, ktoré sa venujú výrobe smartfónov a tabletov. Ako jediná spoločnosť z nášho výberu sa nevenuje ale len tomu. V portfóliu môžete nájsť už i čiernu a bielu techniku. Azda jediné, čo sme od Xiaomi ešte nevideli sú smart hodinky.

Xiaomi v čínskom jazyku znamená proso.

Xiaomi okrem iného vyrába Wi-Fi modemy, televízory ako Mi TV 3S či Mi TV 3, smart náramky Mi Band 1S a Mi Band Pulsehernú konzoluakčnú kameruBluetooth reproduktorslúchadláhračky, varič ryže, bicykel, vlastný segway, tenisky (!), čističky vody a vzduchu, smart žiarovky alebo smart váhy.

Zo smartfónov sú určite zaujímavé modely Redmi 2, Mi 5, Mi 4i, Mi Note, M1 NoteRedmi 3 Pro, Mi 4C, Redmi Note 3, tablet Mi Pad 2 alebo jeho predchodca Mi Pad.

V roku 2014 Xiaomi predalo viac ako 60 miliónov smartfónov, v roku 2015 je to o pár desiatok miliónov viac. Xiaomi rastie ako huba po daždi a aj preto sa označuje za čínsky Apple. O Xiaomi toho budeme počuť určite ešte veľa. Tešiť sa tiež môžete aj na long-read článok o Xiaomi v našom seriálny ZNAČKY.

 

Zdroj | Xiaomi

To však ani zďaleka nie sú všetci výrobcovia, s ktorými sa môžete stretnúť na internete. Existujú desiatky ďalších menších výrobcov, ktorí sa venujú výrobe zväčša smartfónov a tabletov, no o ich kvalite výroby zatiaľ môžeme len polemizovať. Časom sa pravdepodobne vypracujú aj oni a objavia sa aj na globálnom trhu. Čína a čínske firmy neustále rastú a expandujú do celého sveta. Dokazuje to aj viac ako zaujímavá reportáž Tomáša Bellu z nášho partnerského Denníka N. Odporúčame si ju prečítať.

Zdroj | Oppo
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.