Reklama

Z bezpečnostnej konferencie SAS 2017 vyplynuli štyri dôležité správy

Zdroj | Kaspersky Lab
Imrich Maťo
Zdroj | Kaspersky Lab
Zdroj | Kaspersky Lab

Každoročne začiatkom jari sa stretnú bezpečnostní experti z Kaspersky Lab, ako aj zástupcovia významných spoločností z oblasti technológií, zdravotníctva, finančného sektora, akademickej sféry či verejnej správy, aby poukázali na najväčšie kybernetické hrozby uplynulého obdobia a spojili sily v boji proti nim.

Tento rok jeden z najväčších bezpečnostných samitov SAS 2017 (Security Analyst Summit) hostil opäť špičku odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, medzi inými aj výskumníkov z londýnskej Kings College, Georgetown University, zo spoločností Microsoft, Cisco, PwC či Izraelskej národnej bezpečnostnej agentúry.

Pozrite si

Finančné firmy utrpeli miliónovú stratu v priemere na jeden kyberútok

Pri tejto príležitosti spoločnosť Kaspersky Lab vydala štyri hlavné oznámenia:

1, Moonlight Maze – nočná mora amerických vládnych a armádnych zložiek, medzi ktorej cieľmi sa ocitol aj Pentagon či NASA, opäť útočí

Výskumníci z Kaspersky Lab a londýnskej Kings College objavili spojitosť medzi jednou zo súčasných hrozieb a útokmi Moonlight Maze. Aktivity tejto skupiny ohrozovali v 90. rokoch americké vládne a armádne inštitúcie, vrátane Pentagonu či NASA.

Zdroj | Kaspersky Lab

Zdá sa, že Moonlight Maze sa vyvinul do ďalšej hrozby – známej ako Turla, ktorá bola objavená prvýkrát v roku 2011. Experti sa domnievajú, že má na svedomí aj niektoré z nedávnych útokov detekovaných na systémoch v Nemecku v marci tohto roku – tentoraz však pôsobia už ako nová vzorka Penquin Turla.

Pozrite si

Počet DDoS útokov vedených cez IoT zariadenia narastá

Zdroj | Kaspersky Lab
2, Lazarus – Honba po neslávne známych hackeroch, ktorým sa údajne podarilo obrať Centrálnu banku v Bangladéši o 81 miliónov dolárov

Vo februári 2016 sa v tom čase neznámej skupine hackerov podarilo ukradnúť 81 miliónov dolárov z Centrálnej banky v Bangladéši. Ide o jednu z najväčších kyberzločineckých akcií tohto druhu v histórii.

Zdroj | Kaspersky Lab

Odvtedy výskumníci a analytici Kaspersky Lab pozorne sledovali všetky podozrivé aktivity, ktoré niesli podobné znaky a zistili, že stopy vedú k známej hackerskej a kyberšpionážnej skupine Lazarus.

Zdroj | Kaspersky Lab

Tá ma od roku 2009 na svedomí značne devastačné útoky na množstvo finančných inštitúcií, výrobných spoločností či mediálnych skupín v 18 krajinách sveta. Bezpečnostným expertom sa podarilo odhaliť nástroje, techniky a taktiku, ktorú títo kriminálnici využívajú pri svojich kyberzločineckých aktivitách.

Zdroj | Kaspersky Lab
Pozrite si

Túžba po peniazoch a informáciách vládli kyberzločinu v roku 2016

3, ATMitch – najtajomnejší spôsob “vybielenia” bankomatov odhalený

Vo februári 2017 sa vyšetrovateľom Kaspersky Lab podarilo odhaliť tajomstvo krádeže hotovosti z bankomatov, v ktorých neboli žiadne stopy po malvére. Tie boli totiž okamžite po akcii šikovne zahladené.

Zdroj | Kaspersky Lab

Zamestnanci banky si dlho lámali hlavy nad tým, ako je možné že v bankomatoch, z ktorých zmizla hotovosť sa nenašli žiadne fyzické stopy po škodlivých aktivitách zločincov.

Expertom z Kaspersky Lab sa nakoniec podarilo len na základe dvoch malých súborov (kl.txt and logfile.txt) naznačujúcich odchýlku nájsť, identifikovať a kategorizovať vzorky malvéru zodpovedného za tieto krádeže. Podľa všetkého sa profily zločincov zhodujú s profilmi starých známych skupín GCMAN a Carbanak.

4, Nenásytný ransomvér útočí na stále väčšie ciele
Pozrite si

Konkurencia medzi kyberzločincami? Ransomvér PetrWrap odhalil jej nárast

Bezpečnostní analytici Kaspersky Lab odhalili alarmujúci trend – čoraz viac útokov ransomvéru je zameraných na podniky a organizácie. Pozornosť zločincov, ktorá bola donedávna sústredená skôr na jednotlivcov, sa čoraz viac sústreďuje na väčšie ciele s vidinou väčšieho zárobku.

Zdroj | Kaspersky Lab

Len v poslednom období bolo odhalených 8 veľkých skupín kyberzločincov, ktoré majú na svedomí zašifrovanie cenných dát organizácií rôzneho druhu a rozmeru. Mnohé z nich využívajú unikátne nástroje, ktoré sú dôkazom rozvoja stále sofistikovanejších foriem ransomvérových hrozieb – nedávnym príkladom je PetrWrap.

Pozn. redakcie: Z toho všetkého opäť vyplýva, že sa nevypláca podceňovať riziká bezpečnostných hrozieb.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.