- #Smartfóny
- 3 min.
- 31.5.2021
Xiaomi predstavilo HyperCharge, smartfón dokáže nabiť už v priebehu 8 minút
Čínske technologické spoločnosti majú v obľube predbiehať sa v rýchlosti nabíjania smartfónov a do čela rebríčka tejto disciplíny sa opäť dostáva Xiaomi. Do upraveného smartfónu Xiaomi Mi 11 Pro sa mu totiž podarilo integrovať podporu pre nabíjanie rekordným výkonom až 200 W.
Zdá sa, že oblasti, v ktorých sa robia najväčšie pokroky po stránke rýchlosti nabíjania, sú najmä elektromobily a smartfóny. Rýchle nabíjanie batérie má samozrejme primárne zmysel skôr vo svete elektromobility, čo však neodrádza Xiaomi od neustáleho posúvania hranice možného. Dva roky po technológii Super Charge Turbo je tu HyperCharge s dvojnásobným výkonom nabíjania.
Kým technológia Super Charge Turbo dokázala s výkonom 100 W nabiť batériu s kapacitou 4 000 mAh z 0 na 100 % v priebehu 17 minút, nová technológia HyperCharge to pri rovnakej kapacite batérie, no tentokrát výkone 200 W dokáže už v priebehu 8 minút.
Charge up to 100% in just 8 minutes using wired charging and 15 minutes wirelessly! #XiaomiHyperCharge
Too good to be true? Check out the timer yourself! #InnovationForEveryone pic.twitter.com/muBTPkRchl
— Xiaomi (@Xiaomi) May 31, 2021
HyperCharge sa pritom nenechá zahanbiť ani pri bezdrôtovom nabíjaní, kde ponúka výkon až 120 W a smartfón tak dokáže nabiť z 0 na 100 % už v priebehu 15 minút. Takýto výkon väčšina konkurenčných výrobcov nedosahuje ani pri nabíjaní pomocou kábla.
Xiaomi túto technológiu implementovalo do existujúceho modelu Xiaomi Mi 11 Pro, ktorý oficiálne podporuje nabíjanie výkonom do 67 W. Nepredpokladáme, že sa HyperCharge v dohľadnej dobe objaví v produkčnej verzii niektorého z budúcich modelov a veľký zmysel by to zrejme ani nedávalo.
Technológia HyperCharge je v súčasnosti skôr ukážkou možného a pokiaľ bude exkluzívna iba pre Xiaomi, vyžadovať si vždy bude špeciálne adaptéry, aj káble. Pre spotrebiteľov bude preto stále dôležitejšia skôr výdrž smartfónu na jedno nabitie, pri ktorej so sebou netreba nosiť podporovaný 200 W adaptér.
Kde by sa však technológia HyperCharge uplatnila skôr, sú notebooky. Pri ich prenášaní je väčšia pravdepodobnosť, že si k ním aj tak pribalíte originálnu nabíjačku, ktorej odpustíte aj väčšie rozmery, ako aj to, že si s nimi v priebehu dňa sadnete k pracovnému stolu alebo do kaviarne. Notebooku by tak s technológiou HyperCharge stačilo pár minút nabíjania na to, aby boli opäť pripravené na zopár hodín práce na batérii.