Microsoft štartuje novú generáciu konzol v inej forme ako pred siedmimi rokmi. Štart Series X je skôr podobný príchodu modelu One X pred tromi rokmi – výkonná kompaktná mašina s rovnakou cenou. A výborný prístup bez priestoru na väčšie chyby, takže nábeh je hladký ako má byť.
Balenie
Keď vám kuriér donesie Xbox Series X alebo si poň zbehnete do obchodu, dostanete niekoľkokilovú škatuľu s krásnym dizajnom. Prevažuje čierna farba, ale nechýba ani ikonická zelená a z jednej strany sa cerí helma Master Chiefa z kľúčovej hry Halo. Veľký nápis Power Your Dreams (voľne preložený ako nakopnite vaše sny) vás sprevádza aj pri rozbaľovaní.
Len čo otvoríte škatuľu, čaká vás zabalená konzola naležato. Vo vrchnej časti je v papierovom kvádri odložený sieťový kábel, HDMI kábel, ovládač a nesmie chýbať ani pár batérií, aby ste mohli hrať po vyložení konzoly zo škatule.
Rukami mi prešli viaceré balenia konzol a Microsoft stavil tento raz na kompaktnú výbavu. Preč sú časy Xboxu 360, kde prémiová verzia obsahovala kopu manuálov alebo aj headset. Vôbec to nevadí, ale je vidieť posun za 15 rokov. Dnes by ste čakali vložené kódy na Xbox Live Gold či Game Pass ako pri generácii Xbox One.
Dizajn
Xbox Series X je prvá konzola, ktorú používam týždeň nastojato. Je to azda odporúčaný prístup, lebo Microsoft ju takto zobrazuje aj v marketingu a keď si ho dobre popozeráte, pochopíte aj prečo. Má rozmery 15x15x30 cm, takže hoci to spočiatku vyzeralo, že túto vežičku nebudete kam dať, nie je to vôbec problém – u mňa je uložený za televízorom na stole. Tradicionalisti ju môžu uložiť aj naležato, aby mohli vkladať prípadne disky horizontálne ako sú zvyknutí. Prekvapivo to nie je žiadny obor, ak ho porovnáme s originálnou konzolou.
Predná strana je relatívne prázdna – jeden USB port, jedno tlačidlo, mechanika na Blu-Ray disky a aj krásne svietiace logo, ktoré vám prezradí, či je mašina zapnutá. Aj predná strana láka odtlačky prstov, ale ak budete sťahovať väčšinu hier digitálne, ušetríte ju.
Na jeho vrchnej stene tróni nádherná plocha s pravidelnými kruhmi. Diery slúžia na odvetrávanie, tam vnútri je zelené sfarbenie a ventilátor. Na spodnej stene je stojan, ktorý jasne naznačuje, ako by mala konzola v obývačke či izbe stáť. Bočné strany sú prázdne a práve pri nich si uvedomíte matný povrch, ktorý rád láka odtlačky prstov. Pár prenášaní pri fotení či do iných izieb a už sú strany trošku „zapackané“. Uvidíme, ako bude konzola prachu či odtlačkom aj v dlhšom období.
Ani zadná strana nie je príliš bohatá. Niektoré povinné porty využije každý (sieťový adaptér a HDMI). Na rozdiel od Xbox One je tu iba jeden HDMI, lebo tá konzola mala vstupný i výstupný, no tu sa ráta iba s klasickým výstupom. Ďalej čaká Ethernet vstup, dva USB a čo bude časom zaujímať mnohých, rozšírenie kapacity, t.j. vstup pre ďalší pevný disk.
Čo vypadlo a môže iritovať majiteľov rozličných receiverov, to je optický výstup (a zbavila sa ho aj PlayStation 5). Xbox One X je poslednou konzolou s priamym výstupom pre receivery či domáce kiná. Ak budete chcieť hrať v priestorom zvuku, budete musieť dodatočne investovať do rozbočovača.
Prvotný štart a menu
Keď sa pokocháte konzolou a jej dizajnom, príde čas na jej zapojenie k TV a inicializačný štart. Xbox Series X sa pýta na internet od prvých minút, aby mohol nahrať najnovší systémový update. Neskôr si pýta vaše konto – ak ho máte vytvorené, odporúčam ho nahodiť, aby ste užili hladký priebeh na novú generáciu. Microsoft v tomto smere nestavil na žiadnu revolúciu: čaká vás rovnaké menu, aké môžete mať aktuálne natiahnuté aj na Xbox One či Xbox One X. Má to výhodu i nevýhodu zároveň.
Výhoda je, že užívateľské prostredie dokonale poznáte. Či ide o vertikálne usporiadanie, kde máte najskôr hry, potom Microsoft Store s hrami, ostatné záložky, ktoré si môžete sami editovať i navrhnúť. Prvotná zložka Hry a aplikácie vás zaujíma najviac – Hry majú pekne zoradené ikony v dlaždiciach, Aplikácie vám môžu ponúknuť Netflix či iné multimédiá a esenciálna je Knižnica.
V nej máte všetky svoje hry a tu rozhodne oceňujem prístup Microsoftu. Jednak máte pokope vlastné zakúpené tituly, pričom systém priamo rozoznáva a umožní zoradiť hry podľa platformy. A tak úplne navrchu mám 12-14 hier optimalizovaných pre Series S a X, potom nasledujú desiatky hier pre Xbox One a napokon sú zalistované hry z Xbox 360 a prvého Xboxu. Reklamné reči neklamú – štyri éry hier v jednom menu.
Microsoft navyše do knižnice integruje aj herné služby. Takže na jednom mieste okrem kúpených hier môžete mať hry z Xbox Live Gold, Game Passu a od 10. novembra aj desiatky titulov EA Play, ktorý sa stal súčasťou Game Pass, ale Microsoft rešpektuje EA Play ako samostatnú službu a zobrazuje ich samostatne.
Po prvom zapnutí konzoly a update sa môžete porozhliadnuť po menu a nastaviť si všetko potrebné. Kvalitu obrazu a jeho formát, zvukové výstupy, jazykové lokalizácie i užitočné pomôcky ako zapínať a vypínať TV vždy pri štarte či uspávaní konzoly.
Nevýhoda rovnakého systému je iba v detaile – ak ste hráč naučení na nový systém pri novej konzole, tu sa skrátka tento pocit nedostaví. Microsoft chce mať rovnaký ekosystém na všetkých systémoch a na druhej strane má tento princíp benefity. Či sa logujete na starom Xbox One alebo najnovšom Xbox Series X, čaká vás rovnaké menu, konto a vďaka pozíciám uložených v cloude, hráte kdekoľvek. A nemusíte prenášať konzolu cez pol republiky, aby ste si cez víkend či sviatky dokončili posledné hodiny hry…
(Starý známy) Gamepad
Gamepad pre Xbox Series X pokračuje v nastolenej tradícii. Je trošku väčší ako u konkurencie a ak ste mali v rukách gamepad z Xbox One či Xbox One X, neprekvapí vás rozloženie tlačidiel ani veľkosť páčok. Sedí v rukách veľmi dobre a rozloženie je rovnaké – dokonca aj farebné odlíšenie tlačidiel, čo sa vytratilo vo verzii Xbox One X a Project Scorpio edícii.
Zatiaľ čo veľkosť sa príliš nemení (OK, treba priznať, že je trošku menší a tenší), na dotyk spoznáte prvé odlišnosti. Drsný povrch na spodnej strane je v kontraste oproti hladkým povrchom ostatných ovládačov a zadné spúšte (triggery) sa budú zrejme menej šmýkať. D-Pad má zrazu okrúhly dizajn a je hlbší – ale pozor, aj trošku hlasnejší. Sú to detaily, ale kto hrá stovky či tisícky hodín, všimne si ich.
Tým najväčším rozdielom medzi ovládačmi je tak nové tlačidlo na zdieľanie obrázkov či videí. Je to tretie malé tlačidlo vedľa loga. Zmenil sa USB výstup, najnovšie je to USB-C. 3,5 mm jack ostal.
Gamepad má stále šťavu z dvoch klasických AA batérií, takže si treba kúpiť dostatočnú zásobu alebo využívať nabíjateľné a striedať ich podľa potreby. Nie je nič horšie, ako keď počas herného maratónu zistíte, že doma žiadne nemáte. Ale… stále lepšie mať aj dve obyčajné po ruke a hry sa netreba vzdať. Večné hádky, či sú lepšie interné batérie alebo klasické vonkajšie, však môžu pokračovať.
Výkonnejší hardvér a novučičké funkcie
Ak ste fanúšikom čísel a teórii o výkone, určite viete, že Xbox Series X sa prezentuje ako konzola s výkonom 12 TFlops. Našincovi to nič nepovie, ale ocení skôr iné možnosti. Blu-Ray mechanika už načítava aj 100 GB disky, takže možno očakávať, že ich tvorcovia využijú a možno nebudete ťahať toľko dodatočných dát. Osemjadrový Zen2 procesor a 16 GB pamäte dáva prísľub na vyšší výkon, ale najväčšou novinkou po stránke hardvéru je SSD disk s kapacitou 1TB.
Je to parádne drahý komponent, kvôli ktorému azda cena ostala na 500 eur a aj to ju možno Microsoft ešte dotuje. Pre vás to však znamená oveľa lepší zážitok z hier. Staršie verzie hier (Xbox One) sa budú rýchlejšie načítavať a v praxi môžete čakať riadne skrátenie, neraz aj päťnásobné. Neznamená to, že sa každá nová hra načíta za 3-5 sekúnd. Ale napríklad Watch Dogs: Legion sa aj na Xbox One X najprv načítava dobre cez dve minúty a tu to trvá 17 až 20 sekúnd. Neskoršie načítavanie lokalít trvajú fakt 3-4 sekundy a to je citeľný rozdiel. Podobné porovnania cítiť vo viacerých hrách.
Samozrejme, v budúcnosti bude zaujímavé sledovať, ako sa s SSD diskom vysporiadajú hry, ktoré budú už priamo s ním počítať. Rozhodne je však SSD disk najväčším skokom vpred. Mnohí ste určite hrali tituly, kde sa postavy štverajú či plazia v úzkych chodbách – za posledný rok ich bolo neúrekom a to sú práve tie vývojárske triky, kde hry načítavajú ďalší kus sveta, zatiaľ čo vy sa snažíte pretlačiť cez úzky priesmyk. Osobne si nemyslím, že tieto pasáže v novej generácii odpadnú, ale uvidíme. SSD disk sľubuje kapacitu 1TB, ale pre hráča je využiteľných 800,2 GB.
Druhá výrazná funkcia je ray tracing. Lepšie svetelné efekty, ktorými sa pýšia aj najnovšie grafické karty, si môžete užiť už v prvých hrách ako spomínaný Watch Dogs: Legion či ďalšie, ktoré stavili na otvorené svety, kde sa môžu prejaviť. Ray tracing má potenciál priniesť novinky aj hráčom, ktorí ešte nemajú najnovší 4K či 8K televízor.
Apropo, 4K a 8K. Už škatuľa vám sľubuje, že dosiahnete nevídané rozlíšenia. Ale prvé hry ukazujú, že doručiť aj 4K bude stále veľká výzva. Assassin’s Creed: Valhalla či Call of Duty: Black Ops Cold War bežia tak v 1800p, ale menšie tituly sa dotiahnu na 4K bez problémov a skôr si dávajú inú výzvu: vyšší frame-rate. Nielen vysnívaných 60 fps, ale skúšajú sa vytiahnuť až na 120 fps.
Čo sa týka 8K hrania, zatiaľ sa nekoná, ale nájdete pár titulov ako nového Oriho, ktorý po poslednom update vytiahne 6K.
Xbox Series X zatiaľ laškuje s novými funkciami: 4K, SSD a ray tracing si už môžete vychutnávať, ale ďalšie funkcie ako machine learning procesora či iné funkcie sa ukážu aj v ďalších rokoch. A kto má rád Dolby Atmos či Dolby Vision, budete ich môcť skúšať tiež.
V neposlednom rade treba spomenúť ešte jednu proklamovanú funkciu: Quick Resume. Tá umožňuje prepínať sa medzi spustenými hrami ako medzi aplikáciami na PC či telefóne. Pamäť konzoly zvláda otvorené hry hladko, môžete ich mať takto spustených 5-6. Otázne je využitie v praxi: koľko ráz bude hráč potrebovať prepínať sa medzi dvomi či tromi zapnutými titulmi. Ale funguje to a čas ukáže, či si na takú vymoženosť zvykneme.
Taká výkonná mašina… a také ticho
Tradičná výčitka na adresu konzol býva pri výkone a aj hlučnosti. V momente, keď začne procesor makať naplno a ventilátory sa púšťajú na plné otáčky, konzoly majú čo robiť a v obývačke je to počuť (a občas aj cítiť teplo z mašiny). Platilo to pre X360, sčasti PS3, aj PS4. Ale Xbox One X urobil pekný krok vpred a len pár titulov ako Red Dead Redemption 2 či DOOM Eternal ho donútili hlasito fúkať.
Xbox Series X zvláda vysoký výkon ešte lepšie a tichšie. Aj keď sa ťahajú obrovské dáta a SSD má čo robiť alebo načítavajú veľké svety, pokojne si odfukuje teplý vzduch z prieduchov vo vrchnej časti a inak ani neviete, že je zapnutý. Jedine, keď priložíte ucho ku konzole, počujete, že pracuje naplno. Žiadne prehrievanie, vysoké teploty alebo hlasné fúkanie. Akurát si treba dať pozor, aby ste nevložili Series X úplne ku stene obývačky či skrinky a mal kam vzduch prúdiť. Nieže mu dáte sotva 3-4 cm a budete sa radovať, ako vám dobre zapasoval.
Kopa známych hier na začiatok a Game Pass
Xbox Series X má úplne inú štartovaciu pozíciu ako iné konzoly. Microsoft si hýčka vymoženosti ako spätnú kompatibilitu, ktorá vám otvára stovky hier hneď v prvý deň. Ak máte doma diskové verzie hier z Xbox One či X360, ste pripravení hrať v lepšom rozlíšení či kvalite.
Druhý prísun hier tkvie v klasickom cross-gen období: túto jeseň podobne ako v roku 2013 vychádzajú tituly na minulú, aj budúcu generáciu konzol: DiRT 5, WRC 9, Gears Tactics, Watch Dogs: Legion, Assassin’s Creed: Valhalla, NBA 2K21 či Call of Duty: Black Ops. Na Xbox Series X ich môžete mať v lepšej kvalite, sú rýchlejšie, majú viac efektov, lepší výkon.
Jediné, čo chýba, sú klasické exkluzívne tituly, t.j. niečo, čo si nezahráte nikde inde. Ale je na mieste otázka, či ich súčasný prechod na ďalšiu generáciu potrebuje, keď má hardvérovo podobné možnosti. A aj filozofia Microsoftu sa uberá skôr iným smerom: názov hry je Game Pass. Za 10 resp. 13 eur mesačne môžete mať prístup k 200 až 250 hrám, ktoré sa v knižnici postupne striedajú. Niektoré sú tam síce stabilne (od Microsoftu), ale iné môžete priebežne skúšať. Ak sa vám táto filozofia pozdáva, ste na správnej adrese.
Pre koho je Xbox Series X?
Či je Xbox Series X tá najvýkonnejšia konzola súčasnosti, ukážu najbližšie mesiace i porovnanie s PlayStation 5. Na papieri sa rysuje, že áno a je zrejmé, že multiplatformové hry bude zvládať lepšie.
Xbox Series X je určite pre fanúšikov Xboxu, ktorí 6-7 rokov neupgradovali a teraz majú chuť prejsť na novú generáciu. Je správny čas a určite si užijú lepší výkon. Ak máte náhodou Xbox One X, čaká vás istý posun vpred a SSD disk či ray tracing môžu byť veľké lákadlá, ale nebude to taký skok vpred.
Ak ste náhodou vynechali celú generáciu Xbox One a naposledy mali Xbox 360 a teraz zvažujete kúpu, vedzte, že Microsoft sa poučil a toto je úplne iná liga. Za sedem rokov vychytal mnohé muchy a má aj pár silných titulov ako Halo 5, Forza Horizon 2-4 či Gears 4-5, ktoré sa oplatí vyskúšať.
Napokon je tu výzva pre hráčov z iných táborov (Nintendo, Sony). Vás môže osloviť jednak výkon a jednak Game Pass s predplatným hier. Ak ste náhodou neokúsili Xbox, čaká vás mimoriadne silná a dobrá mašina. Ale nečakajte zatiaľ exkluzívne hry, ktoré nikde inde nenájdete.
A pozor, pokiaľ nechcete dať za konzolu 500 eur, nepotrebujete 4K rozlíšenie, lebo máte FullHD TV, no novú konzolu od Microsoftu by ste kvôli ich hrám či Game Pass privítali, určite zvážte Series S.
Výhoda oboch konzol od Microsoftu bude azda v lepšej dostupnosti. Hoci Series X je na mnohých miestach vypredaná, určite máte oveľa väčšiu šancu nájsť ju v obchodoch ako PS5. Microsoft skrátka razí inú filozofiu ako Sony a ak ste na ňu pripravení, v Series X vám ponúka elegantný hardvér, akým ju chce naplňať.
Konzolu Xbox Series X si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.
Porovnajte si aj ceny v slovenských e-shopoch (denne aktulizované)