Reklama

Windows vs macOS: Ktorý OS je lepší?

Zdroj | Lala Azizli/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Lala Azizli/Unsplash
Zdroj | Lala Azizli/Unsplash

Svet je beznádejne rozdelený na dva póly. Prvá, väčšia časť „vie“, že Windows je jediný operačný systém, ktorý sa dá používať. Druhá časť sa potuteľne usmieva – macOS je úplne iný level pre používateľov, ktorí chcú z počítača vyžmýkať maximum a ich život sa nescvrkol do hráčskeho tripu.

Môžete namietnuť, že porovnávame neporovnateľné a v istom zmysle máte pravdu. Väčšina aplikácií sa však dá používať v oboch systémoch, rovnako je to aj so základnými nastaveniami, dlhodobou podporou, či cenovou politikou. To sú veci, s ktorými môžeme pracovať.

Výber správneho operačného systému počítača je dôležitý, najmä ak nerozumiete základom ich fungovania. Ako určite viete, Windows od Microsoftu je licencovaný systém, ktorý si môžete kúpiť a nainštalovať do podporovaných počítačov, resp. ho máte predinštalovaný. Apple má vo svojich Macoch macOS, je v cene zariadenia a nedá sa nainštalovať na počítač iného výrobcu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | unsplash/Windows

Systémy Windows a macOS majú rozličné používateľské rozhrania. Rozhranie pre macOS je založené na platforme Unix, rozhranie Windows 11 je založené na vlastnej architektúre Windows NT od Microsoftu. Obe sú navrhnuté tak, aby uľahčili interakciu so zariadeniami.

Windows

Používatelia systému Windows oceňujú množstvo funkcií, jeho možnosti a veľkú kompatibilitu. Je navrhnutý ako výkonný a spoľahlivý operačný systém, ktorý poskytuje vylepšené zabezpečenie, výkon a prispôsobenie. Jednou z najobľúbenejších funkcií Windows 11 je jeho komplexná ponuka aplikácií, ktoré poskytujú väčšiu kontrolu nad počítačom.

Windows má aj nevýhody. Tento systém je oveľa náchylnejší na vírusové útoky, väčšinu základného softvéru (Photoshop, Office) si musíte zakúpiť samostatne, systém sa časom môže spomaliť natoľko, ho musíte reštartovať, neistá môže byť i technická podpora.

Používatelia si macOS obľúbili pre jeho jednoduché intuitívne rozhranie a širokú škálu funkcií. Neprekvapujúco je macOS druhým z najrozšírenejším operačným systémom na svete. Má všetky nástroje, ktoré používatelia potrebujú, aby svoju prácu vykonali rýchlo a efektívne. MacOS ponúka množstvo natívnych programov, takže sa môžete pustiť hneď do práce, bez toho, aby ste si museli niečo inštalovať a utrácať ďalšie peniaze. V macOS napríklad nájdete iWork, ktorý ponúka presne to, čo platený Office od Microsoftu.

Zdroj | Andras Vas/Unsplash

Aké sú nevýhody? Macy sú zvyčajne drahšie, ako porovnateľné počítače s Windows. Niektoré programy a aplikácie v macOS nie sú dostupné, biedne je to s hrami i kompatibilitou. Oproti Windowsu je mierne iný systém otvárania aplikácií. MacOS je totiž založený na dokumentoch, zatiaľ čo Windows na aplikáciách. Takže keď kliknete na ikonu aplikácie v Docku, môžete vidieť iba jej ponuku v hornej časti, ale žiadne okno programu. Vo Windowse sa vám po klepnutí na ikonu v paneli úloh vždy zobrazí súvisiaci program.

Skúsenosti s nastavením

Windows
1
:
macOS
1

Oba systémy ponúkajú jasné procesy nastavenia. Prihlásite sa vytvorením nového účtu, alebo použitím už existujúceho. Microsoft umožní inštaláciu aj pomocou hlasu, rozlišuje tiež proces podľa toho, či nastavujete počítač na osobné, alebo firemné použitie.

V macOS si viete veľmi nainštalovať zálohu a tak jednoducho prejsť zo starého počítača na nový bez toho, aby ste museli prácne kopírovať vaše dáta, dokumenty a znovu nastavovali všetky nastavenia.

Po bode si pripisujú oba systémy.

Prihlásenie

Obsah pokračuje pod reklamou
Windows
1
:
macOS
2

Dnes je viac, ako kedykoľvek predtým, dôležitá bezpečnosť dát. V počítačoch máme prakticky všetko, vrátane súkromných informácií či prístupu k bankovým účtom. Oba systémy ponúkajú viaceré možnosti prihlásenia, ktoré idú nad rámec tradičného aktu jednoduchého prihlásenia na ploche.

Windows 11 ponúka Hello s niekoľkými možnosťami biometrického prihlásenia. Prihlásenie tvárou je najrýchlejšie, dostupné je na väčšine počítačov vyššej kategórie, vrátane všetkých zariadení Surface. Windows Hello podporuje aj čítačky odtlačkov prstov, ktoré sú k dispozícii i na prenosných počítačoch. Ak nemáte prémiový počítač, systém Windows akceptuje aj kód PIN, čo je pohodlnejšie riešenie ako heslo.

Pozrite si

6 užitočných appiek, ktoré sa ukrývajú vo vašom Macu

Ak máte nový MacBook, alebo Magic Keyboard, môžete sa do macOS ľahko prihlásiť odtlačkom prsta. Tiež sa môžete prihlásiť cez svoj iPhone alebo Apple Watch, ak ste blízko pri počítači. Windows podobné možnosti zatiaľ neponúka a preto dostáva bod macOS.

Rýchly prístup

Windows
2
:
macOS
2

Od svojho príchodu má Windows tlačidlo Štart a ponuku na prístup k najpoužívanejším aplikáciám, nastaveniam či dokumentom. V systéme macOS nič podobné nenájdete, no často používané aplikácie si môžete pripnúť do docku, prejsť do priečinka Aplikácie, alebo nastaviť na ploche ikony pre najpoužívanejšie programy a súbory. Launchpad je ďalší spôsob ako listovať a spúšťať aplikácie.

Bod získava Windows.

Natívne aplikácie

Windows
2
:
macOS
3

Oba operačné systémy ponúkajú množstvo vstavaných nástrojov a aplikácií. Získate e-mailových klientov, kalendáre, kalkulačky, prehliadače a editory fotografií i videí, nástroje na snímanie obrazovky, hlasové záznamníky, webové prehliadače, aplikácie pre mapy, správy, počasie či kontakty.

Microsoft prináša obľúbené aplikácie Sticky Notes, Teams, Translator a herné aplikácie pre Xbox. MacOS však obsahuje komplexný editor videa iMovie, FaceTime, výborný program na skladanie hudby GarageBand, či kancelársky balík v iWork.

Bod dostáva macOS.

Panel úloh alebo Dock?

Obsah pokračuje pod reklamou
Windows
3
:
macOS
4

Panel úloh vo Windowse ukazuje miniatúru okna programu, stačí umiesniť kurzor myši na jeho ikonu. Zoznamy odkazov na paneli úloh umožňujú zobraziť najnovšie súbory otvorené v aplikácii, či prejsť na potrebné akcie v tomto programe.

Nástroj Dock v macOS to robí obdobne. MacOS Dock urobil v priebehu rokov veľké pokroky a dnes už ide o nevyhnutný nástroj, ktorý je poznávacím znamením každého zapnutého macOS.

Po bode si pripisujú oba systémy.

Kompatibilita softvéru tretích strán

Windows
4
:
macOS
4

Obe platformy mali čas na rozvoj rozvetvených ekosystémov softvéru a služieb. Ak to zjednodušíme, tak môžeme povedať, že vlastné obchodné aplikácie Microsoftu budú viac (a lepšie) podporované vo Windowse. V kreatívnych oblastiach jednoznačne vedie macOS. To ale neznamená, že nemôžete nájsť množstvo dobrého obchodného softvéru pre Macy, ako i to, že Windows nepodporuje kreatívne oblasti.

Windows ponúka možnosť spúšťať aplikácie pre Android i Linux pomocou integrovaných podsystémov; macOS podporuje možnosť stiahnuť si niektoré aplikácie pre iOS. Oba operačné systémy majú obchody s aplikáciami, ktoré spravujú inštaláciu a aktualizáciu. V oboch prípadoch je ale evidentné, že vývojári venovali oveľa väčšiu pozornosť mobilným platformám.

Bod získava Windows.

Podpora dotykového displeja

Windows
5
:
macOS
4

Dotykový displej zatiaľ podporuje len Windows.

Integrácia mobilných zariadení

Windows
5
:
macOS
5

Phone Link (predtým Your Phone) podporuje integráciu mobilného telefónu vo Windows takmer na takej úrovni ako macOS, platí to najmä pre pre smartfóny série Galaxy. Teraz môžete z počítača posielať SMS správy, volať a dokonca spúšťať niektoré aplikácií (Android).

Obsah pokračuje pod reklamou

MacOS je však stále popredu. Po novom dokonca umožňuje využívať kameru z iPhonu ako externú webkameru. Skvelou vychytávkou je využívanie iPadu ako druhej, externej obrazovky. Z macOS môžete odosielať SMS-ky, pomocou AirDrop môžete prenášať prakticky čokoľvek, dokážete sa dokonca zapojiť do videohovorov s FaceTime medzi zariadeniami. Apple Watch sú ďalším vybrúseným kúskom ekosystému, od ktorého je Windows stále na míle ďaleko. Cez Apple Watch môžete napríklad odomknúť Mac, či aplikácie.

Bezpečnosť a stabilita

Windows
5
:
macOS
6

Počítače s Windowsom sa donedávna stávali oveľa častejšie obeťami kyberútokov a prúdilo k nim väčšie množstvo škodlivého softvéru ako Macy. Situácia sa už zlepšila, ale stále platí, že na Windows sa útočí oveľa častejšie. Je to prirodzené, pretože na tejto platforme beží najviac počítačov. Ani Macy nie sú imúnne voči útokom (napr. Meltdown and Spectre), ale stále je to výrazne menej v porovnaní s Windows.

Macy vyhrávajú aj v prípade stability. Je to najmä preto, lebo Apple kontroluje hardvérový ekosystém. Ovládače tretích strán sú uvádzané ako hlavná príčina nestability v systémoch s Windows.

Bod dostáva opäť macOS.

Hry

Windows
6
:
macOS
6

Túto časť súboja nie je ťažké uhádnuť. Samozrejme, je to Windows. Dnes už má aj macOS k dispozícii viacero vynikajúcich hier, dokonca existuje aj verzia Steamu pre túto platformu. Stále však platí, že Macy neumožňujú takú úroveň prispôsobenia interných komponentov, aká je možná na PC.

Možnosti hardvéru

Windows
7
:
macOS
6

Ani v prípade hardvéru nepripadá do úvahy remíza. CPU, grafická karta a či interná pamäť – Windows poskytuje oveľa väčšiu voľnosť pri konfigurácii systému s požadovanými komponentmi a väčšiu flexibilitu pri neskoršej inovácii (v prípade PC). Systém Windows má tiež širšiu škálu periférnych zariadení, z ktorých si dokáže vybrať každý.

Ďalší bod pre Windows.

Cena

Windows
7
:
macOS
7
Obsah pokračuje pod reklamou

Toto je jednoduché. Windows je platený operačný systém, macOS je bezplatne nainštalovaný na každom počítači od Apple.

Verdikt

Ako vidíte, naše porovnanie dopadlo remízou. Pravdaže, rozsah článku neumožnil ísť do ešte väčšej hĺbky, takže sme neporovnali množstvo ďalších parametrov, ktoré obidva systémy ponúkajú. Nevenovali sme sa napríklad správe pracovnej plochy a okien; Prieskumníku a Finderu; hlasovým asistentom; podpore 3D a virtuálnej reality, či zálohovaniu.

Stále však platí, že na hry a vysoký grafický výkon je ideálny Windows. Kreatívnym ľuďom a tým, ktorí chcú stabilný počítač s dlhodobou podporou by sme odporučili macOS. Všetko však v konečnom dôsledku záleží na vašich prioritách a preferenciách. Obidva systémy majú za sebou dlhú cestu, detských chorôb sa už dávno zbavili.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.