Zdá sa, že Windows 10 napokon nebol posledným Windowsom, ako to Microsoft pôvodne sľuboval. Na dnešnej tlačovej konferencii totiž podľa očakávaní a po sérii mnohých únikov predstavil jeho nástupcu, Windows 11, ktorý z veľkej časti vychádza zo zrušeného operačného systému Windows 10X pre skladacie zariadenia.
Nový operačný systém Windows 11 bol posledné týždne takpovediac verejným tajomstvom. Na internet totiž predčasne unikol jeho inštalačný súbor, ktorý umožnil prakticky komukoľvek vyskúšať si novú generáciu populárneho operačného systému ešte skôr, ako ju vôbec stihol Microsoft predstaviť.
Teraz má už ale Windows 11 oficiálne po premiére a vyzerá presne tak, ako to ukazovali predčasné úniky. S mnohými priehľadnými plochami a od základu prekopaným vizuálom by sa dalo povedať, že ide aj o Windows Vista Revival…
Ako prvé si aj bežní používatelia všimnú novú spodnú lištu s otvorenými aplikáciami, v rámci ktorej sa tlačidlo Windows aj s ikonami presunulo do stredu. Spolu s týmto rozložením sa zmenil aj vzhľad ponuky Štart, ktorá teraz hostí pripnuté aplikácie a na základe strojového učenia odporúčané súbory a programy.
Ak by vám vycentrovaná spodná lišta náhodou nevyhovovala, nemusíte zúfať, v nastaveniach si ju môžete vrátiť späť do pôvodnej podoby. Aj samotné systémové nastavenia prešli premenou, tentokrát sa už viac podobajú na starý Ovládací panel.
Súčasťou novej verzie zostanú aj viaceré pracovné plochy, ktoré si môžete premenovať a v priebehu dňa sa tak z pracovnej plochy venovanej práci alebo škole presunúť na plochu venovanú oddychu a hrám.
Podobne budú na produktivitu zamerané aj tzv. Snap Layouts, v rámci ktorých si môžete nastaviť ideálne rozloženie okien aplikácií, ktoré si dokonca môžete spojiť aj do nových Snap Groups a aplikácie rovno spúšťať spoločne vo vami zvolenom rozložení.
Okrem zovňajšku sa Microsoft pri Windows 11 sústredil aj na vylepšenia pod povrchom. Celý systém má byť v novej verzii rýchlejší a bezpečnejší, než kedykoľvek predtým. Špeciálnu opateru dostali aj aktualizácie, ktoré majú byť až o 40 % menšie a inštalovať sa po novom budú kompletne na pozadí.
Zaujímavou drobnosťou je vylepšená práca s viacerými obrazovkami. Ak budete mať na externom monitore otvorené aplikácie, ktoré pred jeho odpojením nezatvoríte, systém vám ich automaticky minimalizuje a po opätovnom pripojení monitora opäť maximalizuje. Okná sa tak už pri práci s externou obrazovkou nebudú náhodne rozhadzovať v priestore aktívnych obrazoviek.
Vďaka pandémii sa súčasťou Windows 11 stáva komunikačná platforma Teams, ktorá bude priamou súčasťou spodnej lišty. Ideou Microsoftu je, aby ľudia Teams využívali na vzájomnú komunikáciu, či už používajú Windows 11, macOS, Android alebo iOS.
Windows 11 bude samozrejme aj naďalej určený nielen pre počítače, ale aj pre 2v1 zariadenia a tablety. Používateľské prostredie systému sa pri prechode z režimu počítača do režimu tabletu príliš nezmení, systém iba vytvorí väčšie medzery medzi ikonami a väčšie interakčné plochy tak, aby ste ich namiesto kurzora dokázali trafiť aj pomocou prsta alebo dotykového pera.
Od základov Microsoft prestaval aj obchod s aplikáciami, ktorý neprináša iba nový dizajn, ale aj podporu pre Android aplikácie. Tie bude možné spúšťať priamo v systéme bez potreby použitia akéhokoľvek emulátora. Vývojárov poteší aj možnosť integrácie vlastných predplatných modelov do aplikácií a programov, z ktorých nebudú odvádzať Microsoftu žiadnu províziu.
Nový operačný systém Windows 11 bude dostupný bezplatne pre všetkých používateľov systému Windows 10. Oficiálne podporovaný bude na všetkých 64-bitových procesoroch, ktoré bude musieť dopĺňať minimálne 4 GB RAM a 64 GB úložisko.