Populárna komunikačná služba WhatsApp pridáva niekoľko nových funkcií, ktoré majú zabrániť šíreniu falošných správ. Dotknú sa najmä Indie, no čiastočne prídu aj ku nám.
O falošných správach na Facebooku sa začalo písať viac až po tom, ako mali údajne ruskí hackeri ovplyvniť výsledky amerických volieb v roku 2016. Téme fake news sa venujeme aj my. Naposledy na začiatku mája, keď sme písali o tom, že modrá sociálna sieť bude zmenšovať príspevky, ktoré môžu obsahovať nepravdivé informácie. Používateľom zároveň ponúkne dôveryhodné zdroje, ktoré nepravdivé správy alebo hoaxy vyvrátia.
Komunikačná aplikácia WhatsApp už Facebooku patrí nejaký ten piatok a isté zmeny, ktoré majú zabrániť šíreniu falošných správ sa dotýkajú aj jej. Konieckoncov, propagovanie nepravdivých správ si už minimálne v Indii vyžiadalo aj ľudské životy, keď sa na WhatsApp dostala správa, že niekoľko mužov je zodpovedných za únos detí. Obyvatelia tamojšej detiny ich následne obkľúčili a päť z nich dobili na smrť.
Je preto logické, že platforma chce podniknúť určité kroky. V polovici júla tak WhatsApp začal vo svojej aplikácii ku preposlaným správam pridávať aj malú ikonku s informáciou, že správa bola posunutá od niekoho iného. Ešte predtým vývojári pridali možnosť vytvoriť v skupinách admina, ktorý bude ako jediný môcť prispievať.
Najnovšie bude do aplikácie implementovaná nová funkcia, ktorá má rovnako zabrániť šíreniu falošných správ. Po novom chce WhatsApp limitovať počet preposlaní správy do iných četov. V Indii, z dôvodu predošlých incidentov a faktu, že ide o najpoužívanejšiu komunikačnú aplikáciu v krajine, bude toto obmedzenie platiť na 5 četovacích okien. Inde na svete sa dočkáme možnosti preposlat správu ďalších 20 krát. Zmizne aj tlačidlo na rýchle preposlanie. To sa doteraz nachádzalo pri správach obsahujúcich média, ako napríklad obrázky či videá.
Je otázne či nové funkcie naozaj znížia objem nepravdivých správ, ktoré sa snažia rozširovať jednotlivci či skupiny. Spoločnosť ale vo svojom blogu tvrdí, že ich dopad bude sledovať a prehodnocovať. Novinka by mala fungovať už od 19. júla.