Reklama

Vyznajte sa v smartfónoch – fotoaparáty a všetko okolo nich

Dominik Fúsek

Pamätáte si na prvé mobilné telefóny s fotoaparátom? Možno si spomeniete aj na modely, ku ktorým sa foťák pripájal ako príslušenstvo. Ich kvalita bola vtedy v porovnaní s dneškom až neuveriteľná – rozlíšenie možno tak CIF (352 x 288 px, niekedy aj menej), žiadne video, žiadne zaostrovanie, žiadne režimy, žiadny blesk a snímky také, že na nich niekedy boli rozpoznateľné fotografované objekty (samozrejme za ideálneho svetla), inak nič. Tie časy sú však už dávno preč a dnes smartfóny reálne nahrádzajú kompaktné fotoaparáty. Veď slušne fotí a natáča aj smartfón za 150 €. Aké parametre a veličiny sú však príčinou a podmienkou dobrej fotografie?

Ak by vás zaujímali ďalšie komponenty smartfónov alebo naopak kompaktné fotoaparáty:

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Vyznajte sa v smartfónoch – integrované grafiky a prehľad procesorov

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

ČO pod stromček? Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší! (pred 2 rokmi)

Nokia Lumia 1020

Ako to už býva s technologickými zariadeniami, veľká väčšina používateľov zvyčajne pozná o určitom prístroji, prípadne jeho komponente nanajvýš jeden-dva parametre. Keď sa rozhoduje na základe nich, snaží sa maximalizovať ich hodnoty a ostatné, čo ako dôležité, zanedbáva. To má za následok, že výrobcovia tiež optimalizujú práve tieto najznámejšie vlastnosti, ktoré následne aj marketingovo najviac prezentujú, kým ostatné parametre sú na tom horšie. Platí to žiaľ aj o fotoaparátoch, a to zďaleka nie len o tých integrovaných v smartfónoch. Ľudovým parametrom je v tomto prípade rozlíšenie – čím viac megapixlov, tým lepšie. V zásade je na tomto jednoduchom názore aj kus pravdy. Kvalitná fotografia vo vyššom rozlíšení obsahuje viac detailov, ktoré si užijete aj pri výraznejšom priblížení, takisto sú veľké fotky vhodnejšie na tlač. Keďže výrobcovia nie sú z marketingových dôvodov schopní alebo ochotní vyrobiť kvalitný fotoaparát s nižším rozlíšením (výnimku tvorí HTC UltraPixel, o ňom si ešte povieme), pretože by sa ťažšie komunikoval (HTC by vedelo rozprávať…), dá sa vo väčšine prípadov povedať, že fotoaparáty smartfónov s vyšším rozlíšením sú všeobecne kvalitnejšie. Lenže. Rozlíšenie zďaleka na úplné a pravdivé posúdenie nestačí. Navyše, vysoké rozlíšenie má aj svoje negatívne stránky. Pri procesoroch sme hovorili, že ak výrobca dokáže lepšou technológiou na rovnako veľký čip naskladať viac tranzistorov, dosiahne iba pozitívne efekty. Optika sa ale oklamať nedá. Väčší počet pixlov na rovnako veľkom snímači znamená, že na snímacie body dopadne menej svetla, čo vedie k vyššiemu šumu. Prínos vyššieho rozlíšenia v tomto prípade padá, ak sa rovno neobracia na negatívny efekt. Navyše, veľké fotografie zaberajú viac miesta v pamäti, čo nemusí byť úplne zanedbateľný problém. HTC išlo v aktuálnych vlajkových lodiach práve naopak. UltraPixel fotoaparát má síce rozlíšenie iba 4 Mpx, avšak podstatne väčšie pixle zachytávajú viac svetla a produkujú svetelne vyváženejšie fotky, pričom sa šum dostavuje oveľa neskôr, vo väčšej tme. Vďaka menšej dátovej veľkosti je zasa snímanie a ukladanie bleskové. Avšak tieto výhody nie sú zadarmo, platíte menším množstvom detailov, relatívnou nemožnosťou tlače fotografií (4 Mpx sú rozlíšenie dostatočné len na malé formáty tlače) a tvorenia výrezov. V zásade na všetko stačí fotoaparát s 8 Mpx, pokiaľ je kvalitný. Nokia dokonca predstavila niekoľko smartfónov so 41 Mpx snímačom, k tomu sa ešte vrátime. Spomeňme tiež, že ak fotografie plánujete skôr prezerať v PC či tablete ako tlačiť, budete skôr využívať pomer strán 16:9, kedy však už maximálne rozlíšenie nedosiahnete – klesne napr. z 8 Mpx na 6, niekedy aj výraznejšie. Ak ale aj 20 Mpx, aj 4 Mpx fotografie môžu byť kvalitné, kde je parameter, ktorý je od rozlíšenia dôležitejší? Minimálne jeden taký skutočne existuje.

Sony Xperia Z3

Malý, veľký, zo zrkadlovky

Asi najdôležitejším parametrom fotoaparátu – i v mobile – je veľkosť snímača. Smartfóny majú snímače malé, takže na ne dopadá menšie množstvo svetla, čo sa rovná menej kvalitnej fotografií, zvlášť za iných ako ideálnych svetelných podmienok. Kompaktné fotoaparáty majú snímače väčšie a zrkadlovky samozrejme ešte väčšie, u nich existuje niekoľko rôznych veľkostí. Čo sa týka smartfónov, v asi 95% prípadov výrobca veľkosť snímača neudáva. U bežných fotomobilov to býva okolo 1/3 palca (tiež pekná hlúposť udávať veľkosť niečoho v zlomkoch…), u najlepších v podobe Sony Xperia Z3 alebo Samsung Galaxy K Zoom dosahuje veľkosť 1/2,3“, čo je hodnota rovná veľkej väčšine kompaktných fotoaparátov. Doterajším rekordmanom bola dlho Nokia Lumia 1020, ktorá má veľký 1/1,5“ snímač. Len pred pár dňami však Panasonic predstavil hybrid fotoaparátu a smartfónu s obrovským 1“ snímačom. Keby sa výrobcovia „splašili“ v tejto veličine ako nedávno v rozlíšení displeja, nebolo by to zlé. Jednoznačne a bez výhrad tu totiž platí, že väčšie hodnoty sú lepšie (pričom kvôli tvaru zlomku je 1/1,5“ viac ako 1/3“) – jedinou nevýhodou väčších snímačov (teda lepších fotoaparátov) je vyššia cena. Ďalším dôležitým parametrom je svetelnosť, teda priepustnosť svetla. Situácia je obdobná – väčšie číslo znamená viac svetla a kvalitné fotografie. Keďže ale opäť hovoríme o zlomkoch, f/1,4 je lepšia hodnota ako f/2,0. Podobnosť s veľkosťami snímačov panuje aj v tom, že výrobcovia tento údaj uvádzajú iba v prípade nadštandardných, výborných hodnôt – f/2,8 a viac (f/2,0, f/1,4…). Menší snímač sa vďaka lepšej svetelnosti dokáže priblížiť väčšiemu tmavšiemu, ale presné čísla v tomto pravidle od nás nechcite 🙂 Veľkosť snímača je však dôležitejšia ako svetelnosť.

LG G3

Stabilizácia – nevedeli sme, že nám tak chýba

Trendom v poslednom roku-dvoch sú stabilizované fotoaparáty v smartfónoch. Zariadenie, ktoré sme kedysi nazývali mobilnými telefónmi, sú jednoducho stále väčšie a viac-menej aj ťažšie, takže nie je ľahké udržať prístroj v ruke stabilne, najmä ak sa vám trasú ruky. Na pomoc prichádza stabilizácia. Už elektronická urobí hodný kus práce, optická (OIS) je však o level ďalej. Vďaka stabilizácii nepokazíte fotografiu tak ľahko rozmazaním a dosiahnete úplne iný zážitok z nahrávaného videa. Stabilizáciu smartfóny roky nemali, aktuálne už sa dostáva aj do lacných modelov, hoci iba elektronická. V najlepších fotomobiloch je prítomná aj optická. Veľmi dobre výrobcovia.

Samsung Galaxy K Zoom

Zoom a blesk – ešte máme čo dobiehať

Ako už sme naznačili a ako vie každý, aj občasný mobilný fotograf, smartfón dokáže dobre fotiť, pokiaľ niečo snímate vonku a za slnečného dňa. V zamračenom počasí sa začínajú javiť rozdiely medzi fotomobilmi a bežnými smartfónmi, v interiéri to tiež nie je malina. Pokiaľ však začne svetlo ubúdať, väčšina smartfónov pomaly končí. Za slabého svetla totiž produkujú pomerne malé snímače veľké množstvo šumu. Na krátke vzdialenosti sa však dá ako-tak pomôcť bleskom. Prakticky každý smartfón obsahuje LED blesk (pár modelov ho nemá, niektoré majú rovno dva), výnimočne nájdete zabudovaný aj silnejší xenónový blesk (majú ho napríklad spomínaná Lumia 1020 a Galaxy K Zoom), ktorý však nemôžete rozsvietiť trvalo, čo bráni natáčaniu videa v tme. Ďalšou priepasťou medzi fotomobilmi a kompaktmi je optika. Niektoré novinky síce už majú prepracovanejší optický systém, ale zoom, teda priblíženie je stále pre smartfóny viac-menej cudzie slovo. Digitálny zoom, ktorý urobí výrez obrazu a roztiahne ho na celú snímku/obrazovku (a tvári sa pritom, že ho zhotovuje v plnom rozlíšení, kvalita však klesá úmerne zväčšeniu), nerátajme – dá sa použiť v núdzových prípadoch v rámci videa, ale pri fotografovaní nemá zmysel. Niekoľko modelov (opäť hovoríme o tej istej Nokii a Samsungu) však prinieslo optický zoom. Samsung osadil klasický výsuvný objektív s 10-násobným priblížením, Nokia išla na to inak – vysoké 41 Mpx rozlíšenie snímača využíva ako „rezervu“ pre digitálny zoom. Výrezy sú v tomto prípade ešte stále v plnej kvalite, takže výrobca môže hovoriť o optickom zoome. Pri ňom totiž kvalita neklesá, i keď sa zvyčajne znižuje (zhoršuje) svetelnosť a je tiež problém s trasením prístroja. Optická stabilizácia opäť prichádza na pomoc.

Sony Xperia C3

Predný fotoaparát – keď už je tá selfie mánia…

Na trhu smartfónov je pomerne silná konkurencia a tak sa výrobcovia snažia zaujať čímkoľvek. Aj preto tak rýchlo zareagovali na selfie mániu rýchlym vylepšovaním predných fotoaparátov smartfónov. Tie v mobiloch chvíľu boli, po fiasku 3G videohovorov zas neboli a teraz už sa asi natrvalo vrátili. Pri nich sa zvyčajne udáva iba rozlíšenie (typicky 2 Mpx alebo menej), „selfie“ smartfóny vylepšujú niektoré parametre. Rozlíšenie u nich býva 5, 8 či dokonca 13 Mpx, občas potešia lepšou svetelnosťou, širším uhlom záberu (na snímku sa vedľa vás zmestí viac priateľov či väčší kus objektu, pred ktorým sa fotíte), alebo rovno ďalším LED bleskom. Či sú to módne výstrelky alebo potrebné vylepšenia záleží od používateľa. V každom prípade ich ale využijete aj na kvalitnejšie videohovory – kvalita videa i jeho rozlíšenie stúpa tiež.

Samsung Galaxy Note 3

Video – samostatnú kameru už možno nebudete potrebovať

Veľké pokroky v posledných rokoch robia smartfóny aj v zázname videa. Kvalitný obraz vo videu je zapríčinený predovšetkým kvalitou fotoaparátu (veľkosť a svetelnosť senzora, optická stabilizácia), oproti statickým snímkam je však podmienok viac. Takmer samozrejmosťou už konečne začína byť automatické preostrovanie vo videu – pri pohybe záberu od vzdialenejších objektov ku bližším alebo naopak smartfón automaticky zaostrí obraz. Bez tejto funkcie bolo zaostrené pevne (typicky na vzdialenosť 1 meter) a blízke predmety boli vždy rozmazané. Veľmi praktickou funkciou je možnosť pozastaviť nahrávanie (potom nemusíte zbytočne strihať a spájať videá, ktoré sa dali natočiť s prestávkami v jednom súbore), zapínať a vypínať LED svetlo aj počas nahrávania (zvyčajne však iba pred spustením nahrávania), fotografovanie počas videa (i keď v nižšom rozlíšení a s väčším rizikom rozmazania) či dokonca HDR video (k nemu neskôr, zatiaľ iba povedzme, že je to zriedkavá záležitosť veľmi náročná na hardvér). Čo sa týka rozlíšenia, 720p postačí menej náročným, v dnešnej dobe Full HD televízorov, monitorov a ešte jemnejších notebookov či tabletov však odporúčame Full HD video, ktoré zvládajú smartfóny zhruba od 200 € nahor. Vo vyššej triede už kraľuje štvornásobné rozlíšenie známe ako 4K alebo Ultra HD, pokiaľ však nemáte určitý druh takej jemnej obrazovky, zatiaľ ho nepotrebujete. Oveľa viac v tomto prípade oceníte záznam videa vo vyšších snímkovacích frekvenciách. Štandardne sa totiž používa iba 30 FPS (obrázkov za sekundu), čo je minimálna hranica toho, čo ešte ľudské oko považuje za plynulé. Pokiaľ by bolo FPS menej, už by ste zaznamenali trhanie obrazu. Niektoré fotomobily však umožňujú Full HD alebo aspoň HD video nahrávať dvojnásobnou frekvenciou, teda 60 FPS, čo už je naopak maximálna využiteľná hodnota – rýchlejšie video už ľudské oko nezaznamená ako zlepšenie, rozdiel si nevšimne. 60 FPS video je však nádherná vec, ktorá urobí veľký rozdiel. Niektoré smartfóny dokážu snímať rýchlosťou 120 či až 240 FPS, pričom video sa následne prehráva v klasických 30 FPS, takže je 4 alebo 8-krát spomalené. To tiež mnohých zaujme. Rýchle, ale ešte viac vysoko jemné video však znamená väčšie potrebné miesto v pamäti a súčasne nutnosť rýchleho záznamového média, teda skôr rýchlej pamäťovej karty. Trieda Class 10 síce na to stačí, ale do budúcna odporúčame microSD karty triedy UHS-I – cenový rozdiel je minimálny a dobrá karta môže prežiť aj dva-tri smartfóny. Napokon, aby sme nehovorili iba o obraze, neoddeliteľnou súčasťou videa je zvuk. S jeho kvalitou nebýva problém, výhodou však býva potláčanie šumu vďaka porovnávaniu zvukov z dvoch nezávislých mikrofónov, ideálne na protiľahlých stranách smartfónu. Niekedy redukcia šumu narobí viac škody ako úžitku, ale vo väčšine prípadov je to vítaná a už takmer samozrejmá pomôcka.

HTC One (M8)

Fotografický softvér, režimy a nastavenia

Fotografovanie, rovnako ako celé smartfóny, nie je iba o hardvéri, ale aj softvéri. Okrem toho, čo už sme naznačili, sú dôležité alebo aspoň pre niekoho dôležité ďalšie záležitosti ako množstvo nastavení v manuálnom režime, s ktorým sa vyhrajú nadšenci fotografovania (nastavenie citlivosti ISO, vyváženia bielej podľa typu okolitého svetla, nastavenie expozície, svetlosti, …). Ďalej zvyčajne nechýbajú rôzne efekty – klasické farebné ako čiernobiely záber alebo sépia, obrazové efekty ako mozaika či deformácia tváre alebo napokon špecialita Sony, efekty rozšírenej reality, kde vám po scéne pobehujú realistickí šmolkovia či T-Rex. Na vzostupe sú aj rôzne režimy, ktoré obsahujú prednastavené parametre snímania optimalizované na určitú scénu. Medzi nimi majú pevné postavenie najmä HDR režim vhodný na fotenie v protisvetle. Bez neho je vždy kvalitne nasnímaná len jedna časť scény – buď tá výrazne svetlá, alebo naopak druhá, tmavšia. HDR vytvorí dve fotografie zamerané na jednotlivé scény a potom ich skombinuje, aby obe mali prijateľnú svetlosť. Hodí sa to najmä na fotografovanie krajiny pri východe či západe slnka, ale aj na portréty v protisvetle. Pri portrétoch využijete tiež režimy vylepšenia tváre, ktoré fungujú vcelku dobre. Populárnym efektom je rozostrenie pozadia, ktoré sa smartfóny naučili od zrkadloviek – HTC ho vytvára hardvérovo vďaka dvom fotoaparátom snímaním rôznej hĺbky (so zaostrením môžete vďaka tomu manipulovať aj pri prezeraní fotografie), Sony a Samsung to robia softvérovým trikom jednorazovo, pri fotografovaní. Pre niekoho môže byť tiež zaujímavá funkcia zapisovania GPS pozície, kde bola fotografia vytvorená. Nielen sa tak aj po rokoch dozviete, kde daná snímka vznikla, ale môžete tiež pozerať prehľad fotografií z rôznych miest na mape. Nevýhodou je spotreba energie GPS modulom a tiež otázka sledovania. K tej sa však ešte vrátime nabudúce, keď si niečo povieme o všemožných senzoroch smartfónov.

Sony

Ak chcete vedieť viac, pozrite si celý seriál:

Vyznajte sa v smartfónoch – procesory

Vyznajte sa v smartfónoch – integrované grafiky a prehľad procesorov

Vyznajte sa v smartfónoch – RAM, úložiská, pamäťové karty a OTG

Vyznajte sa v smartfónoch – displeje a ich parametre

Vyznajte sa v smartfónoch – fotoaparáty a všetko okolo nich

Vyznajte sa v smartfónoch – senzory všetkého druhu

Vyznajte sa v smartfónoch – lokálne prenosy, konektory a obrazové výstupy

Vyznajte sa v smartfónoch – telekomunikačné a navigačné systémy

Vyznajte sa v smartfónoch – batérie, reproduktory a ostatný hardvér

Vyznajte sa v tabletoch

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (HTC, LG, Nokia, Samsung, Sony)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.