- #Umelá inteligencia
- 3 min.
- 12.5.2024
Vytvorte si vlastnú pieseň pomocou AI, ovláda mnohé žánre, aj slovenčinu
Generatívna umelá inteligencia vzala kreatívny svet útokom a zatiaľ čo na jednej strane spustila vážnu debatu o jej vplyve na umelcov, na druhej dala do rúk bežným ľuďom možnosť vytvoriť si za pár sekúnd vlastný kvalitný obsah, ktorého tvorba by inak zabrala celé hodiny.
Po textoch a obrázkoch je v posledných týždňoch veľkým v oblasti generatívnej AI trendom tvorba vlastných piesní. Krátku pieseň, či už s vlastným textom alebo len s návrhom, si môžete prakticky v ľubovoľnom žánri vytvoriť aj vy, zadarmo, na počkanie a aj v slovenskom jazyku.
Podobne ako v oblasti samotných AI četbotov, aj pri generovaní vlastných piesní môžete už dnes naraziť na viacero konkurenčných modelov, ktoré plnia rovnaký princíp s mierne odlišnými výsledkami. Na čele tých najznámejších služieb aktuálne stojí Suno.com, ktorý vytvoril tím hudobníkov a expertov na umelú inteligenciu a Udio.com, ktorú vytvorili bývalí zamestnanci Google a jeho AI divízie DeepMind.
Obe služby sú si veľmi podobné používateľským prostredím, postupmi a tiež tým, že v základe sa s ich modelmi pre tvorbu hudby môžete zabaviť aj bezplatne. Na odkazovaných stránkach sa je v úvode potrebné zaregistrovať a to z dôvodu, že bez platenia máte možnosť denne v službách vytvoriť presne 10 piesní. Ak by sa vám tvorba hudby pomocou AI veľmi zapáčila, predplatné v oboch službách začína na 10 dolároch mesačne.
Služby Suno a Udio umožňujú prenechať na AI tvorbu hudby, alebo aj samotného textu. Pokiaľ sa teda nechcete vôbec namáhať, AI stačí popísať, o čom by zhruba mal byť text vašej piesne a naznačiť jej žáner, o všetko ostatné sa už postará softvér. Druhou možnosťou je poskytnutie AI vášho vlastného textu, ktorý už model iba zhudobní vo vami zvolenom žánri. Či už budete pieseň iba opisovať alebo priamo tvoriť jej text, nemusíte sa vôbec v oboch prípadoch používať slovenčinu.
Výsledné piesne sa medzi službami Suno a Udio mierne líšia. Suno je šikovnejšie v držaní sa vášho zadania, či už žánru alebo aj úplného naplnenia podkladu, ktorý mu poskytnete. Udio si v žánri občas „uletí“, no na druhej strane má vo výbave počuteľne realistickejšie hlasy, v ktorých určite spoznáte aj inšpiráciu hlasmi reálnych spevákov. Oba modely majú ale spoločné občasné zakopnutie v slovenskom jazyku, či už v nie celkom správnej výslovnosti alebo v schopnosti vymýšľať si úplne nové slovotvary a slovné obraty, ak na nich necháte aj tvorbu textu.
Suno, Udio a mnohé ďalšie AI nástroje pre tvorbu hudby sú už aj v aktuálnej podobe zaujímavou zábavou, potenciálnym nástrojom pre nakopnutie múzy a v niektorých prípadoch možno aj skutočnou cestou, ako si vytvoriť originálnu hudbu napríklad pre svoju online tvorbu, amatérsky film či indie hru. Bude tak ešte zaujímavé sledovať, kam sa tieto modely v najbližších mesiacoch a rokoch posunú a ako bude ich existencia ovplyvňovať samotný hudobný priemysel.