Reklama

Vyskúšali sme staré dungeony ako z PC, čistenie sveta od jedu i farmárčenie

Zdroj | Marvelous Europe
Michal Korec
Zdroj | Marvelous Europe
Zdroj | Marvelous Europe
50 %

Za uplynulý mesiac vyšli viaceré tituly, ktoré si zaslúžili pozornosť na viacerých platformách. Väčšinu som hral na Nintendo Switch, ale niektoré sa dajú vyskúšať aj na PC. Najmä dungeony by mohli mať pre niektorých hráčov dobrú old-school atmosféru. Ale Switch má výhodu plnej prenositeľnosti a nejde tu o tituly, ktoré by na tejto platforme pristúpili k výraznému kompromisu. Stretli sa tu viaceré žánre a všetko sú to parádni žrúti času – nie je problém v nich stráviť desiatky hodín.

Zdroj | Steam

Dungeony: Saviors of Sapphire Wings & Strange of Sword City Revisited (Switch, PC)

Ako prvý žáner a hry som skúsil Saviors of the… V skutočnosti ide o dvojtitul a sú to remaky starších hier. Jeden má klasický nádych dungeonu a fantasy, druhý už zabŕdne trošku do modernejšieho poňatia. Obe hry majú podobný štart – hrdina s amnéziou či netušiaci dobrodruh začne prenikať do tajov sveta a postupne ho začne spoznávať. Rovnako aj herné systémy. Výhoda však je, že len čo pochytíte systém jeden hry, relatívne ľahko sa orientujete aj v druhej, lebo klávesové skratky či tlačidlá vyvolajú podobné časti menu či mapy.

Saviors začínajú bombasticky veľkolepým súbojom, z ktorého sa vám možno zatočí hlava. Pripomína súboj s bossom, máte mocné údery i silného protivníka a najmä odohráva sa v pohľade prvej osoby, takže má svoje čaro. Nemáte šancu ho vyhrať, ale padnete na zem a začínate fungovať v neďalekej dedine, kde sa stratilo isté dievča a môžete ju ísť zachrániť. Postupne naberáte členov do partie, čo má výhodu, lebo zrazu nie ste na boje sám, ale striedate sa viacerí a najmä máte rozličné možnosti či povolania.

Zdroj | Steam

Ale pozor, na rozdiel od klasických PC dungeonov, kde prebiehali boje zväčša v reálnom čase, sú tu potýčky ťahové. Pôsobia troška divno: pohľad z prvej osoby, do toho skáču bandy protivníkov – a v ľavej časti displeja je klasické menu ako z RPG. Systém sa však naučíte ľahko: bežné útoky, mágia (liečivá, útočná, obranná), aj schopnosti či predmety. Musíte si dať pozor na zásahy nepriateľov, ktorí často používajú rôzne ľsti. A útočia vo svorkách, často aj tri-štyri vlny a dajú vám zabrať. Súboje sú často náhodné a opakujú sa.

Mapy pripomínajú dungeonovú klasiku. Štvorčekový dizajn znamená, že každý krok predstavuje štvorček na mape. Postupne sa vám odkrývajú mapy, otáčate sa vždy o 90 stupňov a prekvapenie príde, keď dorazíte na koniec mapy. Plynule totiž pokračuje mapa ďalej a lokality sa nenápadne naťahujú aj na tri-štyri mapy plných obrazoviek. Narazíte na rôzne súboje, nebezpečné kempy goblinov či prekážky. Po čase sa naučíte aj rýchlejšie cestovať na opačný koniec mapy.

Zdroj | Steam

Obe hry vás po čase dostanú aj na základne, odkiaľ vyrážate na jednotlivé misie a odhaľovať dejové zákutia alebo rôzne možnosti. Druhá hra Stranger of the Sword City má iný nádych a prišla mi relatívne temná, naučí vás niektoré dobré triky ako napríklad skrývať sa pred protivníkmi na vyhradených miestach a čerpať sily. Jej dizajn je nemenej zaujímavý – a najmä je cítiť, že ide o úplne inú hru, nejde iba o prefarbené postavy a lokality. Tým pádom sa môžete tešiť na úplne odlišný dej, spôsob hrania, časový rámec, hrdinov, aj povolania.

A nezľaknite sa, podobne ako staré dungeony, ani jedna hra nemá absolútne modernú grafiku. Sú to remaky starších hier, kde sa cení najmä poctivá hrateľnosť, pomalé tempo, odhaľovanie príbehu a kvalitné súboje. Plus je, že dostávate dve rozsiahle hry za cenu jednej.

Distribútor: NIS America
Cena: 40-50 EUR

Prečo kúpiť?

Dve odlišné hry za cenu jednej, celková dĺžka, poctivá hrateľnosť, solídne príbehy, pútavé ťahové súboje

Prečo nie?

Miestami už slimačie tempo, príliš old-school menu a interface

Zdroj | Nintendo

Akčná RPG: Poison Control (PS4, Switch)

Zatiaľ je to jedna z najčudnejších hier tohto roka. Ak si myslíte, že ste odohrali množstvo akčných RPG a nič vás už nemôže prekvapiť, môžete skúsiť túto chuťovku. Nájdete tu inšpiráciu z japonských akcií, budhizmu a do toho vstupujú bizarné postavy. Svetová mapa je krikľavo pestrá, úvod a záver misie ohlasujú dve spíkerky z rádia (jedna je hyperaktívna, druhá submisívna), pričom čítajú rôzne maily fanúšikov. Po čase sú stereotypné a už som ich skôr odklikával, aby som sa dostal k akcii.

Svetová mapa je však prehľadná a ukáže vám misie, na ktoré sa môžete vydať. V každej sa snažíte získať tri emblémy skryté v rôznych častiach, splniť hlavnú dejovú úlohu, pokúsiť sa vyčistiť najväčšie percento od jedu a občas máte bojovú úlohu typu znič alebo podmaň si 10 nepriateľov. Každá misia má navyše aj časový limit – ten väčšinou nie je problém, ale že máte iba tri životy, môže občas zavážiť, ak si nedáte pozor pri zdraví.

Zdroj | Nintendo

Netušiaci hrdina dostáva za úlohu preniknúť do nejedného pekla, ktoré tu znázorňuje vážny problém nejakej ženy a jej podvedomia. Nie sú to úplne duševné poruchy, skôr obsesie ako prílišná žiarlivosť, takmer obžerstvo a závislosť od čokolády alebo tu nájdete aj seriózne momenty typu šikana či dievča, ktoré zomrelo pre nič (to sa neskôr snažíte rozlúsknuť). Dejové pozadie každej ženy objavujete postupne v misiách, kde objavíte akoby svietiace duše, ktoré vám vždy ukážu kus problému a na konci si ho zložíte.

Misie majú formu third-person akcie. Hrdina sem prichádza s jednou z úloh a titulný jed má formu fialových území, ktoré sa rozprestierajú vo viacerých častiach a snažíte sa ich vyčistiť. Na tú aktivitu sa kladie dôraz, učíte sa ju ešte skôr ako strieľať či zbierať predmety.

Funguje to tak, že máte istý časový limit, aby ste prešli po infikovaných častiach a keď sa ich farba zmení na modrú, liečia sa. Neraz sú pod jedom obrazy či pasáže, ktoré vám dajú indíciu alebo aspoň odmenu. Žlté truhlice v leveloch schovávajú kľúčové predmety, modré zas peniaze. A musíte dávať pozor, kľúčové emblémy získate napríklad za zostrelenie troch podozrivých kvádrov.

Zdroj | Nintendo

Čo sa týka akcie, časť nepriateľov chcete zničiť, iných očistiť. Funguje to ako v iných akciách, majú svoj stav zdravia a postupne sa ho snažíte znižovať. Približne za polovicou dôjde k zlomu, keď padnú na kolená, ale aj z neho sa vedia postaviť. Aj vaše zbrane sú v skutočnosti jedy: toxicants sú akoby klasické zbrane, deliriants sekundárny arzenál s bonusmi, antidotes pomáhajú s obranou a catalysts dávajú extra predmety z boja.

Hra vám umožní zobrať si do misie, čo potrebujete a postupne im zvyšovať levely. A nechýbajú súboje s bossmi, ktoré vychádzajú z piatich kruhov Pekla – fakt je, že neskoršie misie i bossovia dajú celkom zabrať.

Poison Control má optimálnu obtiažnosť – niektoré dlhšie levely vám síce dajú zabrať (najmä kvôli nižšiemu ukazovateľu zdravia a málo životom), ale stačí si zopakovať minulé misie a získať extra level a ste späť v hre. Dynamika hry je výborná, na Switch sa prekvapivo dobre ovláda a farebná paleta je úmyselne prepálená – je tu toľko fialovej, žltej či zelenej farby, až sa vám pretočia zreničky, ale to patrí k unikátnemu štýlu.

Takže prekvapivo chytľavá vec – a ideálne ju hrať po 2 až 4 misiách denne. Je to pomerne jednoduchá hra, ale má veľa dobrých momentov a drží vás celkom v strehu.

Distribútor: NIS America
Cena: 40 EUR

Prečo kúpiť?

Zábavná hrateľnosť hoci s vážnym podtónom, chytľavá akcia, bizarná farebná grafika, veľa zbraní a levelov

Prečo nie?

Niektoré pasáže sa opakujú, občas náročný cieľ, zbytočne ukecané medziscény

Zdroj | Marvelous Europe

Stratégia: Story of Seasons: Pioneers of Olive Town (Switch)

Táto strategická séria už existuje 25 rokov, a dlhý čas bola známa pod názvom Harvest Moon. Zameranie hier je rovnaké: hrdina príde na prázdnu, skrachovanú alebo zanedbanú farmu a snaží sa na nej prosperovať. Nový diel pristupuje k výzve podobným spôsobom a pridáva ešte aj dedičskú vlastnosť: hrdina mal deda, skvelého farmára a teraz sa snaží nadviazať na jeho úspechy.

A tak prídete do malého mestečka, kde máte svoje políčko a začína vaša púť ako farmára, no paralelne chodíte do neďalekého mestečka Olive Town. To by potrebovalo veľkú pomoc a aj starosta bije na poplach, aby sa vám podarilo spolu nakopnúť záujem návštevníkov o mesto.

Čakajú vás dve pomerne náročné výzvy, ktoré treba riešiť v rovnakom čase. No hra má ležérne tempo, takže necítite väčšinou extrémny stres a prakticky stále sa hýbete v niečom vpred. Pokiaľ ide o farmárčenie, začínate od nuly a učíte sa elementárne základy: kultivovanie pôdy, sadenie semienok, zavlažovanie a neskôr aj zber.

Na veľa aktivít budete potrebovať aj nástroje, ktoré sa učíte vyrábať a ešte predtým sa postupne zoznámite s rôznymi materiálmi. Ale ak chcete napríklad ťažiť rudu kvôli ďalšiemu postupu, potrebujete kladivo či sekáč a ten si potrebujete vyrobiť. Neustála snaha pachtiť sa za lepším nástrojom či novým plodinám sa neunaví.

Zdroj | Marvelous Europe

Hra priebežne stráži aký level dosahujete v jednotlivých aktivitách, takže vidieť, kedy a ako sa zlepšujete. Na farme sa okrem plodín rieši aj chov dobytka či starostlivosť o zvieratká, čo je iná kapitola – musíte mať krmivo, aby vám mali čo žrať a rástli. Môžete ísť do divočiny a pokúsiť sa domestikovať niektoré druhy.

Rovnako sa dá pomôcť aj pri surovinách: získavať drevo, kamene či hlinu. Hra využíva tradične systém viacerých dní, takže sa snažíte počas jedného dňa využiť čo najviac aktivít a manažovať ich, aby sa darilo plodinám a iným častiam. Lenže ako to v stratégiách býva, musíte si sami manažovať čas, ktorý investujete do aktivít – a zatiaľ čo na začiatku sú dve-tri, neskôr ich je aj desať a všetko nemusíte stíhať.

Už počas farmárčenia sa zoznámite s niektorými ľuďmi v okolí či mestečku – a potom sa môžete vrhnúť aj na starostove úlohy. Interakcia s ľuďmi je dôležitá, jednak sa potrebuje priateliť či nebodaj si vytvárať vzťahy (nemusia byť romantické, aj dobré susedské potešia) a zároveň vám môžu venovať predmety či dávať tipy. V meste sa zase snažíte zmapovať čo kde je, ponoríte sa do ich obchodíkov, starostí a fungovania.

Keď sa totiž dostanete k zadaniam, zistíte, že nemáte pod palcom celé mestečko – nejde o farmárske SimCity, mesto si žije svojím životom, obyvatelia chcú vyžiť a vy im skôr pomáhate cez misie, najmä dodávku surovín. Napríklad keď si chcú postaviť novú cestu alebo zveľadiť park či kúsok pláže.

Zdroj | Marvelous Europe

Pioneers of Olive Town majú rozličnú obtiažnosť: niektoré materiály, recepty či mašiny zoženiete ľahko, na iné budete makať dlhé hodiny. Napríklad varenie je veľký žrút času a treba ho manažovať od prvých chvíľ. Je fajn vidieť, že hra neostala iba pri dvoch lokalitách (farma, mestečko), ale posiela vás do rôznych jaskýň na malé výpravy, kde čakajú iné suroviny či poklady. Veľa elementov je podobných aj s vlaňajším hitom Animal Crossing (múzeum, kde darujete veci, tvorba nábytku či vylepšovanie domčeku), ale niektoré aspekty predloží trošku inak (systém festivalov).

Skrátka nudiť sa tu nebudete, ale treba brať do úvahy, že Story of Seasons: Pioneers of Olive Town je pomalá hra a nie každému také zloženie aktivít bude vyhovovať. Ale stále máte čo robiť a hra vás priebežne odmeňuje.

Distribútor: Marvelous Europe
Cena: 40 EUR

Prečo kúpiť?

Osvedčená hrateľnosť, fungujúce mechanizmy, piplanie farmy a množstvo možností, zveľaďovanie mestečka

Prečo nie?

Často pomalé tempo, slabšie dialógy, neskôr recyklácia nápadov

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.