- #Smart home
- 7 min.
- 26.1.2021
Vyskúšali sme smart indukčný varný panel Electrolux a Hob2Hood odsávač pár
Výhody
- obrovská varná plocha
- smart funkcie
- plnofarebný dotykový displej
- teplotná sonda
Nevýhody
- vyššia cena
- vysoká hlučnosť odsávača
- občasné oneskorené reakcie na dotyk
Kto ma pozná, vie, že jedlo je jedna z mojich najväčších vášní a dokážem si ho užívať naplno už aj pri samotnom varení i nevarení. Mať tak možnosť využívať smart kuchyňu ešte aj v práci a nemusieť sa spoliehať na „vývarovne“ v okolí redakcie bola úžasná správa. O tom, že rovno pred redakciou medzičasom vyrástol obchod s potravinami radšej už básniť ani nebudem. Už len nezmyslené vyhradenie času nemožnosti nakupovať medzi 9:00 a 11:00 by mohlo konečne pominúť.
Ale k veci. V redakcii máme azda ako jediní z mediálneho sveta nie obyčajnú, ale rovno smart kuchyňu. Už pri vstupe do nej okrem obrej americkej chladničky Electrolux okamžite upúta ďalší obor, odsávač pár Electrolux LFV619K. Obrovský čierny prvok na stene ale pritom vôbec nepôsobí ako päsť na oko. Naopak, je to perfektný partner pre indukčný varný panel pod ním.
Dominantou je veľká sklenená plocha, v ktorej sú dotykové tlačidlá pre zapnutie, ale aj obyčajné zapnutie svetla. Až do zapnutia odsávania o ďalších tlačidlách ani neviete, nepotrebujete. Po spustení sa totiž vpravo od ON/OFF tlačidla objaví 5 ďalších. Prvé štyri slúžia na nastavenie intenzity odsávania, posledné spúšťa funkciu Breeze na 60 minút čistenia vzduchu v kuchyni. Tá sa hodí po dovarení, kedy je dobré ešte prevetrať kuchyňu od rôznych pachov či pár.
Odsávač pár LFV619K môže využívať uhlíkový filter, alebo ho je možné napojiť na vzduchové potrubie. Odporúčam zvážiť práve potrubie, uhlíkový filter nedokáže tak dobre filtrovať všetky pachy a už vôbec nie vlhkosť, ktorá z častého varenia vzniká.
Poteší aj indikácia zaneseného filtra – rozsvietia sa ďalšie LED ikony pri ovládacích tlačidlách, vrátane toho tukového, ktorý stačí dať do umývačky riadu a je čistý.
Obrovským plusom odsávaču pár je však jeho smart funkcia Hub2Hood, ktorá automaticky zapína odsávanie podľa nastaveného stupňa varenia na varnej doske. Vďaka tomu sa nemusíte prakticky nikdy dotýkať čierneho skla na prednej ploche. To sa celkom rado a rýchlo zapacká, no práve vďaka sklenenému povrchu aj extra rýchlo vyčistí. Ako majiteľ nerezového odsávača pár viem o čom hovorím.
Funkcia Hob2Hood funguje vďaka IrDA čipom na digestore a zároveň na varnej doske.
Čo ma však sklamalo najviac je hlučnosť ventilátora vo vnútri. Aj pri prvom stupni odsávania je hluk tak vysoký, že môžete zabudnúť na rozprávanie sa či počúvanie obľúbených podcastov. Tretí, najvyšší stupeň už hučí ako vysávač. Výrobca pritom udáva hlučnosť na 46 – 61 dB.
Odsávač pár Electrolux LFV619K stojí 539 €.
Indukčný panel Electrolux EIS8648 je celkom iná kapitola a vytknúť mu nie je možné takmer nič, možno len slabšie reakcie na dotyk. Indukčný panel sa ovláda pomocou dotykového displeja, ktorý ale nie vždy reaguje na dotyk hoc aj čistých prstov, resp. mu to vcelku trvá. To sú však jediné negatíva čo som počas varenia postrehol.
LCD displej má ale nespornú výhodu v tom, že na ňom vidíte všetko, vrátane veľmi praktických pokynov pre varenie. to ocenia nie len neskúsení, ale pokojne aj skúsenejší kuchári, ktorí možno doteraz varili pošírované vajíčka úplne inak a možno aj zle. To je len príklad všetkého možného čo funkcia Sprievodca pečením ponúka.
Ak vám príde zvláštne označenie tejto funkcie, nie ste sami. Varná doska má síce slovenskú lokalizáciu, ale niektoré výrazy asi prekladali ľudia, ktorí v kuchyni často nie sú. Nejde však o zásadné nedostatky, ktoré by ovplyvňovali funkčnosť panelu.
Pre neskúsených je obrovským plusom bezdrôtová tepelná sonda SensePro, ktorá má dvojitú funkciu – okrem merania teploty v pokrme (mäso, ryby…) dokáže merať aj teplotu vo vode pre varenie štýlom sous-vide. Vďaka tomu nemusíte kupovať ďalší stroj do kuchyne, varná doska sa o všetko postará.
Teplotná sonda nemá batérie, nie je ju nutné nabíjať a ani párovať. Nutné však je prvá kalibrácia pomocou hrnca s vodou – vodu dáte so sondou podľa návodu na displeji zovrieť a sonda je nakalibrovaná.
Cez displej stačí totiž vybrať, či chcete variť s tepelnou sondou pokrm na panvici, alebo metódou sous-vide. O všetko ostatné, aj s návodom čo robiť, sa postará varná doska práve s funkciou Sprievodca pečením.
Pri jedlách je dokonca možné určiť presnú vnútornú teplotu, takže taký steak môžete mať nie len medium, ale aj medium-rare, alebo naopak, medium-well. Presne podľa vašej chuti.
Samozrejme, na to teoreticky nepotrebujete mať varnú dosku za tisícku, no žiadny externý teplomer vám automaticky nebude nastavovať stupeň podľa toho, aby ste mali dokonalé prepečenie jedla.
Okrem funkcie SousVide či Teplomera má varná doska aj funkciu Topenia. S ňou je možné spraviť napríklad dokonale tekutú čokoládu na polevu či iné, na teplotu veľmi citlivé pokrmy.
V nastaveniach nechýbajú základné funkcie ako detská poistka, stopky, tóny a hlasitosť dotyku, jas displeja, ale aj nastavenie funkcie Hob2Hood, ktorú je možné aj celkom vypnúť.
Panel má síce sklenený, ale mierne rastrovaný povrch, čo cítiť hlavne pri utieraní alebo pohybe panvicou po povrchu. Sklo je pomerne jednoduché čistiť. Plusom je absencia akéhokoľvek rámu okolo skla, takže sa vám nemajú kde usadiť nečistoty či iné zvyšky.
4 varné plochy sú rozdelené nesúmerne, dve ľavé je ale možné spojiť funkciou Bridge do jednej obrovskej napríklad na grilovaciu platňu. Na takéto rozloženie sa chvíľu zvyká, ale v konečnom dôsledku je lepšie, hoci medzi ľavou a pravou zadnou plochou mohla byť ešte jedna varná plocha. Miesta na 80 cm varnej doske je dostatok.
Všetky plochy majú výkon 2 300 W, okrem strednej, ktorá ma maximum 1 400 W, resp. 2 500 W pri funkcii PowerBoost. V tom prípade narastie výkon ostatných plôch na 3 200 W. Funkcia dokáže fungovať maximálne 4, resp. 10 minút pri väčších plochách.
Varný panel je možné pripojiť k 230 V zásuvke, ale aj k 380 V. Stačí pri inštalácii prehodiť káble podľa návodu. Ak si to však netrúfate, určite prenechajte inštaláciu odborníkovi. Varný panel Electrolux EIS8648 totiž stojí 999 € a bola by škoda ho zničiť.
Kombinácia varného panela Electrolux EIS8648 a odsávača pár LFV619K tvoria perfektný pár pre všetkých vášnivých kuchárov. Vadiť môže iba hlučnosť a občasné nulové alebo oneskorené reakcie dotykového displeja. Všetko ostatné je však už len plus.
Aj preto si od nás zaslúžia ocenenie: