Do rúk sa mi dostala „skladačka“ OPPO Find N. Prvotina čínskeho výrobcu bola zároveň aj prvým skladacím smartfónom, ktorý som mal možnosť používať dlhšiu dobu. Tu sú moje postrehy a dojmy z jeho používania. A že ten dojem zanechal poriadny…
Model Find N bol predstavený v decembri minulého roka. Ide o prvý počin čínskeho výrobcu v oblasti skladacích smartfónov a hneď sa zaradil medzi tie najlepšie. Niet sa čomu diviť nakoľko ponúka moderný dizajn, veľa zaujímavých funkcií a na pomery skladacích smartfónov aj vcelku prijateľnú cenu. Smutné je, že aktuálne sa dá kúpiť len v domovskej Číne. Dátum jeho príchodu do Európy zatiaľ nie je známy.
Prvá vec, ktorá ma oslovila, bolo balenie. Luxusná čierna krabica, ktorá po otvorení novinku pekne odprezentuje miernym vyklopením. Vo vnútri sa okrem zariadenia nachádza aj nabíjací kábel a adaptér.
Hneď ako som uchopil Find N do ruky, cítil som, že ide o solídny kus techniky. Kombinácia hliníka a skla na mňa pôsobila luxusným dojmom. S hmotnosťou 275 g sa radí do kategórie ťažších modelov, avšak pri bežných úkonoch mi nejako neprekážala. Na pravom boku sa ešte nachádza čítačka odtlačkov prstov, umiestnená v tlačidle napájania, ktorá fungovala spoľahlivo. Spodnú hranu obsadili dva reproduktory, ktoré hrajú veľmi dobre. Sú zvukovo pekne vyvážené a nechýbajú im ani basy.
Na prednej strane nájdete 5,49″ AMOLED displej s rozlíšením 1 972 x 988 pixelov. Na rozdiel od vnútorného displeja nemá vyššiu obnovovaciu frekvenciu, čo napr. Galaxy Z Fold3 5G od Samsungu ponúka. Displej má pekné a živé farby s dôverným podaním čiernej a je takmer bez rámčekov. Čo má ale naopak lepšie ako konkurent od Samsungu je, že ponúka klasický pomer strán 18:9. Písanie a pozeranie obsahu je teda presne také, ako na bežnom smartfóne. V hornej časti výrobca umiestnil predný fotoaparát s rozlíšením 32 Mpx.
Po otvorení ma privítal veľký 7,1″ displej s technológiou AMOLED, obnovovaciou frekvenciou 120 Hz a rozlíšením 1 920 x 1 792 pixelov . Podobne ako vonkajší displej ponúka výborné podanie farieb a je priam radosť sa naň pozerať. Ani povestný prechod v strede displeja, ktorý sa pri týchto zariadeniach často vyskytuje, nie je takmer vôbec citeľný ani viditeľný. Nakoľko ale ide o plastový displej, treba si naň dávať väčší pozor. Viete ho totižto natrvalo poškodiť aj silnejším stlačením ostrou stranou nechta.
Po zaklapnutí smartfónu je medzi vnútornými časťami displeja takmer nulová medzera, takže sa nemusíte báť, že sa tam postupne začne hromadiť prach alebo špina. Jediná škoda je, že nie je vodoodolný čo konkurencia už tiež dávnejšie vyriešila. V jeho ľavom rohu sa nachádza snímač totožný s tým, ktorý je na prednej strane.
Porovnanie s modelom Samsung Galaxy Z Fold3 5G
Pánt ako taký pôsobí solídne. Počas testovania som nezaznamenal žiadne vŕzganie, zasekávanie ani pukanie. Mierne zamrzí fakt, že miestami mi prišiel smartfón nevyvážený. Pokiaľ som ho položil vonkajším displejom nadol a začal som ho naklánať, vydržal mi v tej polohe len do uhlu približne 130° a potom sa preklopil.
Ak som ho položil na zadnú stranu kde je aj modul fotoaparátov (tú s vyššou hmotnosťou), vydržal náklon približne 150° a opäť sa začal preklápať. Pri uhle približne 155° sa začal pomaly sám narovnávať, až sa nakoniec úplne vystrel do otvorenej polohy. To môže byť nebezpečné najmä v prípadoch, kedy ho máte položený a on sa zrazu sám od seba buchne displejom alebo modulom fotoaparátov o povrch.
Keď už sme pri fotoaparátoch, tie sú tri: hlavný 50 Mpx, širokouhlý 16 Mpx a 13 Mpx telephoto objektív. Pokiaľ sa aspoň trochu orientujete vo svete skladacích smartfónov viete, že fotoaparáty často nie sú ich silná stránka.
Nanešťastie to platí aj v tomto prípade. Neberte ma zle, nie sú to najhoršie kamery, aké som kedy videl a za dobrého svetla dostanete celkom pekné a detailné fotky. Na druhú stranu v tejto cenovej kategórii vysoko nad 1 000 eur, by som čakal o dosť viac. Aspoň aplikácia fotoaparátu je intuitívna, svižná a príjemná na používanie.
Batéria má kapacitu 4 500 mAh, dokáže sa nabíjať rýchlosťou až 33W a dokonca podporuje reverzné nabíjanie do 25 % svojej kapacity. Od výdrže som nemal veľké očakávania no o to väčšie bolo moje prekvapenie. Na jedno nabitie mi Find N vydržal jeden celý deň a ešte mi ostalo trochu šťavy na ďalšie ráno. Do nabíjačky som ho zapojil s hodnotou 10 % a po 9 h 12 min zapnutej obrazovky. Pekný výsledok.
Vnútri nájdeme minuloročný vlajkový procesor Snapdragon 888 s podporou 5G, grafický procesor Adreno 660 a v našom prípade 12 GB pamäte RAM v kombinácii s 512 GB vnútornej pamäte. Vďaka tejto výbave je používanie doslova radosť, a ani raz som nemal pocit, že by bol chod systému pomalý alebo zasekaný. Vec, ktorá mi ale prekážala, bolo občasné prehrievanie v oblasti fotoaparátov. Stalo sa mi to najmä vtedy, ak som používal dáta na sledovanie YouTube videí. Pri iných činnostiach som zvýšenie teploty nezaznamenal.
Máme teda dobrý hardvér, ale ako je na tom softvér? To už je ťažšie na posúdenie, nakoľko ide o čínsky import, ktorý nepodporuje Google služby a väčšina aplikácií je len v čínštine. Aby som ho mohol aspoň ako tak používať, zvolil som podobný postup sťahovania aplikácií ako v prípade modelov Huawei. Na rozdiel od nich som však nemal predinštalovaný žiadny „normálny“ obchod s aplikáciami.
Cez prehliadač som si teda stiahol Aurora Store, ktorý je aspoň čiastočne dobre vybavený. V Aurora Store som si stiahol appku Google Go, čo je lite verzia plnohodnotného Google Chrome. Cezeň som si následne mohol stiahnuť Gmail, Messenger, Instagram, Spotify a YouTube vo verzii APK (ZIP súborov, z ktorých sa aplikácia skladá) a následne som si ich potom nainštaloval do zariadenia. Po všetkých týchto úkonoch však fungovali vcelku dobre. Miestami mi padali a bolo vidno, že nie sú pre toto zariadenie optimalizované, ale bolo to lepšie ako nič.
Na moje prekvapenie, externe stiahnuté appky tiež podporovali funkcie ako pokračovať v pozeraní/práci, kedy sa z malého displeja po otvorení presuniete na veľký bez toho aby vám aplikácia padla alebo sa musela znova načítať. Tiež som mohol používať YouTube ako plávajúce okno či v móde rozdelenej obrazovky.
Pracovať a pozerať veci na takto veľkom displeji má niečo do seba, hlavne keď ide o smartfón. Zariadenie beží na operačnom systéme Android 11 s nadstavbou ColorOS 12. Nadstavba je príjemná na používanie, plná hravých farieb a plynulých animácií. Samozrejme, že sa našli veci ako nepotrebne veľa predinštalovaných aplikácií, ale na to sme si už pri čínskych výrobcoch tak nejako zvykli. Potešili ma ale široké možnosti prispôsobenia, vďaka ktorým si viete upraviť prostredie k obrazu svojmu.
Čo povedať na záver. OPPO odviedlo naozaj kus dobrej roboty. Ani parádne displeje, výkon na rozdávanie a dobrá výdrž batérie, ho nezachránia pred neduhmi softvéru, ktoré aktuálne má. Absentujúca podpora Google služieb, chýbajúca podpora aplikácií a miestami aj anglického jazyka je pre 99,99 % užívateľov „deal-braker“. Za cenu, ktorá v zahraničí atakuje hranicu 1 500, eur by som tiež čakal lepšie fotoaparáty a vyššiu obnovovaciu frekvenciu na oboch displejoch. Pokiaľ túžite vlastniť skladací smartfón hneď teraz, upriamte svoju pozornosť na Z Fold3 5G, ktorý v pravidelných akciách, ponúka podobné a miestami aj lepšie parametre za podobnú cenu. Ak však s kúpou neponáhľate, oplatí sa počkať si. Lebo tento model poriadne zamieša karty.