Nová séria smartfónov iPhone 13 so sebou okrem iného priniesla aj nový režim nahrávania videa s tzv. bokeh efektom, teda rozmazaným pozadím za zachytávanou osobou či objektom. Je režim Cinematic dobrým dôvodom, prečo prejsť na iPhone 13 alebo ide iba o pekný trik?
Či je video natočené smartfónom alebo profesionálnou filmovou kamerou, spozná zrejme každý už na prvý pohľad. Apple sa snaží tento viditeľný rozdiel postupne zmazať. Začal s tým už pri iPhone 4, ktorého kamerové schopnosti si svojho času obľúbili mnohí nezávislí filmári a začínajúci kameramani.
Pri sledovaní tohto videa sa nedá prehliadnuť, ako veľmi sa za posledných 11 rokov od vydania modelu iPhone 4 posunula kvalita mobilnej fotografie a kinematografie. Tento rok urobil Apple v tomto smere ďalší krok vpred, do novej série iPhone 13 implementoval filmový režim Cinematic. O čo ide?
Režim Cinematic, v slovenskom preklade iOS nazvaný prosto „Film“, vám umožní počas nahrávania videa pracovať s hĺbkou ostrosti a pri scéne s viacerými osobami na obraze napríklad preostrovať z osoby v popredí, na osobu v pozadí. V praxi takéto video vyzerá podobne, ako fotografia vytvorená v režime Portrét, akurát samozrejme v pohybe.
Ako vyzerajú tieto zábery v realite? Ohromne, ale nie úplne filmovo. Fyzika skrátka nepustí a ani ten najinteligentnejší softvér v iPhone nedokáže úplne vytvoriť taký obrazový efekt, ako plnohodnotné filmové kamery. Na také to „domáce žúvanie“ však môže byť Cinematic režim perfektným spestrením vašich domácich videí, záberov z dovolenky a tvorby v rámci amatérskej kinematografie. Občas z tohto režimu vypadnú zábery, ktoré naozaj prekvapia.
Problémom Cinematic režimu je práve jeho postavenie na softvéri, ktoré nedokáže úplne spoľahlivo rozpoznať objekt, ktorý sa snažíte zachytiť. Hoci teda okrem tvárí dokáže rozpoznať aj domácich miláčikov, nepravidelné sochy už rozpoznáva horšie a počas nahrávania nám dielo nižšie rozpoznať vôbec nedokázal. Pridať do videa rozmazané pozadie sa nám podarilo až dodatočne prostredníctvom galérie videí v iPhone.
Ak sa vám neživý objekt predsa len konečne podarí zaostriť, celú scénu vám môže nečakane rozbiť osoba v pozadí.
Obmedzením je určite aj fakt, že výstup z režimu Cinematic má „iba“ Full HD rozlíšenie, takže sa zábery z neho úplne nehodia do našej video-tvorby, ktorú už na náš YouTube kanál publikujeme v rozlíšení 4K UHD. Navyše, Apple využíva na spracovanie hĺbky obrazu proprietárny formát, s ktorým si rozumejú iba jeho vlastné programy. Pokiaľ teda s videom chcete pracovať napr. v programe Adobe Premiere Pro, hĺbku ostrosti budete musieť upraviť ešte v iPhone a toto video už do programu vyexportovať vo finálnej podobe.
Pri tomto všetkom si treba uvedomiť, že hoci ho to Apple nevyslovil, režim Cinematic je v tejto fáze v prakticky v beta verzii. Prvý rok za veľa nestál ani spomínaný režim Portrét, ktorý od jeho pôvodného vydania v roku 2016 Apple perfektne vyšperkoval. Budeme sa teda tešiť na to, čo režim Cinematic, resp. Film dokáže o 4-5 rokov.
Znamená to teda, že režim Cinematic nie je dobrým dôvodom, prečo si kúpiť nový iPhone 13? Pokiaľ vlastníte iPhone 12 či 11, určite nie. Ani samotný iPhone 13 (či jeho ďalšie verzie) neponúka dostatok noviniek, aby sa vám naň oplatilo prejsť z 1 až 2-ročného modelu. Pokiaľ však vlastníte starší model, upgrade na novú sériu sa určite oplatí a režim Cinematic pre vás bude peknou čerešničkou na torte mnohých vylepšení, ktoré pri takomto upgrade pocítite.