Na testovanie nám do redakcie dorazili slúchadlá AKG Y500, ktoré sú napriek svojmu kompaktnému telu prešpikované zaujímavými technológiami, na čele ktorých stojí funkcia Ambient Aware. Stlačením jedného tlačidla vám umožní precitnúť zo sveta hudby, filmov a podcastov späť do reality.
Slúchadlá AKG Y500 sú na pohľad celkom obyčajné náhlavné slúchadlá, pri ktorých vás môže vizuálne zaujať jedine netradičný dizajn náušníkov. Typické čalúnenie náušníkov s výrezom v strede v tomto prípade vystriedalo uzavreté čalúnenie s viacerými menšími dierami, vďaka ktorým slúchadlá na ušiach v podstate ani necítite, no zvuk cez nich prenikne rovnako dobre, ako pri tradičnom dizajne.
Slúchadlá sú pomerne malé aj v porovnaní s inými modelmi, ktoré nezakrývajú celé ucho. To im však neuberá na kvalite, ani na bohatosti výbavy. Začnime teda pri fyzickej výbave v podobe ovládacích prvkov, ktorých je na tele slúchadiel pomerne dosť.
Na ľavej strane slúchadiel môžeme nájsť posuvné ovládanie hlasitosti, ktoré budete vedieť okamžite nahmatať aj naslepo a upraviť si tak hlasitosť prehrávania médií aj „za pochodu“. Hneď vedľa je umiestnené tlačidlo na zastavenie a spustenie prehrávania, ktoré zároveň slúži aj na prijímanie a ukončovanie hovorov.
Do tretice na rovnakej strane môžete vidieť aj slúchadlový port, ktorý môžete využiť v prípade, že sa pripájate k zariadeniu bez technológie Bluetooth, alebo jednoducho nemáte nabité samotné slúchadlá. Pribalený slúchadlový kábel má na sebe umiestnený aj ovládač s mikrofónom, ktorý čiastočne nahradzuje spomínané tlačidlá na ľavej strane slúchadiel.
S ovládaním slúchadiel si však až takú ťažkú hlavu robiť nemusíte, minimálne čo sa týka zastavovania prehrávania médií. Slúchadlá totiž dokážu pozastaviť prehrávanie jednoducho tým, že si slúchadlá zložíte z hlavy. Keď si slúchadlá znovu nasadíte na hlavu, prehrávanie sa opäť automaticky spustí.
Taká je teória, v praxi by som od tejto funkcie očakával trochu iné správanie. Prehrávanie sa totiž takýmto spôsobom zastaví iba v prípade, že slúchadlá zložíte z hlavy napríklad na stôl. Ak si ich naopak zhodíte na opačnú stranu, teda na krk, prehrávanie z nejakého dôvodu pokračuje. Pravdepodobne to bol zámer výrobcu, no motivácii za týmto rozhodnutím celkom nerozumiem.
Na protiľahlej strane slúchadiel nájdeme tlačidlo zapínacie tlačidlo, ktoré samozrejme zároveň slúži aj na párovanie slúchadiel so zariadeniami cez Bluetooth. Spoločnosť mu robí microUSB port. Škoda, že to nie je modernejšie USB-C, no aspoň podporuje rýchle nabíjanie. Už po 5 minútach získate dostatok energie na celú hodinu výdrže. Slúchadlá pritom na jedno nabitie vydržia priemerne neuveriteľných 33 hodín.
Tlačidlovú výbavu uzatvára hlavná hviezda slúchadiel, teda tlačidlo pre aktiváciu funkcie Ambient Aware. Faktom je, že hoci môžete slúchadlá kedykoľvek zložiť z hlavy, automaticky tak zastaviť prehrávanie hudby a vypočuť si napríklad hlásenie na letisku či stanici, tento spôsob vnímania okolia nie je praktický v každej situácii. V takom prípade nastupuje do hry práve Ambient Aware.
Ako to už vyplýva z jej názvu, funkcia Ambient Aware je určená na vnímanie okolia, teda okolitých zvukových vnemov, ktoré by sa vám inak do uší cez prehrávané média nedostali. Po stlačení drobného tlačidla na pravej strane slúchadiel začnú vonkajšie mikrofóny prijímať zvuk okolia a zmiešavať ho napríklad s prehrávanou hudbou. Na čo je vlastne takáto funkcia dobrá?
Najmä v rušnom prostredí potrebujete vedieť, čo sa okolo vás deje. Hoci môžete mať pocit, že aj pri počúvaní hudby dokážete perfektne vnímať okolie, v skutočnosti prichádzate o značnú časť vnemov. Stlačením jedného tlačidla sa tak môžete kedykoľvek vrátiť do reality aj bez toho, aby ste si nechali ujsť jediný tón piesne, či zaujímavý úryvok z podcastu, filmu či seriálu.
Ambient Aware funguje spoľahlivo a v praxi som ju využíval častejšie, než som pôvodne predpokladal. Stačí sa len prejsť rušnejšou ulicou a zistíte, že sa o sluch potrebujete oprieť dosť často na to, aby sa kúpa slúchadiel s takouto funkciou oplatila.
Po stránke kvality spracovania ma slúchadlá príjemne prekvapili. Nevŕzgajú totiž ani pri extrémnej manipulácii a vďaka skladaciemu dizajnu a pribalenému vrecúšku si trúfam povedať, že ich časom budete chcieť vymeniť skôr z dôvodu technologického pokroku, než z dôvodu opotrebovania. Po stránke kvality zvuku som pri skromnejších rozmeroch očakával sklamanie, no vo výsledku ma AKG Y500 bohatosťou zvuku skôr prekvapili. Brzdí ich však trochu netradičný on-ear dizajn.
Malé náušníky totiž budete mať položené iba na uchu a to, ako blízko k ušiam ich budete mať, závisí od konštrukcie slúchadiel a teda aj od tvaru vašej hlavy. Aby som napríklad dokázal počuť kompletné zvukové spektrum slúchadiel vrátane basov, slúchadlá som si z času na čas musel k hlave trochu pritlačiť.
Tento dizajn má aj ďalšiu nevýhodu, ktorou je pevnosť držania na hlave. Slúchadlá ma síce vďaka on-ear dizajnu netlačili ani po niekoľkých hodinách počúvania hudby, no na druhej strane mi pri menšom pohybe alebo predklone skĺzavali z uší. Nejde však o univerzálny fakt, ktorý bude platiť na každého. Slúchadlá som dal vyskúšať aj ďalším ľuďom v okolí a väčšine z nich držali na hlave lepšie. Slúchadlá by ste si tak mali pred kúpou vyskúšať.
Slúchadlá AKG Y500 sa s cenou 149,00 € neradia k najlacnejším bezdrôtovým slúchadlám na trhu. Túto cenu si však dokážu obhájiť najmä kvalitným spracovaním i zvukom, ako aj praktickými funkciami, ktoré budete využívať na dennej báze. Pred kúpou treba rátať iba s obmedzeniami a vlastnosťami on-ear dizajnu, ktorý nemusí vyhovovať každému.
Slúchadlá AKG Y500 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.