Reklama

Vyskúšali sme Domotron, smart domácnosť zo Slovenska

Števo Porubský

Minulý týždeň sme mali možnosť na krátku chvíľu vidieť naživo smart domácnosť na slovenský spôsob. Vyrába ju spoločnosť Domotron, ktorá sa už niekoľko rokov venuje vývoju a aplikácii smart home zariadení na Slovensku, ale i v Česku, Rakúsku či iných krajinách Európy.

Predstavitelia Domotronu nás už na úvod ubezpečili, že to, čo uvidíme je niečo celkom iné, ako bežné smart home zariadenia na spôsob gadgetov. Systém Domotron je totiž súčasťou domu, bytu, kancelárie či obchodných priestorov už od ich vzniku.

Zdroj | Domotron

Domotron tak nekonkuruje hračkám zo systémov smart home, ale veľkým spoločnostiam, ktoré sa smart domácnostiam venujú už dlhé roky. Kým Domotron vo svojich začiatkoch (ešte ako spoločnosť AKIRA) montovala tieto prvky do domácností či firiem, po čase sa zakladatelia spoločnosti rozhodli vytvoriť vlastný systém.

Jeho základom mala byť jednoduchosť. Ak totiž máte smart home riešenie od niektorej nadnárodnej spoločnosti, určite viete, že inštalácia a nastavovaniu trvá dlhé dni, ak nie dokonca mesiace.

V prípade Domotronu to nie je o nič kratšie, ale rozdiel je v tom, že každú jednu úpravu, ktorú chcete v smart home riešení vykonať, si môžete urobiť aj sami. Stačí mobilná appka, cez ktorú vstúpite do špeciálneho rozhrania nastavení a zmeníte čokoľvek.

Domotron tvrdí, že cez appku je možné nastaviť vyše 1 000 rôznych funkcií v domácnosti. Na to ale potrebujete aj množstvo pripojených prvkov, teda zariadení. Treba preto myslieť už pri dizajnovaní budúceho priestoru na to, že bude pripojený na smart home riešenie.

Inštalovať Domotron iba na ovládanie svietenia by boli vyhodené peniaze, no ak k tomu pridáte ovládanie kúrenia, chladenia, výmeny vzduchu, ovládania žalúžií, zvuku a prakticky všetkého, čo je pripojené k elektrine, výsledkom je možnosť ušetriť nemalé financie už v priebehu niekoľkých rokov.

Cez systém je totiž možné nastaviť automatické otváranie či zatváranie žalúzií na základe svetelnosti vo vonkajšom prostredí. Ak teda chcete v dome mať neustále príjemné teplo, či v lete chlad, Domotron sa postará o to, aby na kúrenie či chladenie bolo využívané čo najmenej drahej energie.

Zdroj | Domotron

Keďže systém je napojený na všetku elektroinštaláciu vrátane zabezpečovacieho systému, dokáže sa automaticky postarať aj zabudnuté svetlo. Ak totiž PIR senzory nezaznamenajú pohyb v priestore, svetlá sa vypnú. Zas naopak, akonáhle zaznamená v nezakódovanom dome pohyb, rozsvieti svetlá v danej zóne. Nie je tak potrebné hľadať vypínač.

Zdroj | Domotron

Ak nehnuteľnosť zakódujete, všetky svetlá sa vypnú, pričom sa môžu spustiť aj mnohé ďalšie akcie. Práve vďaka vytváraniu akcií cez tzv. Tuner je možné zautomatizovať prakticky všetky procesy a spúšťať ich jediným tlačidlom v appke.

Zdroj | Domotron

Domotron je možné využívať aj na zavlažovanie s využitím predpovede počasia, zobúdzanie s prirodzeným svetlom vďaka motorizovaným žalúziám apod.

Na žalúzie má Domtron aj niekoľko vychytávok. V prípade, že v exteriéri klesne svetlo pod napr. 20 luxov, automaticky sa stiahnu všetky žalúzie v dome. Nastaviť si ale môžete iba jemné pritienenie, nech vás nie je vidieť z ulice.

Zdroj | Domotron

Naopak, v prípade ranného prebúdzania sa žalúzie vytiahnu iba v prípade, ak je vonku viac ako napr. 50 luxov. Ak nie, Domotron postupne rozsvieti svetlá v spálni, aby ste sa prebudili do jasného rána.

Citlivé žalúzie alebo markízy Domotron ochráni pred nepriazňou počasia, ako inak automaticky. Stačí domáca meteostanica a Domotron vie, že sa dvíha silný vietor. Žalúzie a makrízu preto zatiahne do bezpečnej polohy.

Zdroj | Domotron

Samozrejmosťou je ovládanie i rekuperačných jednotiek, dokonca je možné vytvoriť aj bypas pre letné mesiace, kedy je vzduch von ešte chladnejší, ako v interiéri. Nechýba ani merač CO2 a automatické vetranie.

To je pritom len zlomok toho, čo Domotron dokáže ovládať. Všetko je pritom prispôsobiteľné cez aplikáciu. Cez appku je dokonca možné sledovať aj spotrebu energií.

Najnovšou vychytávkou Domotronu je hlasové ovládanie cez Alexu od Amazonu. Tú Domotron naučil aj niekoľkým príkazom po slovensky, no dokáže ovládať prakticky všetko v anglickom jazyku.

Domotron na ovládanie smart home systému využíva produkty českej spoločnosti TECO, ktorá sa ovládačom pre priemyselnú automatizáciu venuje už dlhé roky. Overená kvalita preto nahradila myšlienku vyvíjania a tvorby vlastných ovládačov. Namiesto toho Domotron venuje väčšinu svojho úsilia vývoju špičkovej aplikácie, ktorú (síce s návodom, ale predsa) dokáže obsluhovať ktokoľvek.

A čo cena? Pokiaľ staviate alebo rekonštruujete, cena niekoľko tisíc eur za systém od Domotronu sa v rozpočte celkom ľahko stratí. Zavádzať Domotron do už vybudovanej nehnuteľnosti môže vyjsť výrazne drahšie, pretože je potrebné prakticky všetko prekáblovať.

Azda jedinou nevýhodou riešenia je tak nutnosť ťahania káblov. Na toto má ale Domotron odpoveď. V procese vývoju je totiž plne bezdrôtový systém, ktorý bude možné inštalovať aj do už postaveného domu, kancelárie či obchodného priestoru. Zároveň by nemal byť o nič ukrátený oproti bežnej káblovej verzii. Jeho cena bude ale logicky vyššia.

Zdroj | Domotron
Zdroj | Domotron
Zdroj | Domotron
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.