Výhody
- špičkový obraz
- štýlový dizajn
- vynikajúci zvuk
- všetky štandardy HDR, vrátane Dolby Vision IQ
- Filmmaker a Netflix Calibrated módy
Nevýhody
- vyššia cena
- absencia USB-C
- zbytočne priveľké diaľkové ovládanie
- chýba HDMI 2.1
Predstavte si, že chcete to najlepšie na trhu spomedzi 4K Ultra HD televízorov. Výber je síce široký, no keď chcete iba to najlepšie, pozeráte sa po OLED televízoroch. Vďaka tomu sa výber zužuje na niekoľkých výrobcov. Potom si poviete, že chcete na dnešnú dobu primeraných 65 palcov. Výber značiek sa nemení, stále si vyberáte medzi LG, Panasonic, Philips a Sony.
Poviete si, že chcete určite 100 Hz panel a aby podporoval všetky súčasné štandardy, teda HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision, HLG Photo, ale aj podporou Dolby Vision IQ. Výber sa zužuje, čo je dobré, lebo vyberať spomedzi 20-30 modelov nie je jednoduché.
Televízor takýchto kvalít by mal mať aj špičkový zvuk. Tak nech má. Podproa Dolby Atmos? Poteší a opäť výber zužuje.
Nakoniec, existuje televízor, ktorý má nejaký kalibrovaný režim od tvorcov vizuálneho obsahu? Existuje, je to práve HZ2000 od Panasonicu. Toto je jediný televízor, ktorý má špeciálny režim Filmmaker od hollywoodskych majstrov a zároveň aj Netflix Calibrated režim.
Cena? Dnes už hlboko pod 3 000 €, pôvodne stál 3 500 €. Hoci cena nie je najnižšia, na pomery toho, čo všetko tento model dokáže a čo ponúka je veľmi dobrá.
Pozrite si aktuálne ceny v slovenských e-shopoch, denne aktualizované:
Ale späť k televízoru. Dizajn neurazí azda nikoho. Je prísne lineárny a hoci ide o OLED televízor, HZ2000 nie je vôbec tenký. Celková hmotnosť televízora je až 33,5 kg, resp. 40 kg aj so stojanom! Samotný panel síce je vcelku tenký, no „na chrbte“ má poriadny náklad. V ňom je ukrytý kompletný hardvér nutný pre chod televízora, ale aj systém reproduktorov.
Tie sú unikátne, pretože ako jedny z mála zabudovaných reproduktorov v televízore podporujú priestorový zvuk Dolby Atmos. Celkový výkon audio zostavy je veľmi slušných 140 W. Jediné čo mi tu chýbalo sú masívnejšie hlboké tóny. Vyriešiť by to ale mohol bezdrôtový subwoofer.
Inak je zvukové podanie špičkové. Reproduktory za televízorom smerujúce dohora sú vlastne iba doplnkom k hlavnému soundbaru pod displejom. V tenkej lište je ich ukrytých hneď niekoľko. A že ide o špičkové riešenie potvrdzuje aj nenápadný nápis Tuned by Technics. Panasonic audio systém nazval 360° Soundscape Pro.
https://www.youtube.com/watch?v=4vU27CryQl8&feature=emb_logo
Jeden plastový kryt vzadu zakrýva stojan, druhý plastový kryt zas zakrýva obrovské množstvo portov, vrátane HDMI 2.0 s eARC a podporou HDMI 2.1 s nízkou latenciou. Len mi nejde do hlavy jedna vec, a to ako kryt zakryje porty, resp. káble, ktoré smerujú priamo zo zadnej steny von? Napríklad ostatné dva HDMI porty, dva USB či vstupy pre zvuk? Mám si do krytu vyvŕtať otvory sám?
Zároveň mi tu akosi chýba aspoň jeden USB-C port, v roku 2020, resp. 2021 ich už nájdeme prakticky v každom mobilnom zariadení, vrátane notebookov. Moderný notebook je tak nutné si aj tak pripájať pomocou redukcie cez HDMI.
Poteší však napríklad dvojitý TV tuner s dvojicou CI slotov. USB 3.0 port je síce iba jeden, ďalšie dva ale ponúkajú 5V/500 mA výstup. Oba ale smerujú do zadnej časti. K dispozícii je aj Bluetooth 5.0 či Wi-Fi 5 s Wi-Fi Direct a DLNA.
10-bitový OLED panel Panasonic Master HDR OLED Professional Edition ponúka všetko, na čo si dokážete pri televízore pomyslieť. Má 4K Ultra HD rozlíšenie a 100 Hz obnovovaciu frekvenciu. Unikátnosťou panelu je ale aj vyššia svietivosť. Panasonic tvrdí, že je o 20% vyššia, ako pri bežných OLED paneloch. Aká, to už výrobca nešpecifikuje.
Každopádne, obraz na HZ2000-ke je priam dokonalý. Pozorovacie uhly taktiež… Čierna je dokonale čierna a vďaka využívaniu svetelného senzora sa obraz mení s časom kedy naň pozeráte. Potešením pre oko je aj štandardné Full HD rozlíšenie, s ktorým si vie procesor vo vnútri poradiť tak dobre, že takmer nevidieť rozdiel medzi originálnym 4K UHD a upscallovaným Full HD rozlíšením. Rovnako výborný je obraz, ktorý nebol pôvodne s HDR.
Obraz je možné vyladiť si podľa gusta, či už ide o nastavenie teploty farieb, vylepšenia v podobe živých farieb, úpravy jasu, kontrastu či sýtosti až po nastavenie dynamického rozsahu, obmedzenie šumu apod. Absolútni fajnšmekri môžu ísť ešte ďalej a vstúpiť do rozšírených nastavení s možnosťou „kalibrácie pridaním dvoch kalibračných bodov vstupného signálu 0,5 % a 1,3 %. Panasonic tak po prvý raz umožňuje kalibráciu obsahu v Dolby Vision,“ písal kolega pri predstavení novinky.
Samozrejmosťou je podpora všetkých možných HDR štandardov, vrátane HLG, HLG Photo, HDR10, HDR10+, Dobly Vision, ale aj Dolby Vision IQ, ktorý využíva zabudované snímače okolitého svetla.
Pre čo najväčší zážitok z filmov výrobca odporúča špeciálne kalibrovaný mód Filmmaker. O kalibráciu obrazu sa pritom postararal Stefan Sonnenfeld z Company 3, ktorá stojí za „farbením“ stoviek filmov, medzi ktorými boli aj A Star is Born, Star Wars, Wonder Woman, Piráti Karibiku či Transformers. Režimy je možné meniť jediným tlačidlom na diaľkovom ovládači.
K dispozícii je však ja režim Netflix Calibrated mode, ktorý má zas zabezpečiť maximálny možný vizuálny zážitok z Neftlix titulov. Panasonic HZ2000 je však zároveň aj jeden z mála televízorov, ktoré nesú nálepku Netflix Recommended TV.
https://www.youtube.com/watch?v=eWbiw3lsQZo
O chod sa stará špičkový procesor HCX Pro, ktorý má na starosti nie len softvérové vylepšovanie obrazu, ale aj vylepšovanie obrazov z nižších rozlíšení. Všetko to zvláda na jednotku.
Rozhranie my Home Screen 5.0 je jednoduché a intuitívne na používanie, vďaka výkonnému procesoru som nezachytil jediné zaváhanie. Ponúka aj funkciu TV Anawhere, pomocou ktorej je možné sledovať televízne vysielanie na inom zariadení v lokálnej Wi-Fi sieti. Klobúk dole aj bez toho, aby operačným systémom bol Android TV.
Na ovládanie je pritom možné používať aj hlasových asistentov Amazon Alexa alebo Google Assistant, ako inak iba v niektorom zo svetových podporovaných jazykov. Potrebujete však na to smart reproduktor v domácnosti.
Diaľkový ovládač je klasický, ničím výnimočný, azda iba tým, že má dedikované tlačidlo Netflix. To už ale má každý druhý ovládač. Na mňa osobne je diaľkové zastarané a zbytočne priveľké, keby aspoň malo QWERTY klávesnicu zozadu… Pri takejto telke by som čakal čosi aktuálnejšie, napríklad aj vrátane mikrofónu pre hlasové ovládanie. Má ale aspoň podsvietenie tlačidiel.
Mimochodom, pri prvom zapínaní zmaturujte. Na diaľkovom ovládači totiž „Enter“ pre potvrdenie hesla Wi-Fi nie je, namiesto neho treba stlačiť tlačidlo “späť”. Tlačidlo OK v strede 4-smerného voliča ako Enter nefunguje.
Odporúčam si pozrieť aj video porovnávajúce plazmovú telku od Panasonicu práve s modelom HZ2000:
Panasonic HZ2000 patrí jednoznačne medzi najlepšie televízory na trhu, a to aj napriek tomu, že dnes už patrí do modelového roku 2020. Najnovší model JZ2000 ponúka navyše iba ešte výkonnejší procesor s HDMI 2.1. Ak tieto novinky nepotrebujete, HZ2000 bude pre vás dokonalý televízor na dlhé roky. A to aj bez dedikovaného zvuku v podobe domáceho kina.
Aj preto si od nás odnáša ocenenie Tip redakcie…
Televízor Panasonic TX-65HZ2000E si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne a bezpečne doručiť priamo až domov.