Reklama

Výskumníci vynašli flexibilnejšie a lacnejšie inteligentné sklo

smart
Zdroj | Cockrell University of Engineering
Terézia Miková
smart
Zdroj | Cockrell University of Engineering
Zdroj | Cockrell University of Engineering

Na jednej z texaských univerzít vynašli inteligentný okenný materiál – sklo, ktoré je schopný ovplyvňovať množstvo svetla a tepla, ktoré cez neho prechádza.

Výskumníci z Cockrell School of Engineering pod záštitou University of Texas v Austine vynašli inteligentný okenný materiál.

Ak je materiál začlenený do okien, ale aj zakrivených sklených plôch, nadobúda schopnosť ovplyvňovať množstvo svetla a tepla, ktoré absorbuje okenná plocha.

Zdroj | Delia Milliron

Podľa prof. Delie Milliron a jej tímu chemických inžinierov vynašli „nový flexibilný inteligentný okenný materiál“, ktorého povrch možno stmaviť alebo zosvetliť pomocou elektrického náboja malej veľkosti, asi 4V.

Materiál je možné označiť za elektrochromatické zariadenie, ktoré môže ovplyvňovať nielen množstvo svetla ale aj tepla.

Pozrite si

Oči mole sú inšpiráciou pre high-tech materiály

Štruktúra materiálu je amorfná podobným spôsobom, ako materiály spracované pomocou vysokých teplôt. V konvenčných amorfných materiáloch sa nachádza trojrozmerná viazaná štruktúra.

Nový materiál z chemicky kondenzovaného oxidu nióbu je lineárne štruktúrovaný. Určená štruktúra umožňuje iónom voľnejšie prúdenie v oboch smeroch.

Zdroj | Cockrell University of Engineering

Výskumný tím demonštruje pokrok aj v podobe nízko teplotného spôsobu aplikácie nového inteligentného materiálu na iné. Metóda prezentovaná Millironovou je taktiež aj lacnejšou alternatívou v porovnaní s konvenčnými povrchmi s podobnými vlastnosťami, ktoré sú priamo aplikované na sklo.

Pozrite si

Slováci vyrobili zázračný materiál pre Hyperloop – vibranium

Alternatíva inteligentných okenných materiálov je zameraná na úsporné energetické opatrenia v domácnostiach a podnikoch.

Vedecký článok o inteligentnom okennom materiáli by mal byť uverejnený v septembrovom čísle odborného periodika Nature Materials.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.