Po nedávnej výnimke zo strany EÚ, ktorá umožňuje predávať nové vozidlá so spaľovacími motormi aj po roku 2035 svoj postoj k tejto problematike vyjadril tradičný taliansky výrobca superšportových vozidiel Ferrari. Plánuje pokračovať vo vývoji a konštrukcii spaľovacích motorov minimálne do konca 30. rokov 21. storočia.
Mnohé, pre Ferrari významné trhy dlhšiu dobu požadujú, aby výrobca začal ponúkať čistokrvné elektrické superšporty. Kým väčšina automobiliek už elektromobily ponúka, Ferrari plánuje svoj prvý elektromobil predstaviť až v roku 2025, pričom neočakáva veľké predaje.
Podľa Ferrari technológia súčasných elektromobilov zatiaľ nie je pripravené na riadne použitie v superšportových vozidlách. Odborníci na elektromobilitu majú iný názor, keďže elektromobil dokáže ponúknuť vyšší okamžitý výkon a krútiaci moment.
Príkladom takéhoto riešenia je chorvátska automobilka Rimac, ktorá prostredníctvom svojho modelu Nevera ponúka nekompromisné výkony. Prostredníctvom štyroch elektromotorov prenáša na všetky kolesá maximálny výkon 1 914 koní, ktorý mu udeľuje zrýchlenie z 0 – 100 km/h za 1,81 sekundy.
Realita je však trochu iná a aby sa mohlo vozidlo pasovať za superšport, tak obrovský výkon k tomu len nestačí. Rovnaký názor ako Ferrari, čo sa týka postoju k elektromobilom zastávajú aj ďalší výrobcovia superšportov ako Koenigsegg alebo Pagani.
Superšportové elektromobily ako je napríklad spomínaný Rimac Nevera trpia viacerými nevýhodami v porovnaní so superšportmi vybavenými spaľovacími motormi. Najväčší problém predstavujú batérie, ktoré výrazne zvyšujú pohotovostnú hmotnosť vozidla.
Ako príklad si môžeme uviesť model Koenigsegg CC850, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie modely tohto výrobcu a dosahuje výkon 1 385 koní pri spaľovaní paliva E85 a to všetko pri pohotovostnej hmotnosti 1 385 kg. Pre porovnanie uvádzaný Rimac Nevera má pohotovostnú hmotnosť 2 300 kg, ktorá je skôr typická pre luxusné limuzíny ako pre superšportové vozidlá.
Zásadný rozdiel v hmotnosti má vplyv na jazdné vlastnosti, vplyvom čoho slabší, ale výrazne ľahší superšport vybavený spaľovacím motorom môže byť vo finále na závodnom okruhu rýchlejší. Energetická hustota súčasných batérií elektromobilov nie je na takej úrovni, aby hmotnostne dokázala konkurovať spaľovacím vozidlám.
Slabinou každého elektromobilu v porovnaní s vozidlom vybaveným spaľovacím motorom je jeho dojazd. Pri vysokovýkonných superšportoch to platí obzvlášť. Chorvátsky Rimac pre model Nevera uvádza dojazd 490 km, pri využívaní potenciálu tohto vozidla to však može byť podstatne menej a tu sa ukazuje ďalšia nevýhoda v podobe času potrebného na nabíjanie.
Kým tankovanie superšportu vybaveného spaľovacím motorom je otázkou 5 minút, nabitie Rimac Nevera z 0 – 80 % na najvýkonnejšej nabíjacej stanici s výkonom 350 kW trvá 25 minút, čo znižuje používateľský komfort superšportu. V prípade nedostupnosti rýchlo nabíjacích staníc sa čas potrebný na nabíjanie ešte viac predĺži.
A v neposlednom rade elektrický superšport prichádza o najdôležitejší prvok a tým je zvukový prejav. Zvuk generovaný audio systémom vozidla nedokáže nahradiť zvuk, ktorý produkuje výkonný spaľovací motor.
Prechod na elektromobily je dôležitý z hľadiska udržateľnosti, nie je však univerzálnym riešením vo všetkých oblastiach osobnej dopravy, čoho príkladom sú aj superšporty, ktorých hlavným cieľom je radosť z jazdy. Ako alternatíva sa v tejto oblasti javí využitie elektrifikácie vo forme plug-in hybridnej technológie, ktorá dokáže v určitých situáciach fungovať bez emisne.