Intel oznámil približný termín vydania pre svoje procesory pre notebooky Lunar Lake. Nové čipy x86 prídu v 3Q tohto roka a sú navrhnuté tak, aby umožnili využívanie AI v počítačoch Copilot+. Téme sme sa venovali v samostatnom článku.
Microsoft
Microsoft na svojej konferencii predstavil popri nových notebookov Surface a počítačovej platformy Copilot+ viacero zaujímavých funkcií pre asistenta AI. Copilot dokáže pomáhať aj vo videohrách. Microsoft predviedol zaujímavú ukážku AI, ktorá pomáha hráčovi v Minecrafte. V ňom je možné počuť interakciu hráča a druhého pilota v prirodzenom jazyku. Možnosti konverzácie Copilota v reálnom čase sú poháňané najnovším modelom OpenAI GPT-4o.
Microsoft využíva svoj nový Surface a tohtoročnú vývojársku konferenciu Build ako platformu na spustenie svojej novej počítačovej iniciatívy „Copilot+“, ktorá prichádza so špecifickými hardvérovými požiadavkami, ktoré musia systémy spĺňať, aby boli funkčné. Budú potrebovať minimálne 16 GB RAM a 256 GB úložného priestoru, aby vyhovovali požiadavkám na pamäť aj požiadavkám na úložisko na disku. Najväčšou, takmer nesplniteľnosťou výzvou bude integrovaná neurónová procesorová jednotka alebo NPU. Microsoft vyžaduje NPU s výkonom 40 biliónov operácií za sekundu (TOPS). Momentálne môže túto požiadavku splniť iba jeden čip v ekosystéme Windows PC, ktorý ešte nie je úplne dostupný, Snapdragon X Elite a X Plus
Po krátkom skúšobnom období Microsoft prináša reklamy do ponuky Štart pre všetkých používateľov systému Windows 11. Aktualizácia KB5036980 Windows 11 sa od tohto týždňa sprístupňuje všetkým používateľom, upravuje spôsob zobrazovania widgetov na uzamknutej obrazovke, no najmä prináša reklamy do ponuky Štart.
Hekeri platení Kremľom už 4 roky zneužívajú kritickú zraniteľnosť Microsoftu pri útokoch, ktoré sa zameriavali na obrovské množstvo organizácií s predtým nezdokumentovaným nástrojom. Keď Microsoft opravoval túto zraniteľnosť v októbri 2022 – najmenej dva roky po tom, čo ju napadli ruskí hackeri – spoločnosť nespomenula, že bola aktívne využívaná. Microsoft teraz prezradil, že hekerská skupina sledovaná pod názvom Forest Blizzard využíva CVE-2022-38028 minimálne od júna 2020, možno už od apríla 2019.