Dvaja konkurenční výrobcovia procesorov sú hlavnými členmi novej x86 Advisory Group, ktorá sa snaží brániť záujmy platformy proti ARM. Aliancia sa skladá z ďalších zakladajúcich členov, vrátane spoločností Microsoft, Google a Meta, ako i spoločnosti Lenovo, ktorá sa postarala o oznámenie na konferencii Tech World 2024 v Bellevue vo Washingtone. Cieľom skupiny je „zlepšiť kompatibilitu, predvídateľnosť a konzistentnosť v rámci ponuky produktov x86“.
Meta
Írska komisia pre ochranu údajov (DPC) udelila Mete pokutu 91 miliónov eur. Vyšetrovala narušenia bezpečnosti v roku 2019, pri ktorom Meta omylom uložila heslá používateľov v bežnom textovom formáte. Meta neuviedla, koľko účtov bolo ovplyvnených, vedúci zamestnanec prezradil, že incident zahŕňal až 600 miliónov hesiel. Niektoré boli uložené v ľahko čitateľnom formáte na serveroch od roku 2012.
Meta zakázala na svojich platformách ruské štátne média RT (predtým Russia Today) a Rossiya Segodnya. Stalo sa to len tri dni po tom, čo vláda USA uvalila sankcie za skryté ovplyvňovanie. Meta je vlastníkom služieb Facebook, Instagram, WhatsApp a Threads. RT je stále aktívna na X, (predtým Twitter).
Meta znovu hrozí vysoká pokuta od Európskej komisie. Regulačné oddelenie bloku preveruje zistenia, že Meta prepojila svoju službu Marketplace s Facebookom, aby podkopala konkurentov. Ak bude Meta uznaná vinnou, bude ju to stáť by možno až 10 % svojich globálnych ročných príjmov, minulý rok to bolo takmer 135 miliárd dolárov.
Meta sa vraj rozhodla zrušiť jeden zo svojich VR projektov, ktorý bol plánovaný na rok 2027. Malo ísť o špičkové zariadenie, podobne ako Apple Vision Pro a s rovnako vysokou cenovkou. Po slabej reakcii trhu na Apple Vision Pro sa Meta rozhodla projekt zrušiť. Meta chcela použiť OLED mikrodispleje v headsete, keďže ide o najvýkonnejšie displeje. Jedným z dôvodov, prečo Meta nepokračuje vo svojom projekte, je vysoká cena OLED. Podľa niektorých odhadov Apple platí 350 dolárov za každý displej, čo znamená asi 700 dolárov za každý headset.
Meta podala patent na replikovanie funkcie EyeSight headsetu Apple Vision Pro do vlastných náhlavných súprav. EyeSight využíva skenovanie ľudskej tváre na vytvorenie virtuálneho obrazu vašich očí na externom displeji. Funkcia je však kritizovaná a je možné, že ju Apple odstráni, určite nebude na lacnejšej verzii Vision Pro.
Meta má v službe WhatsApp 100 miliónov používateľov mesačne v USA. Spoločnosť tvrdí, že aplikácia sa stala veľmi populárnou najmä v Los Angeles, New Yorku, Miami a Seattli. Zaujímavé je, že toto je prvýkrát, čo Meta zverejnila konkrétnejšie údaje o WhatsApp v USA. Meta získala WhatsApp v roku 2014 za 16 miliárd dolárov, je veľmi populárna v krajinách ako Brazília a India, kde dominuje prakticky sama. WhatsApp nikdy nebol hitom v USA kvôli iMessage a klasickým SMS. Teraz sa však situácia pomaly mení, pretože používatelia iPhonov majú problémy s komunikáciou s Androidom cez aplikáciu Správy.
Llama 405B je prvý model AI triedy GPT-4, ktorý môže si ho stiahnuť ktokoľvek. Uvoľnila ho Meta, spoločnosť hovorí, že „Llama 3.1 405B je prvý otvorene dostupný model, ktorý konkuruje špičkovým modelom AI, pokiaľ ide o najmodernejšie možnosti vo všeobecných znalostiach, ovládateľnosti, matematike, používaní nástrojov a viacjazyčnom preklade.“
Európska komisia prijala opatrenia na zablokovanie kritizovaného plánu spoločnosti Meta účtovať poplatok za predplatné používateľom, ktorí chcú súkromie na jej platformách. Zaujímavé je, že tento krok nebol urobený podľa zákonov o digitálnych službách (DSA), zákon o digitálnych trhoch (DMA) alebo všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR). EK oznámila, že Meta riskuje sankcie podľa spotrebiteľských zákonov EÚ, ak nedokáže vyriešiť kľúčové obavy týkajúce sa takzvaného modelu „platby alebo súhlasu“ spoločnosti Meta.