Spoločnosť HONOR na výstave MWC Shanghai predstavila dve nové technológie, ktoré plánuje integrovať do svojich smartfónov, postavené na umelej inteligencii. Obe poháňa lokálny hardvér smartfónu.
Novými funkciami chce výrobca šetriť a chrániť zrak používateľov, ale aj ich peňaženky, identitu a súkromie.
Technológia AI Defocus Eye Protection bude na obrazovkách smartfónov simulovať fungovanie tzv. defocus šošoviek, resp. okuliarí na liečbu krátkozrakosti. Tento efekt vytvára zmenené vizuálne vnímanie, ktoré má spomaľovať proces zväčšovania oka, čo následne vedie ku krátkozrakosti.
Umelá inteligencia bude pod záštitou tejto technológie, podobne ako defocus okuliare, zámerne rozostrovať niektoré časti zorného poľa používateľa. Výrobca uvádza, že touto funkciou dokáže potlačiť efekt dočasnej myopie vzniknutej po 25 minútach čítania o približne 13 stupňov, v prípade niektorých používateľov až o 75 stupňov.
Rovnako dôležitá môže byť v dnešnej dobe aj technológia AI Deepfake Detection, ktorej názov hovorí sám za seba. HONOR plánuje pomocou hardvéru svojich smartfónov v reálnom čase analyzovať snímku po snímke videohovoru, aby odhalil použitie metódy deepfake.
Deepfake označuje spôsob pokročilej úpravy videa nahradením tváre pôvodne zachytenej osoby za tvár inej osoby. Táto metóda je vďaka pokroku v oblasti strojového učenia a výkonu hardvéru čoraz realistickejšia a možno ju vytvárať aj v reálnom čase. Aj preto ju útočníci začali využívať už aj priamo počas videohovorov.
Keď si softvér všimne nezrovnalosti v očnom kontakte, osvetlení, ostrosti obrazu či samotnom pohybe videa, prostredníctvom vyskakovacieho okna používateľa upozorní, že osoba na druhej strane videohovoru nemusí byť tým, za koho sa vydáva. HONOR mal túto technológiu trénovať na veľkom dátovom balíku videí a obrázkov spojených s online podvodmi.
Kedy a do akých modelov sa tieto nové funkcie dostanú, zatiaľ HONOR neprezradil.