Ten optimizmus, ktorý pri nástupe, alebo skôr „v staroveku“ sociálnych sietí pred desiatimi rokmi prezentoval vynálezca webu Tim Berners-Lee, je dávno preč. Tohto výnimočného človeka sme mali možnosť stretnúť v roku 2010 na konferencii Orange Biznis Forum (viď odkaz nižšie).
Slávny IT špecialista vtedy hovoril: „Na internete je dnes obrovské množstvo dát a čím viac ich ľudia sprístupnia, tým lepšie. Nemali by ste sa báť sprístupniť aj surové dáta. Ak sú použiteľné, určite sa nájde človek, ktorý ich pretransformuje do podoby, ktorá môže slúžiť všetkým“.
S rozvojom sociálnych sietí sa táto vízia naplnila, ale v podobe vzdialenej od ideálov tvorcov internetu. Akoby tu platil jeden z „Murphyho zákonov“ – ak sa niečo dá zneužiť, tak sa to aj zneužije.
Pri príležitosti 30. výročiu svojho pôvodného návrhu Berners-Lee vyjadril znepokojenie nad pokračujúcim smerovaním webu do „nefunkčnej budúcnosti“ a nad tým, čo sa stalo s pôvodným internetom. Zakladateľ webu (World Wide Web, www), tvorca http protokolu a prvého webového prehliadača hovorí, že prvých 15-rokov bol internet dobrou vecou. Teraz si však myslí, že je na čase konať, aby sa zabránilo jeho ďalšiemu pádu a úplnému zrúteniu.
Opakovane zdôrazňuje dôležitosť „Zmluvy o webe“, za ktorú by sa postavili vlády, firmy, aj jednotlivci, pričom každá skupina by sa zaviazala, že bude hrať svoju úlohu pri ochrane a zlepšovaní budúcnosti tohto komunikačného prostredia.
Zmluva pre slobodný internet
Prvý návrh uvedenej zmluvy bol teraz zverejnený online a obsahuje pre každú zo zúčastnených strán tri záväzky (spolu teda deväť zásad):
Vlády sa zaväzujú:
1 – Zabezpečiť dostupnosť pripojenia do internetu pre každého
2 – Ponechať nepretržite celý internet k dispozícii
3 – Rešpektovať a chrániť základné práva na súkromie a práva na ochranu údajov ľudí, ktorí sú online
Spoločnosti sa zaväzujú:
4 – Zabezpečiť cenovo dostupný a všeobecne prístupný internet
5 – Rešpektovať a chrániť osobné údaje ľudí s cieľom budovať dôveru v online pripojenie
6 – Vyvíjať technológie, ktoré podporujú najhumánnejšie riešenia a čelia tým najhorším
A nakoniec občania by mali byť:
7 – tvorcami a spolupracovníkmi na webe
8 – mali by budovať silné spoločenstvá, ktoré rešpektujú občiansku diskusiu a ľudskú dôstojnosť
9 – „bojovať za web“
Verejné pripomienky k Zmluve o webe môžete pridať do prieskumu na tejto adrese. Keďže súkromie je jednou z hlavných zásad zmluvy, prieskum je anonymný.
V rámci ankety (na rozdiel od mnohých iných prieskumov) sa nezhromažďujú žiadne osobné údaje (napríklad meno alebo adresa). Tvrdiť však, že nikto nemôže vedieť, že ste sa zúčastnili tohto prieskumu, by nebolo celkom korektné. V pavučine webu zanechá stopy minimálne vaša IP adresa – tak, ako aj na iných stránkach.
V zmluve je potom každá zásada podrobnejšie špecifikovaná v rámci niekoľkých ďalších bodov.
Napríklad pre zásadu 8 (vytváranie silných spoločenstiev …) by sa mali rozvinúť ďalšie oblasti. Týkajú sa prijímania optimálnych postupov v oblasti občianskych online prejavov, rozširovania správy vylúčených skupín a ich podpora, podnikanie krokov na ochranu ich súkromia a bezpečnosti, aj ochrany ostatných osôb.
Problematická vymožiteľnosť
Myšlienka takejto zmluvy, aj burcovanie verejnosti na zachovanie, či skôr obnovenie slobody a férovosti internetu sú chvályhodné. Horšie to bude s dosiahnutím deklarovaných cieľov a dodržiavaním obsiahnutých zásad.
Má sa to údajne dosiahnuť „premysleným výberom produktov a služieb a zodpovedajúcim spôsobom vyjadrením preferencií ochrany osobných údajov“. Nuž, k tomu nech nám pomáhajú všetky pozitívne bytosti naprieč náboženskými konvenciami, aj prírodnými vedami (to pre ateistov).
Sotva by sme totiž mohli očakávať, že krajiny cenzurujúce internet a ďalšie, ktoré ho síce necenzurujú, ale podrobne monitorujú (tam patria aj tie naše, „demokratické“) sa zrazu začnú riadiť nejakým idealistickým manifestom, aby si v mene dobra zviazali ruky, prípadne ohrozili národnú bezpečnosť. To isté platí aj o firmách (a určite nejde len o Huawei) a jednotlivcoch.
Na druhej strane, nejako tú záplavu dezinformácií, nenávisti a poplašných správ, čo z priezračných vôd webu urobili páchnúcu stoku, treba zaraziť. Preto je iniciatíva tvorcu webu žiadúca a treba ju podporiť.