Do rúk sa nám dostal najmenší a zároveň najlacnejší zo štvorice nových iPhonov 12, konkrétne ide o model iPhone 12 mini. Ako prvý sme na ňom vyskúšali fotoaparát.
Pred dvomi rokmi sme vtedy nový iPhone X prevetrali na jazere Bajkal, kde sme skúšali jeho fotoaparát. Momentálne sa zrovna cestovať nedá, tak sme sa museli uspokojiť s ulicami Bratislavy. Tie však vo večerných hodinách majú tiež svoju atmosféru a to najmä teraz, keď sú vyľudnené.
Viacerí ste sa nás na Instagrame pýtali, ako novinka fotí. Pred plnohodnotnou recenziou sme tak smartfón prevetrali v uliciach hlavného mesta. Prvý dojem z fotoaparátu je perfektný a Apple opäť dokazuje, že ponúka kvalitné možnosti fotenia.
Novinka ponúka dva zadné snímače – oba ponúkajú 12 Mpx rozlíšenie – hlavný disponuje clonou f/1,6, duálnym pixel PDAF autofókusom a 2-násobným zoomom. Druhý snímač slúži na širokouhlé fotografie a disponuje clonou f/2,4. Fotoaparát tiež ponúka Quad-LED blesk a optickú stabilizáciu. V prednej časti nájdeme 12 Mpx webkameru s clonou f/2,2.
Po stránke videa novinka ponúka možnosť natáčať 4K Ultra HD videá pri 60 fps. Nechýba podpora pre Smart HDR 3. Taktiež tu nájdeme možnosť natáčať spomalené zábery v rozlíšení 720p pri 240 fps. Poďme k samotným fotkám.
Stále žiaden PRO režim, ani RAW
Milujem iPhony kvôli ich používateľsky prístupnému ovládaniu a systému, no každý rok čakám, kedy už konečne pridajú do základného fotoaparátu možnosť detailných nastavení fotenia a ukladania fotiek do formátu RAW. Naďalej platí, že si viete nastaviť zaostrenie na konkrétny bod či clonu, no to je tak všetko. Ostatné funkcie umožňujú len zmeniť efekt či nastaviť časovač.
Ukladanie fotiek si viete zmeniť v nastaveniach fotoaparátu a na výber máte iba dve možnosti – najviac kompatibilnú, ktorá ukladá fotky do JPEG a efektívnu, ktorá ich ukladá do formátu HEIF. Ak chcete od fotoaparátu detailnejšie nastavenia, budete musieť siahnuť po niektorej z aplikácií, ktoré sú väčšinou platené. Príkladom je Halide, kde si viete nastaviť ukladanie v RAW, hĺbku ostrosti či vyváženie bielej.
Zoom
Na rozdiel od smartfónov od Huawei či Samsung tu síce nenájdete 100-násobný zoom, no na druhej strane takýto zoom nemá v reálnom živote takmer žiadne využitie okrem ohurovania známych.
Zoom je v prípade iPhone 12 mini iba dvojnásobný. Vo večerných hodinách je zoom zhoršený, čo bol prípad aj predchádzajúcich modelov. Na druhej strane na iPhone si viete nastaviť iba 0,5-násobné priblíženie, čo vám vo výsledku umožní odfotiť napríklad celú miestnosť, prípadne oveľa väčší uhol.
2-násobný zoom v praxi vo večerných hodinách. Fotené z rovnakého miesta ako predchádzajúca fotografia.
Tieto tri fotografie sú fotené z jedného miesta.
Nočný režim
Hlavnou devízou novinky je však určite nočný režim, s ktorým sme fotili väčšinu týchto fotiek. iPhone 12 mini umožňuje automatické alebo manuálne nastavenie nočného režimu. Nastavuje sa iba počet sekúnd, koľko je potrebné držať smartfón stabilizovane, aby vedel iPhone 12 fotografiu odfotiť bez rozmazania. Maximálne musíte počkať tri sekundy a výsledkom sú nádherné fotografie, ktoré nevyzerajú, že by boli fotené večer.
Všetky fotografie boli odfotené v čase 16:30-18:00, kedy už na uliciach bola tma a jediným zdrojom svetla boli pouličné lampy.
Pre porovnanie horná fotografia je fotená s vypnutým nočným režimom a dolná so zapnutým nočným režimom.
Kombinácia zoomu a nočného režimu.
Nočný režim + čiernobiely efekt
Za zmienku na iPhone 12 mini stojí aj kombinácia čierno-bieleho efektu a nočného režimu, ktorý dokáže vytvoriť skutočne efektné fotografie. Keď sa skombinujú s režimom portrét, výsledok stojí za to.
Plnohodnotnú recenziu iPhonu 12 mini pre vás pripravujeme. Toto bola iba malá ukážka toho, čo dokáže fotoaparát tejto novinky. Pokiaľ máte nejaké otázky ohľadného nového iPhonu 12 mini, neváhajte ich napísať do komentáru pod článkom.