Reklama

Vydavateľstvá chcú od Muska odškodné viac než 250 miliónov $

Zdroj | Giorgio Trovato/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Giorgio Trovato/Unsplash
Zdroj | Giorgio Trovato/Unsplash

Elon Musk má proste s Twitterom smolu. Sociálnu sieť najprv chcel, potom už nie a napokon ju musel kúpiť. Vďaka jeho „talentu“ klesla cena Twitteru z 50 miliárd na 15 miliárd $.

Musk opäť obnovil účty problematických osôb, nedávno sa zistilo, že jeho sieť podporuje a zdieľa skupiny pedofilov. Ak sa vám to zdá málo, je to ďalší obrovský problém za viac ako štvrť miliardy $.

Aktuálne totiž Muska, resp. Twitter, žaluje 17 hudobných vydavateľstiev. Dôvod je prostý, sociálna sieť veselo využíva hudbu bez toho, aby mala vyrovnané autorské práva. Podľa vydavateľov Twitter umožňuje používateľom zdieľať hudbu na platforme bez povolenia od držiteľov autorských práv a tento nelegálny stav sa rozmáha čoraz viac.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pod žalobu sa podpísali prakticky všetci veľkí hráči v hudobnom biznise, nechýba Universal Music Publishing Group, Sony Music Publishing, BMG Rights Management, The Royalty Network, Anthem Entertainment a Concord.

Pozrite si

Toto sú do budúcna 4 najšialenejšie nápady Elona Muska

Vydavateľstvá chcú odškodné vo výške viac ako 250 miliónov $, pričom tvrdia, že porušenia boli zaznamenané v státisícoch prípadoch. Ukázalo sa, že (zatiaľ údajné) porušenia autorských práv siahajú ešte predtým, ako v októbri 2022 odkúpil Musk Twitter.

Twitter, na rozdiel od iných sociálnych sietí vôbec nespolupracoval s hudobnými vydavateľmi. V žalobe sa konkrétne menuje Facebook, Instagram, YouTube, TikTok a Snapchat ako platformy, s ktorými uzavreli licenčné zmluvy.

Twitter síce nie je ideálnou službou na streamovanie hudby, ale žalobcovia argumentujú tým, že videá na Twitteri sú ozvučené hudbou chránenou autorskými právami. Napríklad TikTok takto generuje značné príjmy.

Twitter k zaujímavým príspevkom pripája reklamy a dobre na tom zarába bez toho, aby zaplatil za použitú hudbu. Ako príklad je uvedený používateľ Twitteru, ktorý nahral hudobné video Billie Eilish You Should See Me in a Crown. Na screenshote vidieť, ako je video doslova obklopené reklamami.

New York Times uvádza, že žaloba obrátila Muskove vlastné tweety proti nemu, keďže odkazuje na príspevky od vlastníka Twitteru, ktorý kritizoval autorský zákon, ako i zákon Digital Millennium Copyright Act (DMCA).

Twitter veľmi dobre vie, že na jeho platforme každý deň unikajú, spúšťajú a streamujú hudbu miliardy ľudí. Už sa nemôže skrývať za DMCA a odmietať platiť skladateľom a hudobným vydavateľom.

David Israelite, National Music Publishers‘ Association

Mashable konštatuje, že hudobní vydavatelia sa pripájajú k rastúcemu zoznamu jednotlivcov i spoločností žalujúcich Twitter. V pestrej zostave nájdete skupinu bývalých zamestnancov Twitteru, ktorí podali minulý mesiac žalobu za porušenie zmluvy. Prenajímatelia budov od San Francisca po Londýn Anglicku zažalovali Twitter kvôli neplateniu nájomnému.

Žaloba hudobných vydavateľstiev bola podaná na federálny okresný súd v Nashville.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.