Reklama

Ako na kamerový systém? Technológie vo vývoji

Zdroj | Panasonic
Juraj Procházka
Zdroj | Panasonic
Zdroj | Panasonic

Kedysi sme sa so skratkou CCTV (Closed-Circuit Television) stretli len v podnikoch a inštitúciách, no dnes sú kamery v uzavretých televíznych okruhoch bežnou súčasťou nášho života.

Veľký brat sa pozerá a čoraz viac zaostruje

Monitorujú nás prevádzkovatelia obchodných reťazcov, aj malých obchodíkov, bez povšimnutia kamier nezostane návšteva banky, či mnohých iných inštitúcií. Mestské a obecné kamerové systémy a kamery na štadiónoch prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti obyvateľstva.

Pozrite si

Samsung Gear 360 (2017) – nová kamerka konečne aj s podporou 4K Ultra HD

Aj keď, mnohí sa obávajú zneužitia takýchto záznamov, najmä z pozície výkonnej moci. V mestách stále viac platí výstraha o veľkom bratovi, ktorý sa pozerá.

Zdroj | Simple

Istá strata súkromia, aj anonymity, je však daňou za zvýšenú úroveň kontroly a bezpečnosti. Obhajcovia ochrany osobných údajov, vrátane niektorých úradníkov, z toho možno budú mať „kŕče“, ale realita je neúprosná. Dnešné kamerové systémy už dokážu rozoznávať tváre a prostredníctvom databáz môžu vyhľadať, prípadne sledovať konkrétne osoby.

To, že zodpovedné inštitúcie často takéto možnosti nevyužívajú, neznamená, že nie sú k dispozícii.

Možno ste zachytili informáciu, že čínska polícia dokáže rádovo v priebehu minút vypátrať pomocou kamerových záznamov hľadanú osobu, napríklad páchateľa trestného činu. Komplexný kamerový systém nasadený v takejto aplikácii demonštruje vyššie uvedené video. Mimochodom vyhľadávací SW, ktorý to všetko umožňuje, pochádza z dielne čínskej spoločnosti Dahua, ktorá je aj tvorcom štandardu HDCVI. K nemu sa ešte dostaneme.

Zdroj | Dahua

Skutočnosť, že ceny kvalitných kamier s FullHD rozlíšením sú dnes veľmi atraktívne, otvára priestor pre široké nasadzovanie kamerových systémov aj v domácnostiach. Majiteľom nehnuteľností pomôžu ochrániť svoj majetok a zvýšiť bezpečnosť v domoch, aj v bytoch.

Aký kamerový systém by bol vhodný pre domácich používateľov, prípadne firemné aplikácie? Na to sa pokúsime nájsť odpoveď na stránkach TECHBOX-u.

Klasický „analóg“ dosluhuje, koaxiálny kábel tiež

Na kamerové systémy a kamery zvlášť sa môžeme pozerať z viacerých hľadísk. Úroveň krytia proti prachu a vode určuje možnosti ich nasadenia v interiéri, alebo v exteriéri. Platí pritom, že exteriérové kamery môžete použiť aj vo vnútorných priestoroch, ale naopak to neplatí.

Kým v minulosti sa exteriérové kamery tvorili ako skladačka kamery a špeciálneho prídavného krytu s možnosťou prípadného ohrevu, dnes sú aj profesionálne kamery k dispozícii v kompaktnom prevedení.

Zdroj | Dahua

Ďalším kritériom je obrazová technológia. Asi do roku 2010 výrazne dominovali analógové kamery, ktorých rozlíšenie sa pohybovalo na úrovni VGA (640×480 px), neskôr aj o čosi vyššie (700 až 1000 TV riadkov).

Pozrite si

Jablotron vie chrániť váš dom už aj kamerami

Stále to však bolo v prepočte len zhruba 0,3 – 0,5 Mpx. Na prenos videosignálu v norme PAL (prípadne NTSC) takéto kamery používali hlavne koaxiálny kábel a na prenos napájania vyžadovali samostatné vedenie, alebo lokálny napájací zdroj.

Zdroj | Dahua

Kvalita obrazu bola pri analógových kamerách vďaka nízkemu rozlíšeniu nedostatočná a na identifikáciu osôb, alebo čítanie ŠPZ na autách v podstate nepoužiteľná.

S príchodom digitálnych IP kamier sa začal v kamerových systémoch používať namiesto koaxiálneho káblu kábel UTP / FTP. Jeho výhody sa naplno prejavujú v rámci štruktúrovanej kabeláže, keď všetky káble v rozvodoch (počítače, telefóny, kamery atď.) môžu byť toho istého typu (UTP, alebo FTP) a zariadenia sú vzájomne zameniteľné.

Neskôr sa UTP/FTP káble začali paradoxne využívať aj pri analógových kamerách, kde vďaka prevodníkom videosignálu nahradili koaxiálnu kabeláž.

Reinkarnácia analógových kamier?

Klasické analógové kamery dnes z ponuky výrobcov a distribútorov prakticky zmizli, pretože ich nahradili modifikácie analógových technológií umožňujúce snímanie a prenos obrazu vo vysokom rozlíšení. Technológie známe pod skratkami HDCVI (High Definition Composite Video Interface), HDTVI ( (High Definition Transport Video Interface), alebo AHD (Analog High Definition) priniesli HD a FullHD rozlíšenie (teda 1 Mpx a 2 Mpx) za cenu analógových kamier.

Pozrite si

AwoX CamLIGHT – kamera ukrytá v žiarovke

Aj tieto kamery sa dodávajú s koaxiálnym BNC konektorom, takže sú určené pre koaxiálny kábel, ale pomocou videoprevodníkov UTP/BNC ich možno pripájať aj na káble UTP/FTP.

Koaxiálny kábel má však napriek svojej dlhoročnej existencii svoje výhody – nízky útlm a teda dlhý diaľkový prenos videa (rádovo stovky metrov) a odolnosť voči rušeniu. Aj preto je možné s výhodou nasadiť HDCVI / HDTVI kamery ako technologický upgrade v starších kamerových systémoch na existujúce rozvody. Zmena sa však nezaobíde bez výmeny videorekordéra.

Zdroj | Dahua

Hoci sú HDCVI, HDTVI, aj AHD analógovými technológiami, oproti systému PAL/NTSC majú podstatné výhody. Tou najväčšou je vysoké rozlíšenie a s ním spojená kvalita obrazu. (Tá pochopiteľne závisí aj od použitého objektívu, obrazového senzora a spracovania videosignálu.) Ďalšou výhodou je súčasný prenos videa, audia, aj riadiacich informácií pre OSD menu medzi rekordérom a kamerou po tom istom vedení. Nekomprimované video bez latencie je už len čerešničkou na torte. Dá sa preto povedať, že analógové kamery vstali z popola vo svojej HD až UltraHD podobe.

Za špičkovú kvalitu si priplatíte

Dnes sú vďaka technologickému progresu (a cenovej regresii) na ústupe aj 1 Mpx HDCVI kamery. Mainstreamom sa stávajú FullHD (2 Mpx) kamery, ale zhruba pred rokom sa objavili aj kamery s rozlíšením 4 Mpx a dnes sú už na trhu aj UltraHD, teda 8 Mpx kamery s rozlíšením 3840 × 2160 px. Kým po nich siahnete, treba však zvážiť aj ekonomiku.

Zdroj | Axis

Kým kompaktnú exteriérovú kameru s rozlíšením 8 Mpx (Dahua HAC-HFW3802EP-Z-VP) kúpite s DPH zhruba za cenu od 500 EUR vyššie, FullHD HDCVI kameru s fixným objektívom a nočným videním môžete mať aj za 37 EUR (Dahua HAC-HFW1220RMP-0280B-S3).

Zdroj | Sony

Kamery s vysokým rozlíšením navyše generujú vysoký dátový tok, čo sa premieta do potrebnej výkonnosti procesora digitálneho videorekordéra (DVR) a veľkosti harddisku, ktorý slúži na záznam. Pri požadovanej 7-dňovej dĺžke záznamu si pri systéme so štyrmi 2 Mpx kamerami vystačíte pokojne s HDD o veľkosti 1 TB, rovnaký systém so štvoricou UltraHD kamier bude potrebovať disk s kapacitou 3 TB.

Kamerový systém sa stáva štandardom

Pri vyššom počte kamier je potrebný nielen DVR s vyšším počtom vstupov – vyrábajú sa v modulárnej rade so 4, 8, 16, alebo 32 vstupmi, ale aj adekvátne väčšia záznamová kapacita. Pre väčšie inštalácie sa využívajú skôr videoservery s podporou špeciálneho softvéru.

V zásade však platí, že kamerový systém so 4 FullHD kamerami, rekordérom a harddiskom, s ktorým dokážete spoľahlivo monitorovať okolie rodinného domu s obdĺžnikovým pôdorysom, dnes kúpite lacnejšie než televízor strednej triedy. Pravda, netreba toto tvrdenie generalizovať. Tak ako u televízorov, či iného spotrebného tovaru, aj tu veľa závisí od značky a konkrétnej technologickej výbavy. Cenový rozptyl môže byť extrémne široký.

Zdroj | Honeywell

Výstup rekordéra ale môžete pripojiť aj na HDMI vstup vášho TV a živý obraz, alebo kamerové záznamy archivované na HDD môžete prezerať v pohodlí svojej obývačky.

K práci s kamerovým systémom na diaľku slúži zas monitorovací SW a aplikácie pre mobilné zariadenia, ktoré mnohí výrobcovia kamier ponúkajú bezplatne.

Pre optimálne výsledky diaľkového monitoringu sa však nezaobídete bez dostatočne výkonného internetového pripojenia. Ak ste odkázaní na pripojenie cez ADSL/ADSL2+ , výsledok nebude zďaleka ideálny. Pri kamerovom systéme ste totiž poskytovateľom multimediálneho obsahu vy (váš rekordér pripojený na sieť), preto je dôležitá rýchlosť uplinku. Tá býva pri ADSL do 1 Mbit/s, čo je na prenos FullHD videostreamu v reálnom čase málo.

Pozrite si

Insta360 Nano S – 360-stupňová 4K UHD kamera pre iPhone

O kamerách s rozlíšením 4 Mpx, či 8 Mpx ani nehovoriac. Na strane mobilu, alebo tabletu je zas potrebná dostatočná rýchlosť downlinku. Ak nie ste pripojení cez Wi-Fi, ideálna je konektivita cez LTE, alebo aspoň cez 3G/HSPA. Dáta v sieti GSM/GPRS/EDGE tečú pre tento typ aplikácie príliš pomaly, obraz by sa preto dal sledovať len v podobe tzv. vedľajšieho streamu v zníženej kvalite.

V ďalšej časti nášho seriálu sa podrobnejšie pozrieme na IP a HDCVI/HDTVI kamery.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.