Rok za rokom uteká a jeden po druhom nám pribúdajú na našich pleciach. Mnohí z nás už nie sú deťmi, ani tínedžermi. U niektorých už aj stredný vek odišiel za horizont. S pribúdajúcim vekom získavame (väčšinou) viac a viac skúseností. Preto sa zvykne vravieť, že starší sú aj múdrejší. No platí to aj v súčasnosti v súvislosti s aktivitami v online svete?
Na túto otázku hľadali odpoveď v Kaspersky Lab, kde sa v spolupráci s B2B International snažili zmapovať správanie sa seniorov na internete. Výsledky však vyvolali znepokojenie nad bezpečnosťou ľudí vo veku nad 55 rokov pri používaní internetu.
Táto veková skupina patrí k najohrozenejším najmä preto, že sú často neopatrní, dôverčiví a nevenujú dostatočnú pozornosť bezpečnostným opatreniam. Najnovšieho prieskumu sa celosvetovo zúčastnilo 12 546 používateľov internetu z celého sveta.
Vyplynulo z neho, že práve najstaršia generácia používateľov sa stáva čoraz obľúbenejším terčom kybernetických zločincov. Ľudia vo veku nad 55 rokov často využívajú internet na nákupy, bankové služby či komunikáciu so svojimi najbližšími. Často však pritom zabúdajú chrániť seba a to, čo je pre nich najcennejšie, pred nástrahami kyberzločincov.
A to napriek skutočnosti, že táto veková skupina považuje za dôležité mať vo svojich počítačoch nainštalované bezpečnostné programy. V ochrane mobilných zariadení či bezpečnom správaní sa na internete zaostávajú.
Ukázalo sa napríklad, že v porovnaní s ostatnými vekovými skupinami, venujú menšiu pozornosť nastaveniam na ochranu súkromia na sociálnych sieťach alebo vo svojich prehliadačoch (30 % vs. 38 %).
94 % ľudí vo veku nad 55 rokov komunikuje pravidelne prostredníctvom e-mailov. 90 % z nich využíva internet na nákupy v rôznych online shopoch alebo na elektronické bankovníctvo. Pre porovnanie, u ostatných vekových skupín je to v priemere 84 %.
S častejším používaním internetu stúpa aj miera ich zraniteľnosti a veľmi ľahko sa tak môže stať, že sa stanú obeťou nejakého podvodu či inej kybernetickej hrozby.
Podľa prieskumu sa len polovica používateľov internetu vo veku nad 55 rokov (49 %) obáva o svoju bezpečnosť pri online nakupovaní. Väčšina (86 %) dokonca neverí, že by sa mohla stať terčom nejakého kyberzločinu.
Znepokojujúce je, že až 4 z 10 respondentov (40 %) sa vystavili riziku tým, že zdieľali svoje finančné údaje na verejnej doméne (v porovnaní s 15% u ostatných používateľov).
V prieskume 20 % respondentov uviedlo, že ich starší rodinný príslušník už mal nepríjemnú skúsenosť so škodlivým programom, 14 % ich tiež uviedlo, že ich starší príbuzní naleteli na falošné výhry a 13 % sa obáva o zneužitie súkromných údajov, ktoré bezhlavo zdieľali na internete.
Dokonca 12% používateľov priznalo, že sa ich starší príbuzní stali obeťami online podvodov pri prehliadaní nevhodného obsahu alebo komunikácii s podozrivými neznámymi.
Podrobné výsledky spomenutého prieskumu spoločnosť Kaspersky Lab zverejnila na svojej stránke (PDF). Či už patríte do príslušnej skupiny, alebo ešte nie, svoje vedomosti bezpečného správania sa si môžete otestovať v bezpečnostnom kvíze.
Na záver si dovolíme ešte apelovať jednak na tých „skôr narodených“, aby boli obozretní pri využívaní moderných technológií, ako aj na mladšie ročníky, aby dozreli na svojich rodičov či starkých, či majú svoje zariadenia dostatočne zabezpečené.