Európska Únia môže výrobcom smartfónov opäť poriadne zavariť. Pamätáte si na časy, kedy sa dali batérie v smartfónoch kedykoľvek vybrať a stačilo len dať dole zadný kryt? EÚ chce vymeniteľné batérie späť.
Najskôr to začalo tým, že od 28. decembra 2024 bude musieť mať každý smartfón, tablet, fotoaparát, slúchadlá, náhlavná súprava, handheld konzola, prenosný Bluetooth reproduktor, elektronická čítačka kníh, klávesnica a myš predávané v EÚ konektor USB-C.
To sa nepáči najmä Applu, ktorý už desaťročnicu využíva svoj konektor Lightning a je tak nútený prejsť na nový konektor. Špekuluje sa aj o tom, že výrobcovia smartfónov budú musieť sprístupniť aj obchod s aplikáciami tretích strán, čo je opäť najväčší problém pre Apple.
EÚ má ďalší nápad. Chce totiž optimalizovať všetko, čo sa týka batérií, od ťažby surovín až po hotové výrobky pre priemyselné a spotrebiteľské aplikácie. V praxi to znamená, že chcú návrat užívateľsky vymeniteľných batérií.
Vyberateľná batéria by tiež pomohla používateľom predĺžiť životnosť ich smartfónov bez nákladných opráv súvisiacich s batériou. Väčšina LiPo a Li-ion batérií je aj tak neopraviteľná, čo sa týka servisného úkonu.
Na podporu udržateľnej výroby batérií v nasledujúcich rokoch to EÚ komplikuje ešte aj tým, že najmenej 16 % kobaltu, 85 % olova, 6 % lítia a 6 % obsiahnutého niklu by malo pochádzať z recyklovaných zdrojov.
EÚ poskytne spoločnostiam 3,5 roka po schválení legislatívy na prepracovanie batérií, ktoré môžu používatelia vymeniť svojpomocne. Zmeny však môžu vyžadovať, aby spoločnosti prehodnotili zdroje batérií, väzby s recyklátormi a dlhodobé stratégie dodávateľského reťazca.
V EÚ zrejme nemysleli na to, že vďaka nevymeniteľným batériám tu máme čoraz lepšiu odolnosť proti vode. Ako sa toto odvetvie a odolnosť proti vode zmení, ak sa vrátime späť ku odoberateľným krytom a vymeniteľným batériám?
Ďalším kameňom úrazu by mohli byť skladacie smartfóny. Tie majú totiž dve batérie, každá sa nachádza v jednej časti, medzi nimi je skladací mechanizmus. Ako by sa používateľ mal dostať k batérii v časti, kde je displej? Je to technologicky možné alebo sa budeme musieť v Európe so skladacími smartfónmi rozlúčiť? To ukáže až čas.