Virtuálna realita umožňuje vedcom nahliadnuť do vnútra buniek spôsobujúcich rakovinu prsníka pomocou VR okuliarov a priestorovej vizualizácie.
Do iného sveta – buniek a rôznych mikroorganizmov môže ľudský tvor vstúpiť nielen prostredníctvom mikroskopických zariadení, ale aj prostredníctvom VR okuliarov.
Virtuálna realita umožňuje vedcom nahliadnuť do vnútra buniek spôsobujúcich rakovinu prsníka s cieľom efektívnejšej aplikácie účinných látok v rozmere nano častíc.
Za výskumom stojí Dr. John McGhee z UNSW Art & Design v Austrálii, v ktorej pôsobí ako riaditeľ 3D Visualisations Aesthetic Lab. S členmi laboratória Johna McGheeho spolupracoval aj Dr. Angus Johnson z Monash University, ktorý sa špecializuje na efektívnejšiu aplikáciu účinných látok v liečivách v ľudskom tele.
Na základe obrazu ľudskej bunky v štádiu rakoviny prsníka vo vysokom rozlíšení, ktorý bol zhotovený prostredníctvom elektrónového mikroskopu, zhotovil priestorový model.
Obraz vytvára virtuálny svet, ktorý vám umožňuje byť plne ponorený v architektúre bunky,
povedal doktor John McGhee.
Pomocou VR okuliarov môžu nahliadnuť do vnútra virtuálneho obrazu poškodených buniek vrátanie jadra, mitochondrií a endozómov. Proces a technologické spracovanie vizualizácie bol inšpirovaný herným priemyslom.
McGhee prevzal materiály a informácie o bunkách z laboratórií University of Queensland. Obrazové materiály umiestnil do virtuálnej priestorovej sieti. Následne boli jednotlivé objekty tvarované, farbené, textúrované. V posledných štádiách rekonštrukcie bol animovaný aj pohyb jednotlivých buniek.
Nasadením VR okuliarov s mikrofónom, slúchadlami a dvomi ovládačmi v rukách je možné kráčať po povrchu bunky, ako keby ste sa zmenšili do mikroskopickej veľkosti.
Vizualizácia by mala lekárom a farmaceutom pomôcť vo výskume účinnejšej aplikácie účinných látok v liekoch, napr. v chemoterapii, ktorá je bežným liečebným postupom pri rôznych druhoch rakoviny.