Reklama

Volkswagen chce recykláciu batérií s 90%-nou výťažnosťou

Zdroj | Volkswagen
Juraj Procházka
Zdroj | Volkswagen
Zdroj | Volkswagen

Spoločnosť Volkswagen Group Components (súčasť skupiny Volkswagen) spustila 29. januára prevádzku vo svojom závode na recykláciu batérií elektromobilov a hybridov v nemeckom Salzgitteri.

Pozrite si

Batérie InoBat nebudú len inteligentné, ale aj “zelené“

Projekt bol ohlásený v roku 2019 a v súčasnosti je v pilotnej fáze s kapacitou spracovania 5 batériových systémov na jednu zmenu. Pri ročnej kapacite 3 600 batériových blokov s hmotnosťou po 400 kg to predstavuje asi 1 500 ton recyklovaných materiálov. V budúcnosti sa ráta s rozšírením spracovateľskej kapacity.

Batérie na recykláciu v novom závode VW budú pochádzať z elektromobilov na platformách MEB a PPE, aj z plug-in hybridov. Spočiatku pôjde o batérie zo skúšobných vozidiel, pretože nové zákaznícke vozidlá ešte len hromadne vstupujú na trh.

Recyklované budú iba batérie, ktoré už nie je možné použiť na iné účely. Aj VW chce zachovalým batériám poskytnúť „druhý život“ v aplikáciách, ako je skladovanie energie, alebo elektromobily s krátkym dojazdom.

Prvým krokom procesu je analýza batériových modulov, aby sa vyčlenili batérie s dostatočnou kapacitou. Ostatné budú recyklované. Recykláciu batérií budú automobilky realizovať za účelom regenerácie surovín – lítia, niklu, mangánu, kobaltu, hliníka, medi a plastov, a ich použitia v uzavretom cykle výroby nových batériových článkov.

Počiatočná miera výťažnosti je viac ako 70% hmotnosti batérie, ale dlhodobým cieľom je recyklovanie až 90% materiálov. Na začiatku procesu spracovania je batéria najskôr vybitá a demontovaná. Prvky ako hliníkový obal, medené káble a plast sa už zhodnocujú a vracajú sa do výrobného cyklu.

Zdroj | Volkswagen

Potom sa batériové moduly v ochrannej atmosfére rozdrvia a s unikajúcim kvapalným elektrolytom sa premenia na granulát. Ten sa suší, preosieva cez rôzne sitá a magnetický separátor, ktorý oddelí železo, a stále sa zjemňuje. Nakoniec vznikne takzvaný“ čierny prášok“, ktorý obsahuje popri grafite aj lítium, mangán, kobalt a nikel.

Pozrite si

Staré batérie z hybridov nabijú elektrobusy

„Čierny prášok“ sa následne v partnerskej chemickej firme hydrometalurgickým procesom rozdelí na jednotlivé komponenty. Tie sa už môžu použiť ako plnohodnotná surovina na výrobu katód nových batérií.

Zdroj | Volkswagen

O pár rokov bude trh s elektromobilmi z hľadiska objemu predaja vyzerať úplne inak ako dnes. Dovtedy však dozreje aj technologický pokrok, takže sa väčšina surovín zo starých batérií zhodnotí a znovu sa využije na výrobu nových batérií. Tým sa minimalizuje vplyv ťažby surovín, aj vyraďovania batérií na životné prostredie.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.