Reklama

Vodíkový kamión Toyota Portal sa diaľok nezľakne

Zdroj | Toyota
Juraj Procházka
Zdroj | Toyota
Zdroj | Toyota

Toyota už od vlaňajšieho apríla testovala v USA koncept vodíkového kamióna Portal, označovaný aj model Alpha, pre ekologickú prepravu tovarov. Vozidlo s výkonom 500 kW poháňajú dva vodíkové palivové články z Toyoty Mirai, ktoré ukladajú energiu do 12 kWh batérie.

Životaschopný ťahač

Prvý model vodíkového kamióna od Toyoty zvládne na jednu nádrž vodíka dojazd približne 320 km, nie je preto určený pre diaľkovú dopravu. Ale ani tá nebude problém.

Pozrite si

Vodíkový kamión Toyota vyráža na cesty

V Centre pre automobilový výskum (CAR) v severnom Michigane bola teraz predstavená najnovšia verzia vodíkového ťahača od Toyoty s interným označením „Beta“. Zlepšuje parametre prvého testovacieho kamiónu Project Portal o 50%, takže sa dojazd predĺžil na viac ako 480 km.

Zdroj | Toyota
Project Portal 2.0 využíva skúsenosti získané po uvedení vozidla Alpha v roku 2017. Keďže v novej verzii zostal výkon motora a krútiaci moment rovnaký, ako v prípade kamiónu Alpha (500 kW a 1800 Nm), núka sa predpoklad, že za zvýšením dojazdu môže byť väčšia palivová nádrž.

Zdroj | Toyota

Prvé ťažké nákladné vozidlo bolo výsledkom práce vývojárov z Toyoty, ktorí počas jediného roka premenili pôvodný koncept na plnohodnotné vozidlo na prepravu nákladov na krátke vzdialenosti. Konštruktéri a technici v rámci tohto projektu prispôsobili káblové zväzky, elektroniku a ďalšie komponenty dvoch sériových vozidiel Mirai pre palivové články. Cieľom bolo vytvoriť jeden z prvých vodíkových nákladných automobilov, vyrábaný v programe OEM.

Zdroj | Toyota
Toyota však nie je jediným výrobcom, ktorý pracuje na vodíkových nákladných autách. Excelentný stroj vyvinula aj americká firma Nikola Motor Company. Ťahač Nikola One prejde podľa výrobcu na jednu nádrž vodíka až 1200 míľ (asi 1931 km), pričom výkon motora dosahuje až 1000 koní (746 kW).

Keďže vodíkové autá sú vlastne elektromobily, alebo hybridy, ktoré si elektrinu vyrábajú v palivových článkoch, plne využívajú výhody elektromobility. Medzi ne patrí aj vysoký výkon a krútiaci moment dostupný prakticky ihneď po štarte, čo sa odrazí aj na ich akcelerácii. Pekne to ilustruje vyššie uvedené video.

Pre lepšie ovzdušie

Oznámenie nového vodíkového kamiónu nadväzuje na strategický program Toyoty „Environmental Challenge 2050“. Cieľom je eliminovať emisie CO2 produkované spoločnosťou Toyota Logistics Services v prístave Long Beach.

Pozrite si

Nikola Motor a Bosch spájajú sily pri vývoji pohonu vodíkových kamiónov

V prístavoch Long Beach a Los Angeles dnes pracuje vyše 16 tisíc nákladných áut so spaľovacími motormi a tento počet bude v budúcnosti narastať. Vo všetkých prístavoch USA sa podľa Toyoty na prepravu na krátke vzdialenosti používa viac ako 43 tisíc nákladných vozidiel. Nič pozitívneho to pre životné prostredie neprináša.

Zdroj | Toyota

Ich prevažne dieselové motory produkujú vysoké množstvo emisií, vrátane karcinogénnych látok, aj pevných častíc. Pre prístavy a ich okolie tak vzniká veľká environmentálny záťaž. Japonská automobilka chce prispieť k náprave tejto situácie.

Toyota už koncom minulého roku ohlásila výstavbu závodu Tri-Gen. Pôjde o prvú megawattovú elektráreň využívajúcu palivové články, ktorej súčasťou bude aj vodíková čerpacia stanica. Závod na báze 100% obnoviteľného paliva bude využívať poľnohospodársky bioodpad z Kalifornie na výrobu vody, elektriny a vodíka, na podporu prevádzky spoločnosti Toyota Logistics Services (TLS) v prístave Long Beach.

Zdroj | Toyota

Keď bude v roku 2020 závod Tri-Gen uvedený do prevádzky, vyrobí približne 2,35 megawatthodín elektrickej energie a 1,2 tony vodíka denne. To by stačilo na napájanie 2 350 domácností priemernej veľkosti a pokrytie denného jazdenia zhruba 1 500 vodíkových vozidiel.

Pozrite si

Honda a General Motors spojili sily pre vodíkový pohon

Aj keď vodík vyrábaný pomocou energie z biomasy má svoju uhlíkovú stopu, ide o ekologicky zaujímavé riešenie. Oxid uhličitý uvoľňovaný v elektrárni sa v budúcnosti spotrebuje pri raste ďalšej biomasy a neuvoľňuje sa lokálne na miestach s vysokou hustotou obyvateľstva. Oproti spaľovacím motorom má teda aj vodíkový pohon s takto vyrábaným palivom svoje výhody. Nehovoriac o ďalších emisiách.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.