Reklama

Vodíkom nadupané drony dokážu lietať hodiny

Juraj Procházka

V tej záplave čoraz dostupnejších quadrokoptér a iných dronov pomaly zabúdame, že ich „matkami“ boli vojenské bezpilotné lietadlá. Tie slúžia na špionáž, prípadne aj na útočné akcie. Lenže známe americké drony Predator a ich ďalšie ekvivalenty, na rozdiel od malých „hobby“ dronov, netrpia akútnym nedostatkom energie.

hycopter1

Energia je u malých dronov naopak limitujúcim faktorom, takže sa nedokážu udržať vo vzduchu dlhšie ako rádovo jednotky, maximálne desiatky minút, ani voziť objemnejšie náklady. Uvidíme, ako sa s týmto problémom popasuje Amazon, ktorý hodlá pomocou dronov spustiť expresné doručovanie zásielok.

POZRITE SI: Bude Amazon Prime Air prelomom v spôsobe doručovania zásielok?

S riešením však prichádza spoločnosť Horizon Unmanned Systems (HUS), ktorá vyvíja drony s vodíkovým pohonom, informoval portál Engadget. Presnejšie povedané rotory budú poháňať bežné elektromotory, ale energia pre ne potečie z palivového článku spaľujúceho vodík.

hycopter2

Tento typ palivových článkov má výbornú energetickú bilanciu a rátajú s nimi aj niektorí výrobcovia vodíkových automobilov. Stlačený vodík má totiž vyššiu energetickú hustotu ako súčasné akumulátory. Prvým komerčným vodíkovým automobilom je Toyota Mirai, ale chystá sa mnoho ďalších.

POZRITE SI: Vodíková Toyota FCV mieri aj na európsky trh. Porazí Teslu?

HUS nedávno predstavila Hycopter Drone s pohonom na báze ľahkého vodíkového palivového článku, ktorý sa dokáže udržať vo vzduchu naprázdno až 4 hodiny. To je skutočne slušný výkon, údajne dokonca svetový rekord. S nákladom o hmotnosti 1 kg dokáže dron lietať stále 2,5 hodiny. To všetko zabezpečí náplň 4 litrov stlačeného vodíka. Možno to na prvý pohľad nevyzerá revolučne, ale otvárajú sa tým možnosti na dopravu malých nákladov na väčšie vzdialenosti, nielen „poletovanie po meste“.

POZRITE SI: Nový dron Lily vás bude sledovať úplne všade, 20 minút

HUS zatiaľ neuvádza, kedy by sa mohol prototyp dronu Hycopter dostať na trh. Špekuluje sa o konci tohto roku. V každom prípade existuje nádej, že malé drony sa postupne premenia z hračiek na užitočné nástroje. Bude však okrem iného potrebné zabezpečiť výrobu a distribúciu vodíkových náplní.

Palivové články na vodík sa však môžu stať zaujímavou odnožou výroby elektrickej energie nielen v automobiloch, ale aj v domácnostiach. A zrejme budú poháňať aj náročnejšie drony.

 

Foto: HUS

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.