- #Mobilné zariadenia
- 4 min.
- 28.1.2017
Ako vnímajú deti aktivity rodičov na sociálnych sieťach? Sú s nimi spokojné?
Ste rodičom a pritom aj aktívnym používateľom sociálnych sietí? Pridávate alebo zdieľate rôzne príspevky, uverejňujete fotografie či „lajkujete“ všetko, čo na sociálnych sieťach vidíte? A zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako tieto aktivity vnímajú vaše deti, či sú s nimi spokojné a či sa kvôli ním za vás nehanbia…?
Sociálne médiá nám dávajú slobodu byť v spojení so svojimi blízkymi kedykoľvek a kdekoľvek chceme. Táto sloboda si ale vyberá svoju daň. Zaslepení svojimi zdanlivo šťastnými digitálnymi životmi si často neuvedomíme, aké škody môžu napáchať práve sociálne siete na našich vzťahoch v skutočnom živote.
Iste už tušíte, že v nasledujúcich riadkoch vám sprostredkujeme výsledky ďalšieho z užitočných prieskumov spoločnosti Kaspersky Lab. Z neho totiž vyplýva, že až tretina ľudí komunikuje čoraz menej tvárou v tvár so svojimi blízkymi.
Rovnako, až 21 % rodičov priznalo, že ich vzťah s deťmi sa zhoršil po tom, čo ich videli v kompromitujúcich situáciách na sociálnych sieťach…
Každý z nás veľmi dobre vie, že sociálne siete sú plné fotografií ľudí v rôznych kompromitujúcich situáciách, ako napr. zábavné „alkoholové“ spomienky či rôzne „šteklivé“ snímky. Tendencia zdieľať šokujúce zábery je vo väčšine prípadov poháňaná túžbou získať čo najviac „lajkov“.
Môže však spôsobiť aj mnohé nepríjemné situácie v reálnom živote, ba dokonca negatívne ovplyvniť vzťahy s blízkymi. Zatiaľ čo sa od rodičov očakáva, že budú dozerať na online správanie sa ich detí v úmysle ochrániť ich pred hrozbami, na povrch vyplával úplne iný problém.
Viac ako pätina rodičov sa priznala, že ich vzťah k deťom sa zhoršil po tom, čo ich videli v kompromitujúcich situáciách na sociálnych sieťach! Na druhej strane, len 14 % rodičov uviedlo, že ich trápi online správanie sa ich detí na internete!!
Navyše, každý piaty (16 %) respondent potvrdil, že dôvodom rozpadu ich vzťahu s partnerom boli práve kompromitujúce situácie, v ktorých sa prezentovali na sociálnych sieťach.
Dnes ľudia čoraz menej komunikujú tvárou v tvár. Tretina ľudí v prieskume sa priznala, že oveľa menej komunikuje priamo so svojimi rodičmi (31 %), deťmi (33 %), partnermi (23 %) a priateľmi (35 %). Dôvod je pritom až zarážajúco prostý: „Veď sme s nimi v kontakte na sociálnych sieťach“.
Áno, sociálne médiá nám poskytujú možnosť, ako byť v kontakte so svojimi blízkymi. Rúcajú časové i vzdialenostné bariéry. Napriek tomu sa ale čoraz častejšie stretávame aj s ich odvrátenou tvárou.
Mali by sme byť obozretnejší a dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá aj pri používaní sociálnych médií, ak chceme ochrániť seba a svoje vzťahy.
Kaspersky Lab vyvíja nástroj, ktorý pomôže bezpečne uchovať digitálne spomienky bez ohľadu na to, koľko času strávime na sociálnych sieťach. Aplikácia FFForget umožní zálohovať spomienky zo sociálnych sietí a odloží ich do bezpečného a zašifrovaného úložiska.
Viac k tejto téme nájdete v blogu Kaspersky Lab, ktorý obsahuje aj tipy, ako si nenechať zruinovať rodinný život. Čerešničkou v závere tohto blogu je krátky kvíz: Are you a likeaholic? Vyskúšajte si ho, stojí za to. No hlavne, neignorujte svojich blízkych, obzvlášť deti. A nezamieňajte osobnú komunikáciu „vypisovaním si“ cez mobilné telefóny.